Advert
MESLEĞİNİN DELİSİ...
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

MESLEĞİNİN DELİSİ...

Bu içerik 1217 kez okundu.

Meslek; insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim ve çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı unvanın adıdır. Yeryüzünde binlerce meslek bulunmaktadır. Türkiye'de de resmi olarak tanımı yapılmış 600 civarında meslek vardır.

Yaptığı işten zevk almak, severek çalışmak ve yaptığı işe kıymet vermek gibi kavramları maalesef epey zamandır duymaz olduk. Huzursuzluk, işini beğenmeme, sürekli bahaneler üretme gibi kaçamak yollara o kadar çok başvurulur oldu ki, bu isteksizlik yapılan işlere de sirayet etmeye başladı ve artık işini iyi yapan kişilere hasret yaşıyoruz. Kanaatsizlik ve akabinde şükürsüzlük, doyumsuz olmak, bulunduğu durumdan daha iyisini hedefleyerek o yolda dikkatsizce yürümek ve daha birçok sebepler var ki, iş hayatımızda memnuniyetsizlerden oluşan bir topluluğun varlığını çoğaltmaya devam ediyor.

Üniversite tercihlerinde belki de en az düşünülen şey; seçeceği mesleğini veya bölümünü sevmektir. Çünkü "Bu işi yapabilir miyim", "Bu bölüm bana göre mi?" diye düşünmek yerine, "Burayı kazanabilir miyim?", "İleride çok para kazanabilir miyim?", "İleride kariyer yapabilir miyim?" gibi sorular ön planda olmuştur. Oysa ki iş hayatında önemli olan, herkesin derdi sevdiği işi yapmak olmalıdır.

Tam zamanlı işlerde çalışıp da, bir gün istediği o küçük hayallerini (küçük bir kebapçı dükkanı açmak veya tren makinisti olmak gibi) kuran, 35 yaşlarında emeklilik hayallerine dalan, "Ben aslında ..... olmalıydım" sözünü dilinden düşürmeyen pek çok insanımız var.

Tecrübe sahiplerinin hep dediği " Sevdiğin işi yapmalısın" öğüdü boşuna değildir. Başarı ve kazanç ancak, huzurla ve mutlulukla beraber ise uzun vadeli ve faydalı olur. Nasıl ki öğrenciyken sevmediğin, ilgin olmayan derslerde başarılı olmakta zorlanıyorsan, iş hayatında da sevmediğin işi yapmakta zorlanırsın. İnsan teki (literatürüme yeni girdi. Yani ‘insanoğlu’) gönülsüz yaptığı işte, ancak işi bitirebilecek kadar enerjiye sahipken; işi ve kendini geliştirmesi pek mümkün olmaz. Haliyle kariyer basamaklarında ilerleme de söz konusu olamaz.

Üniversite mezunu bir gencin yüzbinler arasından sıyrılabilmesi; ya farklı bir yabancı dil bilmesi, ya yurtdışı tecrübesi edinmesi, ya çift ya da yandal gibi imkânlarla farklı konularda da uzmanlaşması, ya da yüksek lisans yaparak daha derinlemesine bilgi ve beceri sahibi olabilmesiyle mümkün olur. Kaldı ki herkes üniversite okuyup meslek sahibi olmak zorunda da değil…

Mesela yeğenim Arif; Lise 1. sınıfta okula ilgisi azaldı ki 2 yıl üst üste aynı sınıfı geçemeyince, babasının "Fırıncı çırağı olur musun?" teklifini severek kabul edip ekmek fırınında çalışmaya başladı. 6 aylık bir getir-götür ve temizlik işlerinden (çıraklık) sonra her gün izlediği ustalarının da desteğiyle şu anda hamur açma ve ekmek yapmaya başlamış. Atalarımız ne demiş "Sanat altın bileziktir." Al sana altın bilezik… Tabi ki bu kural her meslek gruplarında geçerlidir.

Bir de yaptığı mesleğini istekle ve severek yapmak hususu var. Geçenlerde 20’li yaşlarda iki genç kendi aralarında konuşuyorlar, kulak misafiri oldum: "Şu yeni traş olduğum berber, bana müthiş bir traş yaptı. Bugüne kadar böyle bir berbere rastlamadım inan… Adam sanki benim içimi okuyor ve öyle özenle kesti ki saçlarımı, tam da istediğim gibi oldu. Adamı takdir edip teşekkür ettiğimde de bana şöyle dedi: "Kardeşim! Ben mesleğimin delisiyim. Çok sevdiğim için de çok özeniyor ve en ince ayrıntıları bile kaçırmamaya gayret ediyorum."

Meslek sahibi olan insanların bulunduğu toplumlarda, toplumsal huzur ve güvenlik daha kolay sağlanır. Anarşi ve terör olayları azalır. Milletine yararlı, mutlu kişisel tatmin sağlamış bireylerden suç işlemesi elbette beklenmez.

Ayrıca üreten toplumda düşkün ve başkasına muhtaç insan olmayacağı için toplumun refah seviyesi de günden güne artar.

Ve Rabbimiz bir ayetinde ne diyor bizlere?" Yaptığınız işi güzel yapın. Allah işini güzel yapanları sever.(Bakara 195)

Günümüzde özellikle otomotiv sektöründe, mobilyacılıkta, demir doğrama işlerinde v.b gibi sosyal hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz bir çok meslek alanlarında kalifiye elemana, ustalara ve sanatkarlara ihtiyacımız var. Hele ki bir de mesleğini çok seven MESLEK DELİLERİNE...

Selametle kalınız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ