Advert
İNSANLARI MEMNUN ETMEK
Fethi Ahmet HARMANŞAH

İNSANLARI MEMNUN ETMEK

Bu içerik 481 kez okundu.

  Nasrettin Hoca’nın, biri çiftçi, diğeri çömlekçi iki oğlu varmış.Bir gün oğullarını ziyarete gitmiş.Sabah önce çömlekçi olan büyük oğluna uğramış ve sormuş .

“İşlerin nasıl oğul?”.Oğlu cevap vermiş.”Babacığım , çok güzel çömlekler yapıyorum.Allah’a duam odur ki bugün hava güneşli geçer, çömleklerim kurur ve onları satar, rızkımı kazanırım.Hoca da oğluna:

“İnşallah der ve oradan ayrılır.Hoca, diğer oğluna gider ve ona da  işlerinin nasıl olduğunu sorar.Oğlu sakin bir şekilde babasına cevap verir:

“Babacığım dün bahçeye sebze ektim.İnşallah bugün yağmur yağarda sebzelerim canlanır.”

Hoca yine:

“İnşallah diyerek oradan ayrılır.

Evine giden hocaya hanımı, çocuklarının durumunu sormuş.Hoca:

“Hanım,” demiş , “Çocuklarımdan biri güneş ister, diğeri yağmur…Allah’a onlar için nasıl dua edeceğimi şaşırdım.”

   Kendisi de bir alim olan Nasrettin Hoca burada insanları memnun etmenin zorluğundan bahsetmektedir.İki çocuğu için bile zorlanan Hoca’ya binaen bizim 80 milyonun memnun edilmesinin  ne kadar da zor olacağını tahmin edebilirsiniz.

     Siyaseti eleştirmenin çok kolay ama yapmanın çok zor olduğunu fark etmek hiç te zor değil.Biz kolay olanı yapıyoruz, zor olanı  bilmiyoruz.

“Doğru söylerim halk razı değil

Eğri söylerim Hak razı değil”

Siyasetin zorluğunu anlatan en güzel dize bence.İşte siyaset halk ile Hakk’ı beraber razı etmek.Bu ateşi avuçlamak kadar zor.Çünkü bunları örtüştürmek her babayiğidin karı değil gerçekten er babayiğidin karı.O yüzden siyaset yapmak ve her şeyden önemlisi siyasette kalıcı olmak çok zor.

    Siyaset tarihinde sevilen ve başarılı siyasetçilere bakınız bunların Hak ile halk rızasını örtüştürebilmiş olduklarını  görürsünüz.Benim hemen aklıma Menderes ve  Özal  gelmektedirler.İşte sayıları 10’u geçmeyen bu siyasetçileri araştırarak onların ortak taraflarını bulmak istersek işte bu halk ile Hak rızasını birlikte kazanmış olduklarını görürüz.

      Şunu hemen belirtelim ki konu başlığımız da olan halkı memnun etmek  tek başına yeterli değil, bu mutlu bir evlilik için sadece eşini memnun etmeye benzer ki bu da tek başına yeterli değil.Aslolan Müslüman olarak Hakkı da razı etmektir.

     Siyaset, bizim gibi ülkelerde hep belirleyici olmuştur.O yüzden önemlidir.Ancak burada kişisel önceliklerimizi ve çıkarlarımızı öne çıkarırsak, mesela çömlekçi isek bütün tarlaları kurutmamamız  gerekir.Siyasetten nemalanan kişi kurum ve kuruluşların ülke çıkarını öne alan bir duruş sergilemesi çok önemlidir.Gemi  batarsa elimizdeki altınlarla boğulmaktan kurtulamayacağımız çok aşikardır.Siyasetçileri küçük beklentilerimizle bunaltmayalım ki büyük hizmetler yapmalarına yol açalım.

Ne dersiniz!..

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ