Advert
SOSYAL MEDYA CANAVARLARININ İŞTAHINA BİR PARMAK BAL
M.SALİH DEMİRDAĞ

SOSYAL MEDYA CANAVARLARININ İŞTAHINA BİR PARMAK BAL

Bu içerik 2307 kez okundu.

Doğrunun ne olduğunu bilmeden yanlışı tanımlamak mümkün müdür?

Varı bilmeden yoku;beyazı bilmeden, siyahı; zulmü bilmeden, mazlumiyeti ifade, eksik tanımlamanın ya da tam anlayamamanın bir diğer adı olur ve pratik karşılığı olmaz bu tanımlamaların.

Her şeyi bilme iddiamızı çok yüksek tuttuğumuzdan olsa gerek, vakıf olduğumuz ya da bir yönü ile azıcık dokunabildiğimiz herhangi bir mevzuunun önce tanımlayıcısı, sonra münazaraya konu kısmı için kavgacı bir tarafı oluveriyoruz hemencecik.

Tenkit ile yazıya girmenin pek sağlıklı olmadığını bilen biri olarak, tenkidin dayanılmaz sarhoşluğuna, girilen girdabın meydana getirdiği hazza kaptırdığımı düşünün ve öyle okuyun bu yazıyı lütfen.

Eksik yanımızı bilme, tanıma ve tanımlama süreçlerini zihin dünyasına zerk etmeden sosyal, siyasal, ekonomik ve hatta hatta dini konularda pek bilenler olarak hergün sosyal âlemde çalakalem kavga halindeyiz.

Bunu yapmak elbette her bireyin en tabii hakkı. Zira insan tekinin bildiğini düşündüğü bir mevzuda düşüncesini serd etmesi, modern dönem kişisel gelişim uzmanlarımızın şiddetle tavsiye ettiği yahut tavsiye etmese dahi iteklediği bir vitrine malzeme kılmakta bizi/beni.

O halde bu karşı çıkışın zihniyet temelli ve bu meslekte olan dostlarımızı tatmin eden bir içeriğe sahip olması gerekir değil mi?

Bu karşı duruşun sebeplerini, lügat uğraşıcısı titizliği ile dile getirmeyi beceremeyeceğim kesin. Ancak aklımın kılcallarının harekete geçirdiği birkaç mahzuru hemen sıralayabilirim:

  • Hakkında yazı yazma derecesine terfi etmediğimiz bir konuda yazmak, haddi aşmak; yazının muhatabı olan okur çoğuluna da saygısızlık olarak değerlendirilebilir.
  • Yazılan yazı hakkında, yazanın yazıyı yazma amacını kavramadan, yazılan için sarf ettiği emeğe saygı duymadan bir kelime ile menfi bir zemin inşa etmek, patavatsızlık olarak zuhur eder kanaatimce.
  • Yazılan hakkında hiçbir şey bilmeden keskin yargılar içeren cümleler kurmak, Türk Dil Kurumunun ilgili sözlüklerinde türlü tanımlamalara muhatap olmakta.
  • Kanaatimce en önemli sıkıntılarımızdan biri de, değer verilmesi gereken her fikri, eksik bilgimizle iğdiş etmeye kalkışmamız.

Sıralanacak birçok sebep bulunabilir ancak iddia makamı hassasiyeti ile değil de, sosyolojik bir gerçeği bilimsel bir temele dayanmadan ancak toplum içerisindeki hassasiyetler dikkate alındığında ortaya çıkan bu ayıplı durumları ya da mahzurları dile getirmek de, zaruretimiz…

Daha 20 yıl evveline kadar uyuşukluk, tembellik, işe yaramazlık evleri olarak tanımladığımız kahvelerimizi daha özletir bir hale getiren modern dönemin sosyal vitrinleri, bizi değer yargılarımızdan hızla uzaklaştırdığı gibi, usule ilişkin hassasiyetlerimizi de harap etmekte.

Usulle ilgili sıkıntıları def etmenin ya da birazcık uzaklaştırmanın ön şart olduğu gerçeğini bir merkeze koyar isek;

-Dağarcığımızdaki malumat ile değil süzgeçten geçirdiğimiz ve doğruluğunu müşahede ettiğimiz bilgi silahı ile savaşmalıyız.

Zira kazanılması gereken çok savaşımızın başında, her dem karşı karşıya kaldığımız yanlışlar dehlizimiz bulunmakta.

Doğrulara olan açlığımızı, doğru bir gaye için, doğru yöntemlerle ve en önemlisi güzel usulle dile getireceğimiz mecralarda buluşmak dileği ile…

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!