Advert
SİYASET VE KAPASİTE ARTIRIMI
MEHMET TÜGEN

SİYASET VE KAPASİTE ARTIRIMI

Bu içerik 1612 kez okundu.

    İşletmecilikteki meşhur akımlardan “Toyotizm”, Toyota otomotiv endüstrisinin uyguladığı, bant düzeyinde işleyişte ve işlem akışlarına gereksiz hareket, işlem adımları ve uygulamaları çıkarırken işi basitleştirme ve yalınlaştırma, devamında personel uzmanlaşması yoluyla işletmeyi verimli kılma çabasıdır.

    Toyotizm’e benzer onlarca örnekte görülebileceği gibi modern işletmeciliğin temel amacı, öngörülmeyen kapasiteyi ortaya çıkarmak, gereksiz israf edilen kapasiteyi uygun kullanıma sunmaktır.

   Enerji, durağan ve stabil olmayan bir yaratılıştadır. Birey, toplum, kurumlar, depo edilen ve ileride kullanmayı öngördükleri enerjiyi kullanma becerisi gösteremezler ise, depo edilen enerjinin ek depolama ve korunma ile tehlike -risk maliyetlerine maruz kalırlar.

   Mevcut halde fizik terimleri ile anlatılmakta ise de zaman, iş gücü, görülür ve görünmeyen hedefler, üçüncü etkilerin varlığı birlikte değerlendirildiğinde metaforik anlamı ile Enerji’nin, hayli yaygın bir enstrüman olduğu pekala görülecektir.

  Günümüz dünyasında siyaset kurumu, tam da bu noktada kamusal yetkilerle donatılmış “müşterek fayda ve ideal” peşinde çaba harcar iken, “ vatandaş” kavramının“müşteri –vatandaş” idealine dönüşmeye başladığı modern anlayış çerçevesinde, kamusal alanın, kamusal bütçelerin, kamusal işleyişin cereyan ettiği çoklu etkiye açık düzlemde, en üst düzeyde dikkat ile “enerji” kullanımını hedeflemeli, atıl haldeki kaynakları sıfır ya da düşük maliyetlerle kamu kullanımına sunma becerisini göstermelidir.

 Çoğunlukla ürün- çıktı niceliği ile ya da üretim yoğunluğu ile eş seviyede algılanan kapasite artışı, daha duru ve sade bir bakışla ele alındığında, insani sermayenin geliştirilmesi, çoklu teknolojik yazılım ve donanım unsurlarının kullanılabilirliği, kullanılmayan iletişim kanallarının aktive edilmesi, birincil kontrol ve hiyerarşi dışındaki gönüllü/ikna edilebilir sosyal sermaye unsurlarının harekete geçirilmesi gibi birçok potansiyel ancak atıl kapasitenin arttırılması olarak da pekala anlaşılabilmelidir.

  Siyaset kurumunu işleten aktörlerin yetkinliği, işletme körlüğünün dışına çıkarak “cam tavan Sendromu”na kapılmak,“Peter ilkesi” ile malul ve yorgun bürokratik geleneği, öncelikle atıl kapasitelerini tespit ile kullanma, bu davranışı bir genel anlayış haline getirerek yerelden yurda yaygın iyi uygulama seti oluşturmak, sürdürülebilir efektif bir vizyon oluşturma becerisiyle doğru orantılı olacaktır.

  Zaman, kendisine sunulan kaynağı, kendisinden daha verimli şekilde kullanabilecek efradın önüne geçmeden yolunu açmanın, en temel ve verimli kaynak olan “insanı sermaye”denen verimli şekilde faydalananların hükmüne girmektedir.

   Bu fakir milletin evlatları, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde yürütecekleri tüm çabalarında, insanlık sevgisi, edep ve iman ilkelerini katacakları tüm işlerinde, bereket ve şevket ile asıllarına, özlerine tekaddüm edeceklerdir.

  Sevgiyle Kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ