Advert
ASİLHAN ARSLAN MI, İDRİS ALAN MI? (ETSO)
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

ASİLHAN ARSLAN MI, İDRİS ALAN MI? (ETSO)

Bu içerik 2923 kez okundu.

Dünkü Yazımızda 4500 Civarında oy kullanacak üyesi bulunan ETSO ‘yu biraz daha yakından tanımıştık. Bu yazımızda da ETSO’nun 1 Nisan’daki seçimlerindeki iki başkan adayını biraz daha yakından tanıyalım istedim.

İlk bakışta adaylarımıza baktığımızda birisi Ticaret adamı diğeri Sanayici.

İdris Alan küçük yaşlarda rahmetli babasının yanında lokantada çalışmış sonraları genç yaşlarından itibaren esnaflık ve ticaretin içine atılmış ve şu anda da halen aktif olarak Otopark ve Restoran işletmeciliği yapıyor.Sanayici kimliği olmasa da Ticaretin içinden biri olan İdris Alan ETSO’da 2009 yılından beri mecliste görev yapmakta. Önce2009 yılındaki seçimlerde Ali Şekerdağ listesinden, ardından 2014 yılında A.Hamit Kaya listesinden meclise girerek 2015’te Ali Şekerdağ’ın istifasıyla boşalan başkanlık koltuğuna, yönetim kurulundaki seçimle 5 oya karşılık 6 oyla (dünkü yazımızda rakamları yanlış yazmıştık düzeltmiş olduk) oturmuş oldu. Ve halen ETSO başkanlığını devam ettirmekte…

ASİLHAN bey 1975 Elâzığ doğumlu, lise dahil Elâzığ’da okuduktan sonra yüksek lisansını Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde İngilizce tamamlamış. Her ne kadar Sanayici kimliği olsa da Ticaretin içinden gelen bir ailede ve çevrede yetişmiş. Yurt içi ve yurtdışı birçok projelere imza atmış olan Asilhan Arslan, son olarak ilimizde Savunma Sanayi yatırımları için kümelenme derneğini (SUHA) kurmuştu. Ayrıca Elâzığ’ın bir markası olan Alacakaya Mermer ve Projima A.Ş Yönetim Kurulu üyeliğiyle beraber, 30’dan fazla ülkeyle ticari ilişkileri olmuş ve Elazığ OSB’ de üretim yapıp ihracat yapan Arslanlı Alçı Genel Müdürlüğünü de aktif olarak devam ettirmekte…

Seçimler öncesi özellikle. Muhammed Acluninin eserinden  bir hadisteki gerçeği bir kez daha dile getirmek ıstiyorum.

İnsanlar her zaman layık oldukları yönetim tarzıyla yönetilirler, kendileri iyi olurlarsa ve iyiyi isterlerse yöneticileri de iyi olur. Zira yöneticiler halkın içinden çıkarlar ve onların bir parçasıdırlar. Tikel tümelin niteliklerini taşır.

Bir toplumda görülen gelişme ve yükselme hali, o toplumun bütün değerlerini kapsar. Ticaret, ekonomi, bilim, sanat, devlet, hukuk, ahlak, din; sosyal gelişmelerin ve yükselişin, ya da gerilemenin ve düşüşün gözlemlendiği başlıca alanlardır. Kaldı ki bir toplumda iyileşme olursa sözü edilen alanların hepsinde kendini belli eder. Kötüleşme de böyledir. Yani gelişim, değişim ve kalkınma toplumsal olur. Kalkınmak istiyorsak eğer buna toplum olarak karar vermek durumundayız.

Toplumdaki kötülüklerin, haksızlıkların ve yolsuzlukların sorumlusu olarak sadece yöneticileri ve aydınları görmek bu yüzden yanlıştır.  Kötü gidişattan herkes sorumludur. Bu gerçek, siyasette de ticarette de ekonomik faaliyetlerde de böyledir. Zira bunda genel olarak herkesin az ya da çok payı vardır. İyileşmenin ve düzelmenin şerefi de haliyle hem yönetenlere, hem de yönetilenlere aittir. Neticede toplum, yöneteni ve yönetileni ile bir bütündür.

Bu günlerde Şehir olarak bir kalkınma ve gelişme hamlesi içerisindeyiz. Geçmişin karanlık yönlerini bir tarafa bırakarak geleceğin aydınlık yollarında yolcu olup yol almalıyız. İlimiz Valisinin değişimiyle beraber olumlu manada değişimler ve yatırım atakları gözlemledik. Bu bağlamda şehrin ekonomisinin, ticaretinin ve sanayisinin gelişimi için önündeki engelleri aşmada ve uluslararası arenada söz sahibi olunacak yatırımları kazandırmada ileriyi düşünen, ufku geniş, ne yapması ve hangi adımları atması gerekeni bilen ve vizyon sahibi idarecilere her makamda ihtiyacımız var.

İşte bu makamlardan birisi de Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı. ETSO seçimlerinde; ister bu seçim olsun ister başka önümüzdeki yıllarda yapılacak seçimler olsun, tüm bu kriterleri ve faydalarımızı gözeterek adaylar çıkarıp emaneti ehline vermek için oy vermeliyiz.

Ben gönlümde yatan Arslanı söylemek istemiyorum. Fakat ETSO Başkanı ister Asilhan Arslan İster İdris Alan olsun, ikisinden de Şehrimizin a-li menfaatleri uğruna büyük bir gayretle çalışmalarını temenni ediyor ve ikisine de başarılar diliyorum. Şimdiden seçimlerimizin ve dahi neticesinin, ilimize ve memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Son olarak dün görüştüğüm Halis muhlis bir ağabeyimin seçimlerle alakalı söylediği sözü söyleyerek yazımı tamamlamak istiyorum. ’’Oy; insanın kızı gibidir. Kızını istemeye gelen genç aklına yatıyorsa ver gitsin.’’ .)

1969'da Türkiye Odalar Birliği başkanı olan ve 3 ay sonra  Ankara Valiliğinin emriyle görevden alınan Muhterem Erbakan Hocayı ölüm yıldönümünde rahmetle yad ediyorum.

 

Selametle kalın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK