Advert
“ÖTEKİNİ”NİN BERİSİ “CEHENNEM”
M.SALİH DEMİRDAĞ

“ÖTEKİNİ”NİN BERİSİ “CEHENNEM”

Bu içerik 1829 kez okundu.

İnsan teki, hayatiyetini idame ettirirken, kendisi ve yakınlarındakiler için daha iyi alanlar üretmek zorunda hissededurur daima…

Fıtratı gereği, bir inanç paradigması oluşturur: Ya bir üstün güce inanır ya da berisinde yahut ötesinde durur bu dünyanın…

İhtiyaçları için ayrı bir alan oluşturmak zorundadır. İhtiyaçlarını karşılaması için sarf etmesi gereken değer ise, emektir.

Oluşturması gereken alanları sadece kendisine ait olan ve sadece kendisine ait olmayan alanlar olarak ayırabiliriz.

Kategorileme ya da sıralama gayretinde olmayacağım birçok alan oluşturabilir insan teki. Ve oluşturduğu her alan, kendi şahsiyetini, bulunduğu/bulunacağı konumu, hoşumuza gitmese ve inanç değerlerimize aykırı olduğundan dem vursak da aslında daima var olan ve muhtemelen ilelebet var olacak olan o keskin, kokuşmuş sınıf farklılıklarından hangisine ait olacağımızı belirler.

Yaşadığımız ev, mahalle, şehir, ülke, bulunduğumuz bölge, geçmişimiz ve nispeten diğer insanların tarihleri, kişiliğimizde izler bırakıyor ya da ilerde bırakacaksa, aslında her insan tekinin sadece kendisi olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Sadece kendisine ait olmayan insanın, kendisi dışında olana tahammülsüzlüğü ya da kendisine ait olmayanı öteleyişi bizi bunların sebepleri noktasında düşünmeye mecbur bırakmakta.

O halde, sebepler inşa etmeye başlayalım mı dostlar?

Fikri olanın, kendisine ait olmayan değerler inşa etmiş insan tekine karşı beslediği duyguyu resmetmeye çalışsak, dağarcığımıza pek bir şey eklemiş olmayız kanaatimce. Zira fikri olanın, kendisi gibi düşünmeyen hatta hiç düşünemeyen birine karşı duygusal tepkisi, üzülmek yahut nihayetinde acziyet olabilir. Bu dönem itibarı ile bizim dünyamıza pek uğramamış bir şahsiyet resmettim, biliyorum. Fikri olanın, başka bir düşüncede olacağını ya da duygu yoğunluğuna boğulacağını geçmişteki insanlar misalinden bilmekteyiz. İnsanlık tarihinin inşasında önemli rol oynamış hiçbir insan tanımı, bu tanımın berisinde kendisini konumlamamıştır. Bakınız: Bütün peygamberler, feylesoflar…. Ve bu prototip insanların tek bir özelliği var olmuştur. Her insanı, mutlak doğruya ulaştırma arzusu. Mutlak doğruya ulaşan her insanın kendi zaviyesinden doğruları görme yeteneğini insan tekine kaybettirmeden bunu inşa etmişlerdir ki, bugünün insanları “tarih” diye bir bilim alanı ile tanış olmuşlardır.

Bu tanımın tam zıddı olan prototip, hiç bilmeyen insan tiplemesi… Hiç bilmeyenin de, zararsız ve zararlı şeklinde iki tanımlama ile tanımlandığına şahit olmaktayız. Zararsızı, kendi dünyasının dışına müdahale etmeyen sınıftan olduğu için yazı konusu olabilecek sınıfa da girmemekte. Ancak zararlısı, bütün kadim yazıtlarda ifade edildiği için ayrıca çok da bu vasıftaki insanla uğraşmamız ya da boğuşmamız gerekmiyor bu yazımızda.

Ancak en önemli ve dikkate değer insan tipi ise, günümüzde çokça rastladığımız insan çoğulu içindeki insan teki. Bilgisi olanın kendisi gibi bilmeyeni, farklı bileni ya da hiç bilmeyeni farklı şekillerde tasnif ettiğini müşahede etmekteyiz genelde. Kendisi gibi bilmeyeni, az bileni ya da hiç bilmeyeni menfi bir noktaya koymak ve ötekileştirmek. İfade ettiğim üzere, bu dönemde en çok rastladığımız insan tipi maalesef bu. Bu insan tipinin böyle düşünmesinin, böyle tepki vermesinin ve böyle yaşamasının araştırmaya konu olacak sebepleri elbette vardır. Ama ben müşahede ettiğim bir tespit ile bugünkü yazıma son vermek isterim: Bu insan tipinin en çok kullandığı dil, politik bir dil. Hayata bakışı da, düşüncesi de, aklı da bu dili aşamadığı için kendisi gibi olmayanı, yaşamayanı, düşünmeyeni hep öteki tarafa mecbur kılmakta. “Birinin ötekileştiği dünyanın, cennet olma ihtimali yoktur.” önermesini merkeze aldığımızda, bu düşüncede yaşayan her insan tekinin “cehennem” tasavvurununkendisi için her dem gerçek ve yaşanır olduğunu bilmemiz, umarım bizi bu sınıfa girmekten alıkoyar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!