Advert
‘’ADAM OLAN KAZANIYOR! ’’
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

‘’ADAM OLAN KAZANIYOR! ’’

Bu içerik 1185 kez okundu.

Seçim sonrası ilk sabahla uyandığımda oğlum: ‘’ Yeni Türkiye’de hayırlı sabahlar baba!’’ dedi. Pencereden şöyle bir etrafıma baktıktan sonra oğluma: ‘’ Hani oğlum ne değişmiş ki ‘Yeni Türkiye’ diyorsun. Etrafımızdaki binalar aynı, halen aynı mahallede yaşıyoruz.’’ diyereklatife yaptıktan sonra bugünkü yazımın başına geçtim.

Her seçim sonrası siyasilerden (gerçi 16 yıldır seçimleri hep Erdoğan kazanıyor ya) ‘’Artık Yeni Türkiye var’’ söylemini duyarız. Bu seçim sonrası hemen görünen ve yeni olan bir şey var. ‘’ BAŞKANLIK SİSTEMİ ‘’. Türkiye 16 Nisan 2017'de halk oylamasında kabul edilen anayasa değişikliğiyle 24 Haziran 2018'den sonra yeni bir döneme girdi.

Öncelikle şimdi bu yeni sistemde önemli bulduğum birkaç başlığı sizlerle paylaşayım istiyorum. Yeni Başkanlık sisteminde;

- MECLİS VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ 5 YILDA BİR VE AYNI ANDA OLUYOR.

-HÜKÜMETİ CUMHURBAŞKANI KURUYOR

- CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİ YENİLERSE KENDİ SÜRESİNİ DE KISALTMIŞ OLUYOR. ÇÜNKÜ 2 DÖNEM YAPABİLİYOR.

- CUMHURBAŞKANI, BİR VEYA DAHA FAZLA CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI ATAYABİLİYOR

- CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARI VE BAKANLARA DENETİM VE CEZAİ SORUMLULUK GETİRİLİYOR. TIPKI CUMHURBAŞKANI GİBİ, SORUŞTURULABİLİYOR VE GEREK GÖRÜLÜRSE YARGILANABİLİYORLAR.

- YASAMAYLA YÜRÜTME AYRILDIĞI İÇİN, BAKAN OLARAK ATANAN MİLLETVEKİLİNİN TBMM'DEKİ VEKİLLİĞİ DÜŞÜYOR

-CUMHURBAŞKANI'NIN "SORUMSUZLUĞU" ORTADAN KALKIYOR, "YETKİLİ AMA SORUMSUZ" OLMAKTAN ÇIKIYOR

- CUMHURBAŞKANI SORUŞTURULABİLİYOR VE GEREK GÖRÜLÜRSE YÜCE DİVAN'A YOLLANIYOR

- SORUŞTURMA AÇILAN CUMHURBAŞKANI ERKEN SEÇİM KARARI ALAMIYOR

- YÜCE DİVAN'DA MAHKUM OLURSA, CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİ SONA ERİYOR

- MECLİSİN OHAL'İ UZATMA, KISALTMA YA DA KALDIRMA YETKİSİ BULUNUYOR

- ASKERİ YARGI TÜMÜYLE KALDIRILIYOR  VE SADECE DİSİPLİN MAHKEMELERİNE İZİN VERİLİYOR

- SİLAHLI KUVVETLER DEVLET DENETLEME KURULU'NUN İŞLEYİŞİ İÇİNE ALINIYOR

- JANDARMA GENEL KOMUTANI MGK ÜYESİ OLMAKTAN ÇIKIYOR

- YARGIDA BİRLİK GELİYOR, ASKER VE SİVİL AYRIMI ORTADAN KALKIYOR

-HSK'NIN 4 ÜYESİ CUMHURBAŞKANI, 7 ÜYESİ DE TBMM TARAFINDAN SEÇİLİYOR.

Gördüğünüz gibi bundan böyle bütün işleri Tek ADAM yapmıyor. Devlet Başkanı ve Parlamento ile birlikte, işler daha hızlı yürüyecek ve bürokratik yoğunluk ve tıkanmalar azalarak ortadan kalkacak inşallah. Ayrıca bu sistemle FETÖ türü yapılanmaların da önüne geçilmiş olacak.

Neticede Milletin doğrudan Cumhurbaşkanı'nı seçmesi ile birlikte Cumhurbaşkanı'nın siyasi sorumluluğu doğuyor. Partili Cumhurbaşkanlığı ile siyaset daha samimi ve gerçekçi bir zemine kavuşmuş oluyor. Şunu sorayım: Parti kurulları ve kanalları, Cumhurbaşkanlığı makamının halkla iletişimini ve ortak akıl ile politika oluşturmasını kolaylaştırmaz mı sizce?Dolayısıyla seçime partili olarak girip seçilen Cumhurbaşkanı'nın partisi ile ilişiğinin kesilmesi gerçekçi değildir. Cumhurbaşkanı'nın partili olması, seçildikten sonra bütün Milletin Cumhurbaşkanı olmasına da engel değildir. Geçmişte halktan kopuk bir Necdet Sezer ne kadar tarafsız bir Cumhurbaşkanı profili çizebildi. Hepimiz gördük. Bana göre Siyasi görüşü olmayan bir Cumhurbaşkanı ol(a)maz zaten. Tarafsız olmak ayrı bir konu, siyasi görüşsüz olmak ayrı bir konu.

Bugün gelinen noktada Türkiye’nin ilk Devlet Başkanı Sayın ERDOĞAN oldu. Ve seçim sonuçlarından sonra Muharrem İnce ilk açıklamasında Erdoğan için: ‘’ Adam kazandı! ‘’ dedi. Evet ‘Adam kazandı’ ve Türkiye’de artık ‘ADAM’ ol(a)mayan kazanamayacak. Geçmiş iktidarlar ve liderlerle kıyasladığımızda; Sayın Erdoğan’ın gerek icraatlarıyla gerekse de Dünya siyasetindeki karizmasıyla ADAMLIĞI, bundan böyle ‘ADAM’ ol(a)mayanın Türkiye’de Devlet Başkanı olamayacağını da herkese göstermiştir.

Ayrıcahalkımız bu seçimlerde; 7 Haziran 2015 ve hemen peşinden 1 Kasım 2015 seçimlerinde olduğu gibi ince ayarını yaparak, Ak Partinin de kendi içerisinde bir iç muhasebe yapmasını istemiştir. Ak Parti; Varsayolsuzluk, rüşvet, adam kayırma ve israf, bunlardan kaçınarak kaynakları doğru ve tutumlu kullanmanın yollarına gitmeli, adaletten ve haktan ayrılmamalı ve Ülkenin kalkınması yönündeki engelleri aşmanın çarelerine odaklanmaları gerekiyor.

Şehrimizdeki sonuçlara bakarsak; son yazımda Elazığ’da: ‘’Ak Parti 3, CHP 1, MHP 1’’ başlığıyla birlikte  bir tahmin yürütmüştüm. Beklediğim oyların birazcık üstünde bir sonuç ile birlikteson dakikadaki yurt dışı oylarıyla Ak Parti 4 ve CHP de 1 Vekil kazandı. Şimdi VAKİT Elazığ’a Hizmet VAKTİ diyerek 5 Vekilden de şehrine doğru ve tutarlı kazanımlar sağlamanın gayreti içerisinde olmalarını bekliyorum. Yeni sistemin ve dahi yeni dönemin tüm şehrimize, Ülkemize ve İslam alemine hayırlar getirmesini diliyorum.

Selametle kalınız!

*Sudanlı Yunus kardeşim; sabah erkenden Whatsaptan arayarak Türkiye için çok dualar ettiklerini ve seçim sonuçlarına sevindiklerini belirterek sizlere selamlarını göndermişti onu da iletmiş olayım.

 

 

 

 

 

 

ama ADAM olan kazanıyor

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ