Advert
TARİH VE COĞRAFYANIN NORMALLEŞMESİ
ABDULKADİR ÖZTÜRK

TARİH VE COĞRAFYANIN NORMALLEŞMESİ

Bu içerik 527 kez okundu.

Geçenlerde Elâzığ/Arıcak ilçesinin Bingöl’e bağlanması gerektiğin yazdım. Aynı coğrafyadaki arkadaşım beni uyardı bu coğrafya ve toplum sosyolojisine aykırı dedi. Aklım eski başbakan Davutoğlu'nun şu sözü geldi: tarihin ve coğrafyanın normalleşmesi gerekir.

Bende arkadaşa cevaben; Senin dediğin, "coğrafya ve tarihin normalleşmesi" ile olur. T.C. ‘inde Böyle bir temayül dahi yok. Baksana; Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerini ismi coğrafiktir. Bizim yaşadığımız bölgelerin adınında, Fırat (Doğu Anadolu) ve Dicle (Güneydoğu Anadolu) olması gerekiyordu. Zaten, Anatolia bizim medeniyete ait değil, tarihsel ve coğrafik olarak bize hiç ait değil. Onu kelime oyunuyla Anadolu yapmışlar.

Gelelim:

Zurnanın zırt dediği yere, bu ülkede bir olumluluk yapılacak ise; öncelikle bakarlar bu olumluluğun Kürtlere ne kadar faydası oluyor diye, Kürtlere ortalama yakın ve/veya üstündeyse o iyilikten vaz geçerler.

İslam’da esaslı bir kural var. Asl olan iyiliktir diye. Bir kötülük oluşturursa çok iyilikten vazgeçilmelidir.

Devlet veya devleti yönetenler bunu İslam için değil devletin yönetimin korunması ve/veya devletin sahibi olduklarına inandıkları toplum ve/veya zümreyi korumak için kullanırlar. Onun içindir ki; yapılacak bir faaliyetin önceliğinin devletin asli teba ve zümresine ne kadar tesir ettiğinden ziyade gayri tebaa ve özelde Kürtlere ne derece etki ettiğine bakılır.

Kürtlere iyilik; onların nazarında devlete kötülük olduğundan o iyi faaliyeti ülkeleri ve tebaaları içinde yapmaktan vazgeçiyorlar!

Kafkas-balkan askeri erkânmücadelesi bunun en büyük ve etkili örneğidir. Kafkas menşeli askerler padişahı, balkan menşeli askerler cumhuriyeti (Fransız ekolu) savunuyorlardı.SonundaFransız ekolu kazandı. M.K.A.başa geçti.

Türkiye’de kültürel (toplumsal hayata) devrimler başladı. Çünkü Fransa kültürel hegemonya, İngiltere siyasi hegemonya kurar. ABD ise Almanya eliyle düşünsel heyamonya kuruyor. Türkiye’deki sanatçılar sağ-sol Fransa’ya gider. Siyasetçilerİngiltere’yeTürkiye’deki her türlü siyasal akımın temsil merkezi Almanya’dır.

Solcularımız Moskova’ya gitmez, şeriatçılarımız SuudiArabistan’a, radikal İslamcılarımız İran'a gitmez.Fetö'nün sığınma evi Almayaoldu. HattaAlmanyafinanse ettiği Yunanistan’ı bile kullanarak Fetö’cüleri koruyor..

ABD/Boston /MIT'de okuyan yeğenim bana bu düşünceler bizim üniversitede konuşuluyor diyordu, bende ona: ABD'de düşüncesi hazırlanıyor, Almanyalaboratuvarında gurbetçiler üzerinde deneyerek, Türkiye'de uyguluyor.

Bu kadar vahametten sonra rüşvet, adam kayırma bunlar furuattan kaynaklanan ferdi hatalardır. Siyasi niyet taşımaz. Onun içindir ki;

Türklerin AK PARTİ’yi bu konuda eleştirme hakları yok, Kürtlerin ise böyle konularda eleştirme lüksleri yoktur.

 

Vesselam... AKÖ.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ