Advert
“ÇINAR” DİKKAT İSTİYOR
Nevzat ÜLGER

“ÇINAR” DİKKAT İSTİYOR

Bu içerik 1869 kez okundu.

         Toplumların yetersiz gelişmeleri ile suç oranlarında, geri kalmışlıkla hukukun tam tesis edilemeyişi arasında bir bağ var mıdır acaba?

         Her gün televizyon ekranlarında gördüğümüz bir hanım gazeteci, tezgahı “Cumhurbaşkanlığı Sarayı”nın önüne açarak, içeriye sesli mesaj gönderiyor: “Ekonominin başına Dr. Daron Acemoğlu gelsin”.

         Acemoğlu da bir gün sonra görüşünü açıklıyor: “Türkiye’nin bir an önce IMF ile masaya oturması gerekir.”

         Yani biz IMF’den kurtulduğumuz için toy-düğün yapmadık mı? IMF’nin sıradan bir memurunun bizim her türlü yatırımımızı denetlemek adına bu ülkede rahatsızlık verecek boyutta kaldığını görmedik mi? Cumhurbaşkanı’nın adam(lar)ı uzaklaştırmak için alıştıra alıştıra alacaklarını sıfırlayarak ülkelerine yolcu ettiğini unuttuk mu? Üst akıl denilen mekanizmanın önemli parçalarından birinin de IMF olduğunu unuttuk mu? Şimdi nereden çıktı bu IMF?

         2002’den bu yana 16 yıldır Türkiye’nin yaptığı kalkınma hamlelerini beklemeye alarak, ülkenin IMF’nin aklına ve “komiserine” muhtaç olduğunu mu ima etmek istiyorlar, yoksa onların esas arzusu mudur bu? Türkiye beşeri sermaye olarak yeterli rezerve de, dünya ülkelerine ihraç etmeye de sahip bir ülkedir. Bu insanların aktif siyaset içinde olmaları şart mıdır yani? Yerli insanlardan hoşlanmayan bir kitlenin olduğu elbette biliniyor. Ancak yerli olduğuna herkesin inandığı bir Cumhurbaşkanı’na böyle bir teklif doğrusu cesareti aşan bir tutumdur diye düşünüyorum.

         Tabi, yeni sistemle birlikte yumurta küfesi nasıl olsa Cumhurbaşkanı’nın sırtında. Çünkü yeni sistemde Cumhurbaşkanı “sorumsuz” değil, hesap veren bir konumdadır. Bundan böyle de her olumsuzluk artık onun hanesine yazılacak. Bu düşünceden hareketle olsa gerek; Derviş olmasın da Acemoğlu olsun ya da ABD’de ün yapmış bir “prens” olsun deniyor herhalde. Yeter ki “made in USA” ambalajına sahip olsun deniyor gibi.

          Hayrettin Karaman da bu versiyonun içerdeki tipolojilerine dikkat çekiyor Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde: “Kimi sakallı, kimi hacı, kiminin eşleri örtülü, namazlı ve niyazlı görünen, “İslamcı AK Parti” teşkilatında yer alan parlamentoya milletvekili olarak giren, AKP’li görünerek ve iltimaslardan yararlanarak devlette görev alan partiyi kullanarak; iş, imtiyaz. kredi ve ihale alan önemli sayıda kişilerde görülen günahlar, ayıplar, kusurlar yüzünden güzelim çınarımız hastalandı. Yaprakları sararıp dökülmeye, içine de kurtlar düşmeye başladı.”

         Hastalara da, mikroplara da çok dikkat etmek gerekir. Ben şahsen, Türkiye’nin 1299 tarihinden günümüze kadar yaptığı önemli sıçramalarından biri olarak 2002 tarihini ve bu tarihi yapanları kayda alıyorum.

         Çınar dikkat istiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X