Advert
GELİR DAĞILIMINDAKİ DENGESİZLİĞİN SEBEBİ NE?
Habib KARAÇORLU

GELİR DAĞILIMINDAKİ DENGESİZLİĞİN SEBEBİ NE?

Bu içerik 1112 kez okundu.

            Gelir dağılımındaki adaletsizlik ile ilgili anlatılan güzel bir fıkra vardır. Uzun yıllar birbirinden uzakta yaşamış ve bu nedenle birbirini hiç görememiş iki arkadaş bir gün karşılaşırlar. Ancak bunlardan biri çok zayıf, diğeri ise çok şişmandır. Şişman olan zayıf olana sitemle: “yahu kardeşim bu halin ne? Seni gören de memlekette kıtlık var zanneder.”Deyince zayıf olan şu anlamlı cevabı yapıştırır: “Seni gören de memlekette ki kıtlığın sebebini anlar.”

            Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelir dağılımında bir dengesizlik olduğu bilimsel olarak ortaya konmaktadır. Gini katsayısı diye İtalyan bir istatikçinin bulduğu sistem bir ülkedeki gelir dağılımındaki dengeyi net bir şekilde göz önüne koymaktadır. Her yıl yapılan araştırmalara göre tüm dünyada gelir dağılımı konusunda gittikçe artan bir dengesizliğin olduğu görülmektedir. Bir ülkede gelir dağılımındaki adaletsizlik ne kadar fazlaysa gini katsayısı o kadar büyüktür. Bu katsayı sıfıra yaklaştıkça, gelir dağılımındaki adaletsizliğin azaldığı anlaşılmaktadır.. Ayrıca, lorenz eğrisi analizinde eşitsizlik ölçüsü olarak kullanılan bir katsayıdır. Eşitsizlik arttıkça, 45 derecelik doğru ile eğri arasındaki alan da büyür. Gini katsayısı sıfır olduğunda eşitlik sağlanmış olur.

            Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu hazırlanan istatistiklere göre Tükiye’nin Gini katsayısı 0,4 düzeyindedir. Oysa bu rakam birçok Avrupa ülkesinde 0,2-0,3 ortalamasında seyretmektedir. Kapitalist küresel ekonomi 20.yüzyılda dünyanın hemen her alanında etki ve gücünü arttırmış, sermayenin tekelleşmesi için plan ve projelerini hayat geçirmiştir. Önceleri “serbest piyasa ekonomisi”  diye dünya ülkelerine dayatılan sistemle milli ekonomilerin içine girilmiş, daha sonraları özelleştirme furyaları ile üretimde devletin fonksiyonu azaltılmış ve bitirilmiştir. Akabinde “küresel ekonomiye entegre olma” teziyle milli ekonomiler milli olmaktan çıkarılmıştır.

            Kapitalist sistemin uygulamaya konulduğu ülkelerde sermaye gücü belirli ellerde toplanarak orta tabakayı oluşturan memur, esnaf, işçi ve çiftçinin gelir payı azaltılmıştır. İşçi istihdamında taşeron sistemine geçilmesi ile asgari ücretle çalışanların sayısı hızlı bir şekilde artmış, kadrolu ve sendikalı işçilik azaltılmıştır. Çiftçinin üretim için kullandığı tüm girdi fiyatları yükselirken ürününün fiyatında aynı oranda yükselme olmamıştır. Açılan AVM ler ve zincir marketler esnafı devlerle rekabet edemez hale getirmiş, güçsüz ve çaresiz bırakmıştır. Memurların önemli bir bölümü ise özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar kira, ulaşım ve temel ihtiyaçları için borçlanır hale getirilmiştir.

            ABD dolarının tüm dünyada dolaşan en geçerli para birimi olmasıyla küresel kapitalizm hemen her ülkede borsalar, şirketler ve ekonominin her alanında söz sahibi olmuş, iktidarları belirleyici hale gelmiştir. Bugün tüm yeryüzünde küresel vahşi kapitalizme karşı bir mücadele verilmektedir. Başını ABD’nin çektiği küresel emperyalizme karşı dünyanın önemli bir bölümü mücadele vermekte ve bu ahtapot sistemine teslim olmamak için direnmektedir.

            Dünyadaki tüm doğal kaynakları sömürmek, ucuz insan gücü kullanmak ve bu şekilde tüm insanlığı kendilerine muhtaç hale getirip köleleştirmek için çalışan küresel emperyalizme karşı ezilen topluluklar ve halkların tek kurtuluş çaresi Yüce Rabbimizin insanlığa kurtuluş yolu ve mutluluğun çaresi olarak gönderdiği İslam’dan başka bir yol bulunmamaktadır. Tüm insanlık geçmiş çağlarda olduğu gibi ancak Yüce Rabbimizin gösterdiği yola girerek ya kurtulacak ya da ezilecektir. Nitekim Kerim kitabında şöyle buyurmaktadır: : Kim İslâm’dan başka yaşayacağı bir din,( bir düzen, bir medeniyet ararsa), bilsin ki, Allah huzurunda kendisinden böyle bir din, böyle bir düzen asla kabul görmeyecek, âhirette, ebedî yurtta da zarara uğrayanlardan olacaktır.(Ali imran,85.Ayet)

            Yüce Rabbimiz tüm insanlığa hidayet nasip etsin, şeytanın ve şeytanlaşmış kimselerin şerrinden bizleri emin kılsın. Amin.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ