Advert
KAİNATIN YARATILIŞI VE İNSAN
Nevzat ÜLGER

KAİNATIN YARATILIŞI VE İNSAN

Bu içerik 2132 kez okundu.

Kainatın ve kainatın içindeki dünyamızın yaratılışı bundan 14 milyar (13.7 milyar) yıl önce olmuş diyor konunun uzmanları.

         Önce küçücük bir ilk madde/ilk cevher. Bu ilk maddeyi/ilk cevheri her alim kendi zaviyesinden tarif edip isimlendiriyor.

         Ardından ilk patlama (Big-Bang). Katı, sıvı ve gaz halinde genişleme. (Enbiya/30)

         Katı maddeden dağlar, ovalar, karalar, yıldızlar vs.

         Sıvı maddeden denizler ve okyanuslar vs.

         Buhardan atmosfer.

         Soğumanın ardından sırasıyla; önce her çeşidi ile madenler, sonra uygun hava şartlarında otlar, ağaçlar ve bitkiler. Bu safhanın ardından her türü ile hayvanlar ve en sonra da insanlar. İnsan kainatın meyvesi. Bedendeki ruh ne ise, dünyadaki insan da odur.

         Dünyamızda üç boyutlu frekansa uygun insan soyu; en+boy+derinlik veya yükseklik.  Bu üç boyutun yanına hareketle ilgili olarak “zaman” boyutunu da ekleyince dört boyutlu hareket etmektedir dünyamız. (En+boy+derinlik veya yükseklik+zaman) Ancak özellikle peygamber mucizeleri ile mesela miraç olayı ve diğer mucizelerde olduğu gibi, ayrıca sufizmdeki tayy-i mekan ve tayy-i zaman moduyla “fizik ötesi” gerçekleşmelerle beş boyutlu da olabilmektedir. (En+boy+derinlik veya yükseklik+zaman+fizik ötesi)Ancak beş boyutluluk bizim dünyamız için istisnai hallerdendir elbette.

         Üç boyutlu uzayımız, dört boyutlu zaman moduyla, beş boyutlu kainat içinde dev bir cisim olarak oluşumuna devam etmektedir. Yani yaratma devamlıdır ve devam etmektedir. Tıpkı insanın her an yenilenmesi gibi. Her anda bir şanda. (Ayet meali)

          Evren devamlı genişliyor. Amerikalı Edwin Hubble evrenin genişlediğini 1929 yılında ölçerek somut olarak tespit etti. Evinde kurduğu bir teleskopla yaptığı gözlemde yıldızların ve elbette dünyanın birbirlerinden uzaklaştıklarını ancak oranların değişmediğini tespit ediyordu. Yani “bu genişlemeyi tersine çevirirseniz ilk Big-Bang noktasına ulaşırsınız” dedi.

         Beş boyutlu milyarca galaksi var diyor uzmanlar. Tıpkı Samanyolu galaksisi gibi milyarca yıldız.

         Kitaplar oralarda da o boyutlara uyumlu varlıkların olduğunu söylüyor. Zaten kainat insan için yaratılmış değil midir? Herşey insana hizmet için yaratılmıştır. Çünkü insanın dışında muhakeme sahibi varlık yok. Her şey insan için, insan da ibadet (kulluk) için yaratılmıştır. Güneş olmadan nasıl cisimler görülmezse, insan hayatı olmadan da hiçbir varlık anlaşılamazdı.

         İnsanoğlunun bugün geldiği düzeyi oluşturanlar peygamberlerdir. Peki, sapma nerede? İlahi sistemi redderen “beşeri dinler” ve materyalist olanlar dünyayı bozdular. Şimdi moda deistlik gibi görünüyorsa da çoğunlukla insan oğlunun hakim ideolojisi ateizmdir.

         Günümüzde para ile teknoloji çarpışıyor. İşin kötüsü hangisi galip gelirse gelsin ikisi de dünyada barışı tesis edemez. Para bloku sömürü için çalışırken, teknolojiyi de yine sömürü için kullanıyorlar. Şu an itibariyle sermaye (para) galip gibi gözüküyor. Huzur ve mutluluk için İslam’ın devreye girmesi şart ama buna önce Müslümanların inanması, belki Müslümanların yeniden iman etmeleri gerekir. (Ey iman edenler, Allah’a ve ahret gününe iman ediniz./Ayet meali) Dünyaya huzurunu yeniden ancak kur’an getirebilir, çünkü Kur’an bütün vahyi dinlere ve bütün peygamberlere inanmayı şart koşmaktadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X