Advert
VE ERKEN SEÇİM KARARI
İRFAN ARSLAN

VE ERKEN SEÇİM KARARI

Bu içerik 491 kez okundu.

Türkiye’nin 16 Nisan’da yapılan Referandumun ardından Milletin verdiği karar ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilecek ilk seçim 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 26 Ağustos’ta Erken Seçime gidilsin talebi üzerine hareketlenen siyaset ve siyasetçilerin yaptıkları görüşmeler ve toplantıların sonucunda alınan karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından ifade edilen 26 Ağustos tarihi, seçimler öncesi yapılması gereken hazırlıklar için yeterli bir süreyi beraberinde getiriyordu. YSK’nin yapacağı hazırlıkların üç aylık bir süreci kapsadığını bilmeyen yok. Bu nedenle Erdoğan- Bahçeli görüşülmesinin ardından Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamada Erken Seçim teklifine olumlu baktıklarını belirtip ardından Erken Seçim’in 24 Haziran’da yapılmasına karar verildiğini açıkladı. Peki bu tarih hazırlıklar için yeterli mi? YSK Başkanlığı bu konuda hemen bir açıklama yaptı.Biz hazırız.

Burada aklıma şu soru geliyor.

Acaba bu konuda bir hazırlık yapılmış ve seçim için tüm direktifler verilmiş miydi? İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 15 Temmuz’da Erken seçim yapılacak açıklaması bu yönde mi kamuoyuna sürekli ifade ediliyordu?

Sonuçta bir karar alındı ve Türkiye Erken Seçime gidecek. Yapılacak olan bu seçimin sonucunda da ülkemizde ilk kez Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçilecek. Burada bazı sıkıntılar da olacak. Çünkü eski seçimlerde olduğu gibi sandıktan İktidar çıkmayacak. Önemli olan Cumhurbaşkanlığı için yapılacak olan seçimde adaylardan birinin 50+1 oranında oy alması. Bu da sıkıntıyı bitirmeyecek. Cumhurbaşkanı seçilecek olan ismin partisinin de çoğunluğu elde ederek Meclise girmesi. Aksi halde, bugün bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Erken Seçim ile ilgili kararı ve tarihi açıklarken ifade ettiği  “ Bazı konularda sıkıntı yaşıyoruz” dediği Cumhurbaşkanı Hükümet uyumu nasıl sağlanacak?

24 Haziran tarihi gerçekten Erken Seçim için erken bir tarih olmadı mı? Herkesin beklediği Erken Seçim Kararı Ağustos, Eylül gibi olmasıydı. Ancak bu tarihin 2 ay öne çekilmesinin sıkıntılarını bu süreç içinde tüm kesimler nasıl atlatacak bu da merak konusu. Ancak bunu süreci yaşayarak göreceğiz. Benim aklıma bu arada İYİ Parti de geliyor. Demokrasinin gereği olarak bu partinin de seçime girmesi gerekiyor. Burada bu partiye seçime girmesinde sıkıntı yaşatılacak mı bunu da hep beraber göreceğiz.

Ülkemizde yaşayan insanların kendilerine göre tasvip ettikleri siyasi partiler var. Bu partilerin içinde Seçim ve diğer ilgili yasaların gereğini yerine getirmiş olanların tümünün seçimlerde yer alması Demokrasinin gereğidir. Bu nedenle Milletine gidilirken siyasi partiye gönül veren insanların oylarını verirken bir sıkıntı yaşatılmaması Demokrasinin güzelliği olacaktır.

Artık yeni bir sürece girdik. Bugünden itibaren tüm siyasi partiler ile seçimle ilgili tüm birimler çok yoğun bir süreci yaşamaya başlayacaklar. 24 Haziran’da yapılacağı açıklanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemli Erken Seçiminin ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X