Advert
RAMAZAN “MÂN” AYIDIR
İRFAN ARSLAN

RAMAZAN “MÂN” AYIDIR

Bu içerik 308 kez okundu.

İnsan olarak yaşadıkça görürüz. Bugün hayatımızda yine yeni bir Ramazan ayını idrak etmeye başladık. Ramazan mana, paylaşma, sabır ve şükür ayıdır. Ramazan Müslümanlar için önemli bir aydır.  Önce ramazanın ne olduğunu, ne için oruç tuttuğumuzu bileceğiz. Sonra bu ayın ve orucun gereğini yerine getireceğiz. Ramazan Müslümanlar için önemli bir aydır. 

Ramazan ayına özel güzellikler yaşayacak, oruçlu olmanın bilinci içinde bu ayı idrak edeceğiz. Bu aya özel bazı olayları yaşayacağız. Teravih namazı kılınacak, Sahur için çalınacak davulla halaya duracak, akşam ezanını sabırsızlıkla bekleyecek ve “Allah’ım senin rızan için oruç tuttum, sevinin verdiğin rızık ve nimetlerle orucumu açıyorum” diyerek iftar mutluluğu yaşayacağız.

Ramazan ayının en önemli özelliği sabır ve paylaşmadır. Ancak özellikle bu ayda hemen hepimizde bir sabırsızlık ve sinir hakim oluyor. Bunun nedenleri, oruçlu olmamız nedeniyle belirli bir zaman diliminden sonra kan şekerinin düşmesi, bazı alışkanlıklarımızı yerine getiremediğimiz için vücudun verdiği olumsuz tepkiler oluşturuyor. İşte önemli olanı bu durumda sakin kalabilmek ve sinirlerimize hakim olmak.

Sevap da, günah da kişiye özeldir. Oruçlu olanlara olmayanların, oruçlu olmayanlara oruçluların saygı göstermesi esastır. Müslümanlık ve oruç “inanç” işidir. “Formalite” değildir. Müslümanların ve oruçluların dinin emrettiği formalitelere uyarken, manevi olarak da dinin emirlerini yerine getirmeleri beklenir.

Hadislere göre Ramazan bir “mânâ” ayıdır. Sabır ayıdır. Sabrın da sevabı cennettir. Ramazan ayı Allah’ın kullarını gözetme ayıdır. Müminin rızkının artırıldığı bir aydır. Bu ayda her kim bir oruçluya iftar verir ise günahları mağfiret olur, kendisi de cehennem ateşinden azat olur, oruçlu kişinin sevabından hiçbir şey eksilmediği halde onun tuttuğu orucun sevabı kadar sevap da kendisine yazılır.

Oruç her şeyden önce Allah-u Teala'ya itaat ve ibadettir. Oruç yalnız Allah içindir. Büyük bir ahlak mektebidir. Sabrı öğretir. İradeyi kuvvetlendirir. Gayreti bilir merhamet ve kardeşlik bağlarını geliştirir. Nefis ile cihattır. Oruçlu insan zaman zaman fakirlerin katlandıkları zorluklara tahammül göstererek onlar gibi yaşar ve onların sıkıntılarını daha iyi kavrar.

Tüm İslam alemine, ülkemize ve ilimize, bu ayı hakkıyla geçirmeye niyetlenmiş tüm inananlara mübarek Ramazan’ı Şerif'in hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyor, hayırlı iftarlar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA SAHTE SAĞLIK RAPORU ÇETESİ OPERASYONU: 26 GÖZALTI
ELAZIĞ'DA SAHTE SAĞLIK RAPORU ÇETESİ OPERASYONU: 26 GÖZALTI
ELAZIĞ'DA FETÖ OPERASYONU
ELAZIĞ'DA FETÖ OPERASYONU