Advert
ELAZIĞ OKUYOR
İRFAN ARSLAN

ELAZIĞ OKUYOR

Bu içerik 515 kez okundu.

Kitap insanların bilgiye ulaşmada ve bilgisini artırmada en önemli unsurdur. Son yıllarda ne yazık ki zaten çok az olan kitap okuma alışkanlığımız tamamen ortadan kalkma noktasına gelmiş durumda. Gelişen teknoloji bizi bu çok önemli aktiviteden uzaklaştırmaya neden oldu. Okumak, araştırmak ve bilgiye ulaşmak yerine basıyoruz klavyenin bir tuşuna önümüze binlerce bilgi akıyor. Aslında bunu da kullanmamız gerekiyor ancak önceliğimiz kitap ve diğer belgeleri kullanıp kendi çabamız sonucunda bir sonuca ulaşmak olmalı.

 

Geçmiş yıllarda da Elazığ Okuyor adlı bir çalışma yapılmıştı. Bugün Elazığ Valiliği önderliğinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzün devam ettirdiği “Elazığ Her Yerde Okuyor” kampanyası güçlenerek devam ediyor. Gerçekten okumak insanın kendisini geliştirmesine çok önemli katkı sağlıyor. Kitap okumanın insanlara sağladığı katkılar nelerdir?

Düzenli kitap okuyan birinin sıkılması söz konusu olamaz. Evde, otobüste, metroda canınızın sıkıldığını hissettiğiniz bir anda, bir kitabın kapağını açmak sıkıntınızı gidermeye yetecektir. Düzenli olarak kitap okuyan birinin kelime dağarcığı gelişecektir. Ayrıca hafızanızda her duruma uygun düşen alıntılara sahip olursunuz. Her kitap size başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler hakkında yeni bakış açıları kazandıracak. Böylece empati yetiniz gelişecek ve çok daha açık fikirli bir insan olacaksınız.

Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demek.

İyi bir okur olmak yalnızlık ile ilgili kötü düşüncelerinizi ortadan kaldıracaktır. Bilakis yalnızlığınızı sevmeye başlayacaksınız. Çünkü kitaplar varken aslında yalnız değilsinizdir.

Bilgi birikiminizin derinleşecek ve genişleyecek olması en önemli faydalardan. İnternet mi yok ya da daha kötüsü elektrik mi? Böyle durumlar sizin için sorun olmaktan çıkmıştır. Mum ışığında dahi kitabınızı okuyabilirsiniz.

Hediye alması kolay bir insana dönüşeceksiniz. İnsanlar size kitap alacak ve siz de son derece mutlu olacaksınız. Kitap okurken belki evinizdeki küçük bir odadasınız. Fakat zihninizdeki hayal diyarlarında belki kıtalar aşıyor olacaksınız. Belki de zamanı. Geçmişte veya gelecekte bilinmez uygarlıkları keşfedeceksiniz.

Kitap okumak sizi daha duyarlı bir birey hâline getirecektir. Düzenli kitap okumak belki de normal şartlarda tanıma imkânı bulunamayacak farklı kültürleri öğrenme fırsatı verecektir. Eğitimini aldığınız ya da çalıştığınız belirli bir alanda düzenli okumak ise size uzmanlık kazandıracaktır. Hepsinden önemlisi yapılan araştırmalar kitap okumanın hafızayı güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

Kitap okumak için hiçbir zaman zamanımız yok demeyin. Bunu yatarken bile birkaç sayfada olsa yapınız. Çünkü kitap bizim en iyi arkadaşımızdır. Kitap tek başına bile çok şahane bir eserdir.

Öyleyse bizde Elazığ Her Yerde okuyor kampanyasına hem destek olalım hem de kitap okuyalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​