Advert
KAĞIZMAN’DAN ESİNTİLER
OĞUZ DOĞAN

KAĞIZMAN’DAN ESİNTİLER

Bu içerik 1484 kez okundu.

Geri de bıraktığımız hafta sonu Kars’ın Kağızman ilçesindeydik. Ölümünün 100. Yılında Kağızmanlı Hıfzı, çeşitli etkinliklerle hemşerileri ve dışarından gelen katılımcılar tarafından anıldı. Bu etkinliklerin bir bölümü olan sempozyumda bildiri sunarak anma programına bir nebze de olsa bende katkıda bulundum. Kağızman ilçesine ilk kez gidiyordum.

Açıkçası Kars denince hemen benimde aklıma soğuklar ve kar geldi. Gittiğimde tam tersine oldukça sıcak ve güzel bir havayla karşılaştım. Baharın gelişiyle birlikte canlanan doğa adeta size bütün güzelliklerini sunuyor. Yeşil bitki örtüsüyle içinizdeki yaşam sevgisini artıran böylesi bir mekânın varlığı sizleri tek başına mutlu etmeye yetiyor. Meralarda otlayan hayvanların uzun kıştan sonra doğa ile buluşması izlenmesi gereken eşsiz bir manzara…

Farklı üniversitelerden ve şehirlerden gelen misafirleri adeta bağrına basan misafirperver Kağızman halkı teşekkürü fazlasıyla hak ediyor sanırım. Arabadan indikten sonra sıcak bir ilgiyle karşılanmak her şeye olan bakışınızı olumlu yönde değiştiriyor. Saygı ve sevgi dolu halkın kendi kültürlerine sahip çıkmaları diğer bölgelere örnek olacak düzeydeydi.

Bizlerin kalacak otelleri belli değilken evlerini açıp ikramlarda bulunan bu insanların samimiyeti uzun zamandır kaybettiklerimizi bizlere tekrar hatırlattı. Ben ve arkadaşlarımı evinde konuk eden ADALAR ailesinin yakın ilgisi şaşırdığımız durumların başında geliyordu. Kapıdan girdiğimiz ilk andan itibaren içimizi ısıtan atmosfer son ana kadar bizlere eşlik etti.

85 yaşındaki evin dedesi bir ara kendi elleriyle ikramlarda bulundu. Kağızman ile ilgili yöresel hangi yiyecek varsa salonun ortasındaki masanın üzerinde yerini almıştı. Yanında ise sevgiyle ısıtılmış çayların tadına varmak büyük ayrıcalıktı… Ardı sıra gelen sohbetler uzayıp gitti. Öylesine uzadı ki konuşmalar, katılım sağlamamız gereken program saatini bile kaçırdık.

Masalarımızı tek tek gezen yüzünden gülücükler eksik olmayan ve böylesi büyük bir etkinliğin mimarı Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız idi. Etkinlik kapsamında yapılan gezilerde arabasıyla en önde giden misafirlerin rahat etmesi için gece yatmayan çalışkan, dürüst ve azimli başkanı ne kadar anlatsam da az sanırım…

Etkinliğin bütün yükünü çeken Bican Veysel Yıldız Bey’in ise emekleri yok sayılamaz. Sürekli koşturan ve asla yorulmak bilmeyen bir kültür sevdalısı…

Etkinliğin son gününde Kağızmanlı Hıfzı şehit edildiği yerde anıldı. Mezarına şiirlerinde sıklıkla dert yandığı çiçekler koyuldu. Böylece hatırası yıllar sonra torunları tarafından canlandırıldı ve gelecek kuşakların unutmaması için de 100. yılla sembolleştirildi.

Hayatının baharında şehit edilen Kağızmanlı Recep Hıfzı’yı bu vesileyle saygı ve hürmetle anıyorum. Selam ve saygıyla…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ