Advert
“DAST BİR” VE HAYRETTİN KARAKAYA
Nevzat ÜLGER

“DAST BİR” VE HAYRETTİN KARAKAYA

Bu içerik 2359 kez okundu.

         Kısa adı DAST BİR olan “Doğu Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği” diye bir kuruluşumuz var. Bu kuruluş kendisine STK’lar arasında gelişim, birlik ve koordinasyonu temin ederek, bölgedeki bireylerin ve toplumların temel hak ve özgürlüklerini korumayı ve geliştirmeyi amaç edinerek kurulduğunu söylüyor.

          DAST BİR Elazığ İl Koordinatörlüğüne şehrimizin iş insanlarından Hayrettin Karakaya getirildi. Aynı zamanda DAST BİR Kurucu Yönetim Kurulu üyesi de olan Hayrettin Karakaya, yönetim kurulunun kararı ile Elazığ İl Koordinatörlüğü görevine getirilmiştir. Sayın Karakaya’ya da ilimize de hayırlı olsun.

         Sayın Karakaya’nın görevlendirme kararında; “Elazığ İlimizin bölgede ki konumu ve gelişmişliği göz önünde bulundurulduğunda bölgede ki Sosyal Sorunlara tam temas ederek ildeki STK’larımız ile beraber, kültür ve ticaret etkileşiminin iki kat daha artacağı düşüncesi ile hayırlı olsun dileklerimizi sunuyoruz” diyor.

         DAST BİR, sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliği ve koordinasyonunu anayasal sisteme saygılı bir çerçevede gerçekleştireceğini ifade ediyor.  “Üye Sivil Toplum Kuruluşları arasında bilgi, tecrübe ve görüş alışverişini sağlayarak, gayesi çerçevesinde ortak refleksler geliştirme ve kurumsal kazanımlar sağlayarak, gönüllü teşekküllerin ilgi alanlarına giren programları yaygınlaştırma ve bunlara yönelik organizasyonlara katılma ve her türlü desteği sunmayı amaçlamaktadır” diye kuruluş hedefini belirtiyor.

         Sayın Karakaya; “Doğu Anadolu bölgesi ile ilgili problemlerin çözümüne müştereken katkıda bulunma ve gelişen durum ve değişimlere göre üye kuruluşların katılımını sağlayarak ortak tavır belirleme, projeler geliştirme, inisiyatif alma, gerek duyulduğunda izleme komiteleri kurma, Türk ve İslam dünyasında işbirliği ve dayanışmayı tesis etmeyi hedef alan her türlü bölgesel, yerel ve uluslararası teşebbüsü destekleyici faaliyetlerde bulunma başlıca faaliyet alanları olacaktır. Bu faaliyetler ilgili üye kuruluşların bünyesi altında gerçekleştirilecektir” diye de çalışmalarına hedef belirliyor. 
         DAST BİR il koordinatörlüğüne getirilen Hayrettin Karakaya 1981 yılından bu yana ticaretin değişik dallarında çalışmış, bir ara da “Karakaya Haber” adlı yerel bir gazete kurmuş bir girişimci ve basın tecrübesi ilimizde en eski olan arkadaşlarımızdandır.

         Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star Tv Bölge temsilciliği, Kanal E TV’de program yapımcılığını yakından bilmekteyiz. Ulusal yayın yapan KANAL5 TV’de siyasi ve bölgesel analiz programları yapmıştır . Anadolu Aslanları İş Adamları (ASKON)da kurucu başkan yardımcılığını uzun zaman devam ettirmişti. Palu kültür ve dayanışma derneğinde halen başkan yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

          Badminton Federasyonu Elazığ İl temsilcisi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Spor Kulübü Elazığ şubesi as başkanlığını yürütmektedir. Karakaya’nın halen faal bulunan iki yüklenici firması vardır.

         DAST BİR, STK’lara ücretsiz proje desteği sağlayacağını da söylüyor. Sivil Toplum Kuruluşlarına hibeler verildiği ancak projelerden Doğu Anadolu Bölgesinin yeterince yararlanamadığını dile getiren Dast-Bir yöneticileri, “Bunun nedeni devlet hibe ve teşvik projeleri hakkında yeterli bilgi sahibi olunamamasıdır” diye ekliyorlar. Ayrıca “ihalelerin yapılma aşamasında üzülerek görmekteyiz ki, kamu kuruluşları yetkilileri yerel firmalara yeterli hassasiyeti göstermedikleri gibi, bölge siyasileri de iş adamlarının sorunlarına tam anlamı ile eğilmemektedir” demektedirler.

         DAST BİR Proje Koordinatörü konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Gençlik ve Spor Bakanlığı dahil bir çok kurum, Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmaları için destekler vermekte, çeşitli nedenlerden dolayı STK’lar bu desteklerden yararlanamamaktadır. Dast-Bir Yönetimi olarak, bu nedenleri ortadan kaldırmak için çalışmalar başlattık. Destek almak isteyen bütün STK’lara ücretsiz proje hazırlama ve yönetimi hakkında eğitimler vereceğiz. Gerçekleştirilecek projelerin bölgemizin gelişmesine de oldukça katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

         Kürsü STK’cılığı veya fotoğraf STK’cılığı yapmayıp, STK’lar arasında güç birliği sağlayacağını söyleyen DAST BİR İl Koordinatörlüğüne getirilen Hayrettin Karakaya’ya yeni görevinde başarılar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı