Advert
‘’HANİ ŞEYTANLAR BAĞLANIYORDU?’’
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

‘’HANİ ŞEYTANLAR BAĞLANIYORDU?’’

Bu içerik 742 kez okundu.

Peygamber Efendimiz’in (S.A.V), "Ramazan ayı girince Cennet kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapanır ve merede-i şeyâtîn(şeytanlar) zincire vurulur." (Buhari, Savm, 5) hadisini duymuşsunuzdur. Hadiste geçen "Merede"; inatçılar, direnenler, saldırganlar manasını taşır. Yani bu ifadeyle, şeytanların en azgınları, ipe-sapa gelmezleri, gözü dönmüşleri kastedilmektedir. Hal böyle olunca şu soruyu da birçoğumuz duymuştur: ‘’Bu mübarek ayda, bu azgın şeytanlar zincire vurulmaktaysa bazı Müslümanlar halen neden oruç tutmaz veya günah işlemeye devam ederler?’’…

‘’Ramazan ayı aylar arasında vücut içinde ’kalp’ gibidir.’’

Nefis, kendi koyduğu kurallarını(rahatlık) uyguladıkça asıl kuralları koyan kainatın yaratıcısı Rabbiniunutur ve her şeyi ben yaparım ben ederim, ben güçlüyüm,hiçbir şeye ihtiyacım yok, yediğim önümde yemediğim arkamda, param var,imkanım çok v.s. Yani nefis ‘’keyfe ma yeşa’' (işine geldiği gibi ) yaşama arzusu neticesinde en sonunda firavunlaşmış bir nefis halini alır. Bu yüzdendir ki ramazan ayları mü’minler için; nefislerin adeta bir torna tesviyeden geçirildiği, acz ve fakrın farkına varıldığı, nimetin kıymetinin ve nimeti verene karşı şükrün bilindiği, çevresindeki ihtiyaç sahiplerine karşı duyarlılığın ve kazandıklarındanpaylaşmaların (zekat) arttığı, kısacası Müslümanın silkelenip kendine geldiği mübarek günlerdir. Nasıl ki peygamberimiz (A.S) bir hadisi şerifte nefsi şöyle anlatmış ‘’ Allahu teala nefse demiş ki: ‘’Ben neyim, sen nesin?’’ Nefis: ‘’Ben benim, sen sensin.’’ Allah, nefsi cehenneme atıp azap verdikten sonra yine sormuş: ‘’ Ben neyim, sen nesin?’’ Nefis yine : ‘’Sen sensin, ben benim.’’demiş. Bir kaç defa da yine aynı şeyleri söyleyince nefsi bu kez aç ve susuz bırakan Allah, bitap düşen nefse tekrar sormuş: ‘’Sen nesin, ben neyim?’’ Nefis bu defa: ‘’Sen benim merhametli Rabbimsin. Ben de senin aciz kulunum.’’ Demek ki nefis, en çok aç ve susuz bırakılarak terbiye oluyor.

‘’Ramazan ayı insanlar arasında ‘peygamberler’ gibidir.’’

Geliniz bu Ramazan ayında, Allah’a olan ibadetlerimizin ve şükrümüzün sayısını daha bir artıralım. Çocuklarımızla ve ailelerimizle birlikte camilere gidelim. Cemaatle Teravih namazlarını eda edelim. Kur’an okumayı henüz öğrenmemiş (öteki dünyaya Kur’an okumayı bilmeden gitmek bir Müslüman için acı bir durum olsa gerek) isek şayet bu ay içerisinde Kur’an okumayı öğrenelim. Zekatlarımızı veya sadakalarımızı dağıtırken çocuklarımızı da yanlarımıza alarak onlara, hem yardımlaşma duygularınıaşılayalım hem de halimize şükretmeyi öğretelim. Buluğa ermemiş çocuklarımızın dahi, mümkün oldukça oruç tutmalarına izin vererek veya teşvik ederek, onların da bu ilahi atmosferden istifadelerini sağlayalım.

‘’Ramazan ayı beldeler arasında ‘Mekke’ gibidir.’’

Varsın şehrimizdebazı lokantalar ramazan ayında gündüzde açsın işyerlerini ve camlarına perdeler çekmesinler. Varsın kahvehanelerimizde / kafelerimizde sahurlara kadar taş dizsinler.Yine de ramazanın gelişiyle birlikte görüyoruz ki hemen her yere bir sükunet bir huzur doluyor ve insanlar, karşılıklı sevgi-saygı ve hoşgörü iklimi içerisinde yaşama arzusu içerisinde oluyorlar.Mukaddes kelâmın(kur’an) nâzil oluşunun yıldönümü olan Ramazan ayını; bizlerle birlikte cinler, melekler, ağaçlar, çiçekler, böcekler, kurtlar, kuşlar, denizler ve deryalar hep birlikte kutluyorlar.

Gelelim yazımızın başındaki soruya…  Mesela kuduz bir köpeği bir zincirle bir ağaca bağlarsınız. O köpeğin size ulaşması artık zor olur. Lakin siz onun bağlı olduğu zincirin mesafesi dairesine girer ve ona yaklaşırsanız o vakit köpeğin sizi ısırması kaçınılmaz olur. Tıpkı bunun gibi ramazan ayında şeytanlar böyle zincire vurulmuştur. Bu yüzdendir ki şeytanın bulunduğu daire içerisine yaklaşmamak gerekir. Mesela ne diyor ayeti kerimede Rabbimiz olan Allah: ‘’ Zinaya yaklaşmayın…’’. Yani ‘’zina yapmayın’’ demiyor. Zina zaten günahtır. Zinaya vesile olabilecek, tahrik ve teşvik edecek görüntülerden ve ortamlardan dauzak durun diyor. Çünkü asıl mesele yaklaşmamaktır. Yaklaşmazsanız kurtulmak kolay olur.

Bu yazımız vesilesiyle hepinizin Ramazan ayını tebrik eder, bu mübarek aydan istifadelerinizin ziyadeleşmesini temenni ederim.

Selametle kalınız!

 

*Bu ramazan ayı boyunca; Türkiye genelinde Kur’an okuma ve Osmanlıca dersleri veren Hayrat Vakfının Elazığ’daki şubesinde, ( Ataşehir MH. Çankaya SK.) her akşam Teravih namazını kıldıktan sonra Vakıftaki kardeşlerimiz ile birlikte Kur’an okuma ve Osmanlıca dersleri vereceğiz inşallah. Ayrıca haftada bir gün sahur programı da yapılacaktır. Katılım serbesttir (sadece erkeklere ). Bekleriz efem.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ