Advert
ŞEHRİM, ÖLÜ ŞEHRİM BENİM (Mİ)
M.SALİH DEMİRDAĞ

ŞEHRİM, ÖLÜ ŞEHRİM BENİM (Mİ)

Bu içerik 2235 kez okundu.

Şehrimin ruhu var benim…

İddialı ve sebepler silsilesinin toplanmasından sonra dile getirilmesi gereken bir önerme.

Ruhun varlığı, yaşadığımıza işaret.

Manevi bir dinamiğimizin olduğuna da.

Şehri var eden ve “şehir” olarak ikamesini sağlayan unsur toplamını dikkate aldığımızda vardığımız bu netice, ilelebet sürecek bir halin tanımlaması olabilir mi?

“Evet” cevabını verebilmemiz için ruhu var eden sebepler topluluğunun da ilelebet yaşaması gerekir, değil mi dostlar?

Ruhu olan her şeyin hem çok değerli hem ölümlü olduğuna inananlardanım. O halde “ilelebet” kavramını, insanlığın ömrü ile sınırlamamamız kaydı ile kullanmamız gerekiyor.

Elazığ’ımızın yaşadığımız kent olduğu, gelecek nesillerimizin de muhtemelen yaşayacağı, yaşamasa da köklerinin burada olduğunu bilerek tefekkürüne esas alacağı bir değer olduğu düşüncesini merkeze koyduğumuzda, şehrin “biz” kavramına katacağı değerleri var etmemiz, var ettiklerimizi yaşatmamız ve yaşattıklarımızı değer itibarı ile bir üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor.

Var olan değerlerimizi hatırlayıp, bu değerlerin ikamesi önceliklerimiz arasında yer almalı. İdarecilerimiz ve kurumlarımız olarak bunların ortaya çıkmasını sağlayacak sacayaklarını sıralayacak olursak;

Valilik (Valilik bünyesinde yer alan İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü)

Belediye (Belediye bütün birimleri ile bu hizmeti sahiplenmeli ancak daha çok Kültür Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Müdürlüğünün bu anlayışı merkezine alması gerekmekte)

Üniversite (Ki, özellikle içtimai mahiyetteki değerlendirmeleri, tespitleri ve arşiv bilgilerini tez konusu yaptırarak, yapılacak araştırmalar neticesinde ortaya çıkan değerlerimizişehrimizin, memleketimizin ve hatta dünyanın istifadesine sunmalı)

Sivil Toplum Kuruluşları ( Şeffaf, açık ve vicdani değerleri ortak payda olarak ikame etmiş kuruluşlarımızın kendi bünyelerindeki yetişmiş entelektüel ve birikimli insanları değerlendirmek ve ekonomik girdi de sağlamak sureti ile sağlayacağı katkıları yadsımamız mümkün değil)

Ticaret Odası ( Bu yazımızda sivil toplum kuruluşları içerisinde de değerlendirmeye konu olması mümkünken hassaten ayırmamın sebebi, Ticaret Odamızın yönetim organlarındaki iş adamları ve kadınlarının toplumda oluşturacağı pozitif enerji. Bu enerjiyi kendi organlarından başlayarak bütün üyelerine enjekte etmeleri ve bunu elde olan maddi imkanları ile bütün şehre yaymaları gerekiyor.)

Ve nihayette en önemli saç ayağına gelecek olursak; eğitim müfredatımıza yerel kültürümüzü, değerlerimizi, folklorik özelliklerimizi, tarihimizi, şahsiyetlerimizi muhakkak şekilde çocuklarımızın dimağına sunmak zorundayız.

Zikrettiğimiz doğruların inşası için nereden yola çıkmamız ve çıktığımız yolda neleri yapmamız gerektiğine ilişkin küçücük bir misal vermemiz gerekirse;

Yaklaşık yüz yıl evvel Ermeni, Rum mahalleleri ve köyleri olan bir coğrafya iken, bu zenginliklerimizi zamanın idarecileri ve çok az da olsa yaşayan gayrimüslimlerin kusurları ile kaybettik.

Kaybettiklerimizi yeniden var etmemiz yerel unsurlarla sağlayabileceğimiz bir şey değil. Ancak geçmişi bilerek, geleceğimizi bu geçmişteki eksiklerimizden ve günahlarımızdan arındırabildiğimiz nispette sağlıklı bir zemin inşa etmiş oluruz.

Geçmiş, bu toplumun hafızası. Dolayısı ile geçmişimizden korkmadan hatta geçmişimiz ile yüzleşerek bu değerleri inşa ettiğimizde bu şehrin geleceğini de kurtarmış oluruz.

Son olarak şehrin ruhuna yapacağımız katkıya vereceğimiz küçücük misali dile getirecek olursak;

Ticari anlamda faaliyet gösteren ve ticaretin kuralları gereği Amerika’nın (Batı’nın) hodbin kültürünü boca eden Hollywood filmlerinin gösterime sunulduğu sinema salonlarının yerini, değerlerimize atıf yapan ve mümkünse talebelerin ücretsiz olarak yararlanabileceği bir sinema salonunun inşasının ya da ikamesinin, yukarıda saydığım kurum ve kuruluşların öncülüğünde bu şehrin istifadesine sunulması, bu yürüyüşün en anlamlı adımlarından biri olabilir mesela….

Şehrimizin ruhu var diyebilmemiz için atabileceğimiz küçücük adımlara zihninizde küçükler ekleyin ve ortay çıkacak muazzam manzarayı tahayyül edin lütfen… Muhabbet ile…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI "ATATÜRK İMZASI" BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ