Advert
NİKOLA TESLA VE BELGRAD
SIRAÇ KOÇ

NİKOLA TESLA VE BELGRAD

Bu içerik 572 kez okundu.

Sırbistan, Türkiye vatandaşlarının vizesiz girebildiği ender ülkelerden biri.

Bir saat yirmi dakika süren uçuşumuzun ardından Belgrad havaalanına indiğimizde sıcak bir hava karşıladı bizi.

Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği yerde kurulmuş; Eski şehir “Stari Grad” ve yeni şehir “Nova Grad” olarak iki ayrı kimliğe bürünmüş.

Kale meydanı, Meclis binası, Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi eski şehir bölgesinde. Biz de bu bölgede konakladık ve her adımımızda bu tarihi dokuyu içimize çektik.

Zemun denilen ve Tuna nehri kıyısında yer alan turistik bölge balık restaurantları ile ünlü.

Yayın balığı çok beğeniliyor ama ben kırmızı eti tercih ettim. “Toro Grill” isimli restaurant domatesini kendi tarlasından toplayan, dana etini organik besicilerden sağlayan bir işletme. Yerel lezzetleri tatmak istiyorsanız, eşsiz Tuna nehri manzarası eşliğinde güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Pekara denilen Pastaneleri adım başı görebilirsiniz ve pizzaları olağanüstü lezzetli.

Belgrad, Doğu Avrupa’nın tarihi ve turistik olarak en güzel şehirlerinden biri bence.

7000 yıllık tarihinde bir çok ülkeye başkentlik yapmış ve farklı kültürler iç içe geçmiş. 1521 yılından 1882 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kalan şehrin her sokağında Osmanlı’nın izlerini görebiliyorsunuz. Şehrin sakinlerinin neredeyse tümü Türkçe’ye aşina. Taksiye bindiğimizde bile iletişimde zorluk çekmedik.

Tito’nun 1945’te kurduğu Yugoslavya’nın asli ve etkin gücü olan Sırplar ve yeni ülkeleri Sırbistan, bölgesel karakteristik özelliklerini koruyor diyebilirim. Ticaret ve sanayileşmede komşularına nazaran yine öndeler. Tabi bunda Rusya’nın ve AB’nin verdiği destek tartışılmaz.

İnşaat fuarına yaptığım ziyarette ise inanılmaz sayıda Türkiye firması ile karşılaştım. Fuara olan ilgiden oldukça memnun kaldıklarını gözlemledim.

 

*

 

Nikola Tesla müzesini gezerken bir hafta önce yazımda da konu aldığım akıllı şehirlerin ilham kaynağını buldum.

Elektrofizik uzmanı, mucit Nikola Tesla...

Aynı zamanda Tesla ismiyle üretilen elektrikli arabaların fikir ve isim babası, Sırp kökenli Amerikan vatandaşı Nikola Tesla’dan bahsediyorum.

En büyük buluşu, alternatif akımın belkemiği olarak kabul edilen Tesla Bobini ve kablosuz elektrik iletimidir. Tesla, yenilenebilir enerjinin kullanılması ile fosil yakıtlara olan ihtiyacın biteceğini o yıllarda bile görmüştü. Hayali yenilenebilir ve sınırsız enerjinin kontrolü ve verimli kullanımıydı.

Müze’de kendi ürettiği bobinden kablosuz ampül yakma deneyine ben de katıldım ve elimdeki florasan ampul bir bağlantısı olmadığı halde yandı.

İnanılmaz ve heyecan verici bir tecrübeydi.

Tesla’nın külleri de yine müzenin içerisinde.

45 dakika içerisinde gezdim ve aldığı tüm patentleri, yaptığı prototip bobinleri, kişisel eşyalarını görüp bir kez daha bu bilim adamına hayran kaldım.

 

**

 

Yazımı Nikola Tesla’nın “İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir. Çünkü insan, imkansızın da ötesine ulaşabilir” sözüyle bitiriyorum.

Mutlu kalın!...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR