Advert
ELAZIĞ TSO SEÇİMİ YAKLAŞTI!
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

ELAZIĞ TSO SEÇİMİ YAKLAŞTI!

Bu içerik 1540 kez okundu.

Ticaret ve sanayi odaları özetle; devlet otoritelerine ve özel işletmelere kuruluş amacına uygun olarak müşavirlik (danışmanlık) yapmak, işletmelerin müşterek ve mesleki ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki ahlak ve dayanışmalarını sağlamak için kurulmuş tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardır. Dünyada ilk Ticaret ve Sanayi Odası 1600 yılında kurulan Marsilya T.S.O’dur. Türkiye’de ilk Ticaret Odası İstanbul (Dersaadet) T.O’dur. (1880)

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın geçmişine biraz baktığımız zaman da; 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarına kadar önemli bir ticaret merkezi olan Harput’ta 19. yüzyılda 850 civarında çeşitli iş kollarında ticarethaneler varmış. Harput’taki bu zengin ve ticari birikim nedeniyle de Harput Ticaret Odası kurulmuş. Sonra büyüyen şehir Elaziz’in ovaya yerleşmesiyle birlikte 20. yüzyılda 1920’de Elaziz Ticaret ve Sanayi Odası kurulmuş. İlk başkan Şedele Fehmi Efendi olmuş. 1926’da Hacı Saitzade Sait Efendi başkan seçilmiş. Daha sonraları; Sunguroğlu Mehmet Şükrü Bey 1929-1933, Azizenli İbrahim Özcan 1933-1951, Şerif Kömürlü 1952, Mehmet Sanaç 1954, Remzi Dabak 1959, Sıtkı Arpacı 1963-1976, Şevket Cumaoğlu 1979, A.Ünal Akbay 1984, Naci Koloğlu 1987, Ergun Soyuyüce1992, Mithat Coşkun 1993 ve Nuri Önal 1994’e kadar oda başkanlıkları yapmışlar.

Yakın tarihimize geldiğimizde de 1994-2009 yılları arasında Suat Öztürk, 2009-2014 Ali Şekerdağ, 2014-2018 İdris Alan (Ali Şekerdağ’ın 2014 genel seçimlerinde M.Vekili aday adaylığı sebebiyle istifa etmesinden sonra Oda meclisinde seçilerek -6 oya karşılık 7 oyla-) başkanlık yapmışlar.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 2018 seçimlerinin önümüzdeki 1 Nisan’da (şaka yapılmazsa tabi) yapılması düşünülüyor. Ki zaten öyle bir karar alınmış ve Seçim yeri dahi belirlenmiş durumda (Koç İlköğretim Okulu).

Bu seçimin diğer seçimlerden farklı birkaç özelliği var. Bunlardan birisi de seçim yeri... Ve ilk defa oda dışında bir yerde ETSO seçimleri olacak (YSK kararıyla). Başkan İdris Alan yer seçimiyle alakalı rahatsızlıklarını basın açıklamasıyla bildirdi. Karşı taraf (Asilhan beyin ekibi) ise aldığım bilgilere göre şöyle bir sözlü beyanda bulundular: "Seçimlerin Odanın dışında bir yerde yapılması hasebiyle; geçmiş dönemlerdeki seçimlerdeki bazı olumsuzlukların tekrar sandığa yansıması engellenmiş olacak ve oy kullanacaklar, hür iradeleriyle kendilerini daha daha rahat hissederek oy kullanacaklardır." (Bence de ‘’Yiğide meydan sorulmaz her yerde güreşir’’.)

Seçime iki grup giriyor, yani iki aday var. Mevcut başkan ve karşı aday olan diğer grup. Yani adaylardan birisi mevcut başkan İdris Alan. Diğeri Asilhan Arslan.

Öncelikle kısaca ETSO’nun seçimlerinin ne şekilde olacağını anlatayım. Her 4 yılda bir gidip oy kullanıyor belki üyelerimiz ama seçimlerin işleyişi nasıldır veya Odanın yapısı nedir? Bilinmeyebilir. Bu açıdan kısaca ETSO’nun yapısına ve seçimlerine kısaca değinmek istedim.

ETSO’da mevcut 14 tane meslek grubu yani meslek komiteleri (kuyumculuk, inşaat, madencilik, nakliyat, gıda, akaryakıt, tekstil, v.s gibi) bulunmaktadır. Lakin 14’den fazla meslek dalları olduğu için bazı birkaç meslek dalları birleştirilerek yani aynı gruba dahil edilerek 14 adet meslek grubu oluşturulmuş. Misal, 5. grupta kuyumcular, cep telefonu bayileri, kırtasiyeciler, matbaacılar var ve hepsi 5. Meslek grubundan seçime girecekler. Aslında bu seçimlerde başkan seçilmiyor. ETSO’nun meclisine girecek üyeler seçiliyor. Yani seçimlerde 14 adet oy sandığı olacak ve üyeler bağlı oldukları meslek gruplarındaki belirtilen sandıklarda oylarını kullanacaklar. Her meslek grubunda en çok oyu alan taraf 3 asil üye (ve 4 yedek) meclise gönderecek ve bu üyeler de Oda Meclisi'nde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı'nı seçecekler. Haliyle meclise seçilen üyeler meclisteki seçimde; birlikte yola çıktıkları başkan adayına oy vererek (Arada çürük çıkar mı? Çıkmaz (!) Çıkmamalı bence…) Oda başkanını, Oda yönetimini, Meclis başkanını ve meslek komitelerini filan belirlemiş olacaklar.

İlimiz için sevindirici olan 2005’ten bu yana yapılan Oda seçimlerinde seçmen üyelerin, yenilikten yana tavır almaları ve inisiyatif kullanarak seçimlerde bir nebze de olsa hep daha iyisini istemeleridir.

Neticede; eski başkanlardan Suat Öztürk’ün (şimdiki OSB Başkanı), 3 dönem başkanlık yaptıktan sonra 2005 seçimlerinde karşısına aday olarak Ali Şekerdağ çıkmıştı ve seçimlerde oy kullanan üyeler; Ali Şekerdağ’ın Suat Öztürk’le aynı yönetimde yıllarca birlikte beraber görev yapmasına rağmen en fazla oyu Ali Şekerdağ’a vererek onu Oda başkanı yapmıştı.

Sadece bir dönem için göreve talip olduğunu söyleyen Ali bey 2009 seçimlerinde tekrar aday olmuş, haliyle karşısına iki aday birden çıkmıştı -A. Hamit Kaya ve Ayhan Şimşek-. Seçim sonucuna göre bir nevi koalisyon göründü ve A. Hamit Kaya Meclis Başkanı oldu ve Ali Şekerdağ tekrar Oda başkanı oldu. Sonraki süreçte zaten malumunuz üzere Ali beyin aday adaylığı ile boşalan başkanlık koltuğuna; Oda meclisindeki oylamada 6 oya karşılık 7 oyla alan İdris Alan oturdu.

Her ne kadar gelen başkanlar tarafından ‘’Makamlar gelip geçicidir’’ denilse de cazibeli makamlara tekrar tekrar aday olunuyor ve olunacakta tabi ki…  Şimdi gelelim mevcut seçimle ilgili yorumlarımıza diyorum. Lakin yazımız uzadığı için affınıza sığınarak devamını yarın ki sayımıza bırakıyorum.)

Selametle kalın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ