Advert
DEMOKRASİ BİZDE RADAR
RAMAZAN YILDIRIM

DEMOKRASİ BİZDE RADAR

Bu içerik 627 kez okundu.

Ulusal kalemlerimizden Yenişafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül' ün bir iddiasıyla güne başlamak istiyorum ( 8 Haziran 2018 tarihli Demokrasinin Sonu mu geldi ABD ve Avrupa' da demokrasi Krizi yazısı ). İddia şu Demokrasi çöküş yolunda. Ki iddiası sonrasında sıraladıklarına bakılırsa büyük oranda da haklılık payı var. Sadece sıcak gündemimize kapılmayıp bir böyle bir konunun takipçisi olduğu için de kendilerine teşekkür ediyorum.

 

Merak ettiğim hatta İbrahim Karagül' e sormak istediğim kısım sa şu; demokrasinin çöküşünden bahsederken ülkeler arası demokrasi mi çöküşte yoksa bir toplumun kendi içerisinde uyguladığı demokrat politikalar mı serzenişte anlayamadım.

 

Evet demokrasi ne şarkın ne de İslam' ın çocuğudur eski Roma' da doğup bir türlü gerçek hürriyeti elde edemediğimiz cumhuriyetle bize gelmiş çok partili dönem sonrası iktidarların arzuladığı oranlarda uygulanmış bir değerdir. Bizlere faydasını tam kestiremiyorum ama demokrasi bizde rafa kalktığında zararlarının vegametini az çok anlıyorum. Demokrasiyi rafa kaldırdığımızda Adnan Menderes hukuk tarihimizin utanç vesikalarını oluşturan bir yargılamayla idam edilmiş, Kenan Evren' de asıp, kesip, vurdurduğu toplumdan % 98' ler civarında oy almıştır. Erbakan' ın iktidardan al aşağı edilmesi, e - muhtıra ve 367 vakaları da cabası. Eğitimin özgür YÖK' ünse özgürlükler üstü olduğu utanç dönemini de anlatmayayım dilerseniz...

 

367 olayı belki daha geç yaşandığı için belki de daha enteresan olduğu için bende daha fazla iz bırakmıştır. Vuku bulduğu devirdeki en demokrat hukukçu tarafından bu en hukuksuz söylem içine amalar, lakinler, fakatlar eklenerek en demokrat bir adım olarak önümüze konmuştur. O güne kadar halktan ve demokrasiden yana bilip yürekten alkışladığımız bazı siyasilerimizin tavırları karşısında da afallayıp mallaşmıştık. İktidarımızın cesur çıkışları ve mantıklı adımları sayesinde pes edilmemiş daha çok demokrasi denerek referanduma gidilmiştir.

 

Tabi zaman bizi haksız çıkarmış o gün o adımlarını kınadığımız insanlar bugün hem bizim hem iktidarımızın fevkalade fevkinde kurtarıcılarımız olmuşlar kendileri hakkında olumsuz düşüncelerim için utanır olmuşum.

 

Söylediğime kızarmısınız yoksa alkışlarmısınız bilmiyorum ama demokrasi, gelişmişlik ve hatta dürüstlük konuşulması çok hoş tabirler. İnsan vicdanını ve insan aklını cezbeden eleştiri yapana çarşaf çarşaf haklı alanlar sunabilen konular. Nasılsa beklentiler eşliğinde insan olan herkesin olmazsa olmazı kabul edilen bu değerler işin öznesi kendimiz olduğumuzdaysa rafa kaldırmakta da hiçbir beis görmediğimiz eylemlere dönüşüveriyor. Böylece fiillerimiz söylemlerimizle tezat oluşturdukça bize utanç yerine arsızlıkta ilham kaynağı oluveriyorlar.

 

Şimdi hep beraber bir şeyleri tahayyül edelim isterseniz. Birazcık fen bilimleriyle ilgili olanlarımız kafa dengi bir dostumuzla şehrimizin en modern ve en kalabalık caddelerinden birinde yürürken bir yandan caddeye tükürüp diğer yandan bugünkü konuşmalarımızın yarın uzayımızı ne kadar kirleteceğinden uzun uzadıya dem vurabiliyoruz. Toplumu sömürerek kendini idame ettirenlerimiz her daim kul hakkının önemini savunup kanaatkârlıktan bahsediyoruz. Karun gibi yaşarken Hz. Ömer' in adaletini ağzımıza tesbih yapıp hiç durmadan çekebiliyoruz.

Vel hasıl zannımca İbrahim Karagül' ün dile getirdiği bu konuyu düşünmeye gerek yok biz hiç demokrat olmadık ki ileride demokrasiden kurtulmak için bir çaba sarfetmek zorunda kalalım. Tavsiyem demokrat toplumlar bunu gündemine alıp masaya yatırsınlar.

 

Saygıdeğer okuyucular hepinizin bildiği gibi cuma günü karneler verilip okullar tatil edildi. Ama ben bu milli eğitime alışamadım nerdeyse her senesinde derslerin 3 haftası boş geçen öğrencilerimize karne hediyesi olarak 3 haftalık bir kurstan bahsedilmiş. Ben artık derse ve dijital ortama gömülen değil oynayan koşan gülen spor yapan sağlıklı nesiller istiyorum. Milli Eğitim' den de bu tarz soğuk espirileri rafa kaldırmasını talep ediyorum. Bayram da yakın olduğu için çocuklarımıza çifte mutluluk en güzel oyunlar ve gülücüklü yarınlar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ