Advert
ERKEN SEÇİM VE AKILLI ŞEHİRLER
SIRAÇ KOÇ

ERKEN SEÇİM VE AKILLI ŞEHİRLER

Bu içerik 654 kez okundu.

Türkiye siyasetinde haftaya damgasını vuran gelişme, Cumhur İttifakının aldığı erken seçim kararı oldu.

İstanbul’da düzenlenen Dünya Şehircilik Kongresi’nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ’ye, Devlet Bahçeli’nin açıklamaları sorulduğunda salondaki bürokrat ve milletvekillerinde adeta şok etkisi yarattı. Bakan Özlü, yorum yapamayacağını söyleyerek soruyu geçiştirdi ancak şaşkındı.

Herkesin ortak yorumu; MHP Genel Başkanı birinci ağızdan bu öneriyi yapıyor ise, erken seçim kaçınılmaz şeklindeydi.

Nitekim birgün sonra sadece tarih

üzerine istişare yapıldı ve 24 Haziran erken seçim tarihi olarak belirlendi.

Seçim tarihininin bu denli yakın olması da ayrı bir şaşkınlık yaratmadı değil. Özellikle muhalefet partilerinin 60 gün gibi kısa bir sürede aday belirleyip bu adayları kamuoyuna tanıtmalarının zor olduğu aşikar.

Muhalefet partileri arasında 15 milletvekili transferi, partilerin aday belirleme süreçlerinin yeni ittifaklara gebe olacağını gösteriyor.

Meral Akşener adayım derken, kulislere göre Abdullah Gül’ün adaylığını açıklaması an meselesi.

Acil seçim kararı, siyaset tarihimizde yerini alacak ve demokratik açıdan neden-sonuç ilişkisi uzun süre sorgulanacak.

İzleyip göreceğiz...

Bize de, seçimin ülkenin refah düzeyine, demokrasinin gelişimine ve insanımızın huzuruna olumlu katkı yapmasını ve hayırlı olmasını temenni etmek kalıyor.

 

*

 

Kongre’ye tekrar dönelim.

Word Cities Kongress İstanbul 2018’in ana teması “Akıllı Şehircilik” oldu.

Akıllı Şehir, birlikte yaşamı daha konforlu ve kaliteli hale getirmek için nesnelerin interneti ve akıllı teknolojiyi kullanan; enerji verimliliği, hava kalitesi ve sağlıklı yaşamı esas alan şehirler olarak tanımlanabilir.

Türkiye’nin ve dünyanın teknoloji devleri Şehircilik üzerine araştırma projelerini anlattığında Belediyelerin önümüzdeki 50 yılı planlaması açısından çok önemli buldum. Akıllı telefonlardan akıllı şehirlere geçmemiz hiç zor olmayacak gibi görünüyor.

Çünkü şu an bile akıllı teknolojiye ulaşmak temiz suya ulaşmaktan daha kolay...

Önümüzdeki 10 yıl yazılım teknolojilerinin olacak ve 24 trilyon dolarlık bir ekonomi yaratacak yeryüzünde. 50 yıl sonra dünya nüfusunun 10 milyarı bulması beklenirken, 7,5 milyar insan şehirlerde yaşayacak.

Nesnelerin interneti olarak adlandırılan Otonom araçlarla ulaşım sorunu çözülecek. Yani sürücüsüz araçlar devreye girecek ve günümüzde 1.2 milyon insanın her yıl trafik kazalarında kaybına engel olunacak.

Park alanları veri tabanına yüklenmiş ve sensörlerle takip edilebilir olduğu için, akıllı araç sizi boş olan en yakın park noktasına götürecek. Bunları Vodofone’un simülasyon aracında akıllı şehir turu atarken de gördüm.  Sokak aydınlatmaları bile sensörlü olduğu için enerji tasarrufu sağlıyor.

Heyecan verici olan, Türkiye’deki belediyelerin akıllı teknolojiyi özel sektörden daha fazla kullanıyor olması.

Öncelik, veri tabanı oluşturmakta.

Netaş, Cısco, Türk Telekom ve Koç Sistem gibi birçok kuruluş ciddi çalışma içerisinde ve 100’ün üzerinde projeden bahsettiler.

Bu sayede vatandaş alışkanlıkları belirlenip, ulaşımdan çevre temizliğine kadar geniş yelpazede hizmetin daha hızlı ve kolay verilmesi sağlanacak.

Umarım Elazığ Belediyemiz de şehrimiz için benzer projeksiyonlar oluşturur ve akıllı teknolojiyi öncelikli ele alırız.

 

*

 

Şehircilik Kongresinin hemen ardından Belgrad’a bir iş seyahatim oldu ve siz bu yazıyı okurken muhtemelen Cezayir’de olacağım.

Gelecek yazımı, bir kez daha seyahat notlarına ayıracağım müsaadenizle...

Sağlıcakla kalın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR