Advert
KAPİTALİZM GÜNAH ÇIKARTIYOR
Nevzat ÜLGER

KAPİTALİZM GÜNAH ÇIKARTIYOR

Bu içerik 2287 kez okundu.

Modern düzen kapitalizme dayalıdır. Modern çağ, kapitalist ulusdevlet çağı, liberalizm ise kapitalizmin dayandığı felsefedir.

        Normalde kapitalist ulus-devletin hâkim olduğu modern çağın miadı dolduğu hâlde, her halükârda kendini sürdürme eğiliminden dolayı kapitalizm, modern çağın aşılmasına direnç göstermekte, olabildiğince ömrünü uzatmaya çalışmaktadır.

         “Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir” dedi Ali Koç. Koca kapitalist bunu neden söylüyor acaba?

         Tuncay Özilhan da; “…Bugün en zengin yüzde 10’un ortalama geliri, en yoksul yüzde 10’un ortalama gelirinin  on katı civarında. Adaletsizlik hayatın her alanına sirayet ediyor. Halinden, gelirinden toplumsal konumundan memnun olmayanlar hızla radikalleşiyor…”demiş. O da bir kapitalist ama gelir dağılımından bahsediyor olabilir mi acaba? Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın. Çünkü ekonomi bilminin “gelirin adil dağılımı üzerine” bir fasılı yoktur.

          Kapitalizm bireye yönelik büyük bir eşitsizlik ortaya çıkarmış durumda. Dolaysıyla emek-gücünün yeniden üretimini imkansız hale getirmekte. Bu durumun egemen olmasıyla kapitalistler mallarımızı  kimler alacak diye düşünüyorlar. Asgari ücret tartışmalarının temelinde de bu endişe mi var yoksa?

          Adaletsizlik, toplumsal konumundan hoşnut olmayanları hızla radikalleştiriyor ve problemli insanlar ve sorunlu yapılaşmalar  ortaya çıkıyor.

         Kapitalizm, doğayı da onarılmayacak bir şekilde yol etmekte. Bir başka deyişle kapitalizm, doğayı hammadde üretiminin yeniden üretimini engelleyecek şekilde tahrip edecek duruma getirmiş vaziyette . İklim konferanslarında dile getirilen durum bu değil midir?

         Kısacası kapitalistler, kapitalizmin dünyamızla birlikte kendi kendini tüketecek diye korkmaya başladılar. Bu nedenle  var olan sisteme panzehir olabileceği zannettikleri “Sürdürülebilir Bir Kapitalizm”e ihtiyaç duyuyorlar.

         Miadı dolan bir çağı zorla sürdürme eğilimi baskın duruma geldi. Bundan dolayı kapitalizmin son yenilenme hamlesi;  küreselleşme. Küreselleşme adeta bir maymuncuk. Hangi kapıya vurulursa hemen açıyor.

         Kapitalizmin kendini yaşatması için geriye iki seçenek kalmaktadır.

         Birincisi, “dünya hükümeti” senaryoları, 20. yüzyılın tamamı bu yapıların renkleri ile çeşitlenmiş.

         İkincisi küreselleşmenin iletişim boyutunun öne çıkarıldığı “küresel köy” efsanesinin tervici. Dünyayı en küçük topluluk olarak haline getirdi bilişim ve iletişim aygıtları.

         Bu süreçte devamlı hareket etmek esastır. “Dur, düşün,” diye bir molaya kesinlikle izin yok. Oysa eskiler diyorki “Tevakkuf olmadan vukuf olmaz.” Yani durup düşünmeden olayları izah etmek mümkün değildir.

          Hâlbuki küreselleşmenin sloganı “durmak yok.” Bisikletten düşmemek için devamlı pedal çevirmek gerekirmiş. Acaba?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X