Advert
‘GAZETECİ’ OLMAK!
İzzet TUMAY

‘GAZETECİ’ OLMAK!

Bu içerik 614 kez okundu.

10 Ocak tarihi gazeteciler için ayrı bir öneme ‘haiz’. Dün Dünya Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı. “Hey Maşallah” demekten kendimizi alamadık. O kadar çok kutlama aldık ki; inanın ‘bahtiyar’ olduk.

Lakin ben mesleğimden önce değinmek istediğim bir konu var. Geçmişte bu konuyla ilgili olarak bir çok köşe yazımız oldu. Gazetecilikten çok değindiğim konu; insanın mesleği ne olursa olsun meslekten önce kişinin ‘insani’ vasıfların ne kadarını üzerinde taşıyıp taşımadığına bakılmalı diye düşünüyorum. Mevkiin ve makamın ne kadar büyük olursa olsun, ‘insani sıfatları’ üzerinde taşımıyorsan makamın hiçbir önemi yoktur. 15 yıllık gazetecilik hayatımda ‘gözümü budaktan’ sakınmadım. Bu saatten sonra mı sakınacağım? Hayır sakınmayacak; şimdiye kadar olduğu gibi bunda sonra da Elazığ ve Elazığlının hizmetinde, doğrunun yanında, yanlışın karşısında ‘hayatım’ pahasına da olsa olacağım..! Dedim ya; bir lokma helal ekmeği için kimseye eyvallah etmeyen, şehidini, vatanını, milletini, bayrağını kendi canından ‘aziz’ bilen bir milletin evladı olarak hiçbir zaman haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlara, kendi çıkarları uğruna garibanların ekmeği ile oynamaya çalışanlara, millet canını dişine takıp vatan savunmasına geçerken ‘keyif’ çatanlara ve bunlara benzer insanlıkla, adamlıkla bağdaşmayan huyları bağrında barındıranlara eyvallah etmedim ve asla da eyvallah etmeyeceğim..! Her zaman söylüyorum; bizim işimiz ‘ayar’ vermek, kimliğimizin ardına sığınarak meslek etiğine uygun olmayan işler yapmak değil, tek amacımız bu memlekete ‘haber’ yazarak hizmet etmek olmalıdır. Bizim işimiz; vatandaşın sıkıntısını en doğru şekilde haberleştirmek ve ilgili kurumların dikkatine sunarak o sıkıntıyı çözüme kavuşturmak. Bizim işimiz; konu vatan, millet, bayrak olduğunda gözümüzü kırpmadan canımızı vermek, bizim işimiz; onun bunun ekmeği ile oynamak değil, insanların ekmek yemesine vesile olmak ve en önemlisi bu önemli ve şaka götürmeyen mesleği hakkı ile yapmaktır. Ve ben şerefle 15 yıldır yaptığım bu mesleğimi Rabbim ‘emanetini’ alana kadar yine şerefle yapmaya devam edeceğim. Mesleğini ‘şerefiyle’, ‘helaliyle’ yapanlara selam olsun. Rabbim bizleri doğru yoldan ayırmasın, helalden şaşırmasın, haramdan uzak tutsun ve her daim ‘mesleği’ adamlığından ‘önce’ gelenlerden ırak eylesin.

Meslek hayatımda 15 yılı geride bıraktım. Bu süre zarfında Elazığ’ın sorunları ile ilgili belki binlerce haber yaptım. Birçoğu sağ olsun şehrin yetkilileri tarafından dikkate alındı ve çözüme kavuşturuldu. Benim gazetecilik sıfatım her zaman için ikinci planda olmuştur. Benim için meslek ne olursa olsun kişinin karakteri, kişiliği, vatana, bayrağa, milletine ne kadar bağlı olduğu önemlidir. Makam-mevki her zaman için gelip geçicidir. Esen kalsın; insanlığı mesleğinden önce gelenler, memleketi, bayrağı canından kıymetli olanlar… Esen kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ