Advert
KANGRENLEŞEN EĞİTİME NEŞTER VURULACAK MI?
Habib KARAÇORLU

KANGRENLEŞEN EĞİTİME NEŞTER VURULACAK MI?

Bu içerik 673 kez okundu.

                                

           Birkaç gün önce ülkemizin en gözde üniversitelerinden biri olan,  altmış yıl kadar önce çok büyük umutlarla Türkiye’yi, hatta Ortadoğuyu  bilim ve teknolojide ileri götürsün diye kurulmuş,  başkentin göbeğindeki en değerli bilim yuvalarından biri,  Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ndeki mezuniyet töreninde yaşanan pankart rezaleti bize eğitimin geldiği noktayı çok güzel anlatmaktadır. Üniversite öğrencileri mezuniyet töreninde hocalarının ve ailelerinin önünden geçerken açtıkları pankartlarla sahip oldukları duygu ve düşüncelerini hiçbir sınır tanımadan, hiçbir saygı ve adap kuralına aldırmadan hatta, daha da ileri gidip Sayın Cumhurbaşkanımıza da yönelik olmak üzere her türlü hakareti pervasızca sergilediler. Buradaki gençler on iki yıl okudukları ilk,  orta ve lise eğitiminden sonra bu üniversiteyi kazanmış ve buradan da kimi dört, kimi de beş yıl tahsil görerek mezun olmuşlardır. Ancak bu on altı- on yedi yıllık eğitimin sonunda geldikleri nokta içler acısı bir durumdadır.

            Bu olayların yaşandığı günlerde bir de sosyal medyaya düşen başka bir olay daha var ki bizlere eyvah, eyvah dedirtecek cinsten daha vahim bir tablo. Bu kez sahnede Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin iki yıl önceki mezuniyet töreni var. Kur’an, hadis, tefsir, akaid, kelam, fıkıh, İslam Tarihi gibi İslami ilimler alanında eğitim veren, mezunlarının ortaokul ve liselerde din ve ahlak dersi, İmam Hatip liselerinde ise yukarıda saydığımız dersleri okutan, ayrıca önemli bir kısmının atanacağı Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde vaiz, vaize, müftü gibi görevler ifa edeceği öğrencileri milletin gözü önünde kızlı erkekli oyunlar oynayıp, halaylar çekiyorlar, şarkılar, türküler söylüyorlar. Törene katılan bir vatandaş dayanamayıp, “hocam bu İslamiyet’in neresinde var, bu ne rezalet” diye tepkisini gösteriyor. Tabi o zamanki dekanın ifadeleri ise çok manidar: “bizler gelenek ile modern bakış açısını birleştiren ve ondan yeni bir İslam anlayışı ortaya çıkaran kurumlarız.” Diye İlahiyat fakültelerini tarif ediyor.

            Tam da bu makaleyi yazdığımız saatlerde haber kanallarına düşen flaş bir gelişme yüreğimize su serpiyor. Sahip olduğu televizyon kanalına kızlı oğlanlı en seçme mankenleri doldurarak onlarla dini sohbetler yapan sahte hoca ve ekibine karşı emniyetin başlattığı operasyon anlatılıyor. Aslında çoktan beri beklenen bu operasyon inşallah açıp saçtığı kızları sergileyerek güya dini faaliyet gösterdiğini iddia eden bu şarlatan ve onun gibilerin sonunu getirecektir.

            Ülkemiz 24 Haziranda yapılan seçimlerin ardından yeni bir döneme girmiş bulunmaktadır. İnşallah yeni bir yönetim anlayışının başladığı bu süreçte ülkemizin başta eğitim olmak üzere tüm sorunları kısa zaman içerisinde çözülür. Önce eğitim diyoruz, çünkü eğitimi çözmeden hiçbir şeyi çözemeyeceğimizi biliyoruz. Bu ülke yukarıda örneklerini verdiğimiz nesillerle asla bir yere gelemediği gibi daha da kötüye gidecektir. Ahlak ve maneviyattan yoksun nesiller veya kadroların kendilerine bile hayırları olmazken ülkeye ve millete kazandırabilecekleri pek bir şeyleri olmayacaktır. Yeni atanan sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof.Dr. Ziya Selçuk’un bir eğitimci olması biz eğitimcileri umutlandırmıştır. Ancak ondan beklediğimiz eğitimimizi “milli” çizgiye çekmesi, ABD ve AB normlarından, küflenmiş, paslanmış ve kirlenmiş sistemlerinden bir an önce arındırıp temizlemesidir. Bu yolda kendisine başarılar diliyoruz, küresel ve ulusal şer odaklarının baskılarına aldırmadan atacağı her adımda milletin ve hassaten Yüce Rabbimizin yardımına mazhar olacaktır. Kangrenleşen eğitime neşter vurulup mevcut cerahat sökülüp atılmadan tedavi mümkün değildir. Bu neşter: “Önce ahlak ve maneviyat” neşteridir. Ülkenin cumhurbaşkanına edepsizlik yapan değil, saygı ve minnettarlık duyan mühendisler, aldığı dini eğitimle çalıp oynayan değil, öğrencilerine örnek olan edep ve hayâ timsali olan öğretmenler yetiştirmek istiyorsak bu neşteri vuralım. Yüce Rabbim bizlere hayırlı ve salih nesiller yetiştirmeyi nasip etsin. Âmin.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3