Advert
SORUMLULUK SAHİBİ OLMAK
FIRAT POLAT

SORUMLULUK SAHİBİ OLMAK

Bu içerik 622 kez okundu.

İnsan olarak yaşadığımız her alanda sorumluluklarımızın olduğunu unutmamız gerekir. Toplum içinde yaşamanın kurallarına uymamızın yanında şahsi olarak da yaptıklarımızın olumsuzluk yaratmaması veya oluşturmaması adına duyarlı ve dikkatli olmamız gerektiğini bilmez ve hatta yeri geldiğinde ikaz etmek zorundayız.

Yaşadığımız dünyanın sizim tarafımızdan yok edildiğini unutmamamız gerekiyor. Gerek çevreye verdiğimiz zarar gerek kullandığımız kimyasallar ile atmosfere verdiğimiz zararların olumsuz sonuçlarını son 10 yılda yaşamaya başladığımız tüm dünya tarafından belirtiliyor. Oysa bu konuda biraz duyarlı ve dikkatli olmamız ve sorumluluklarımızı yerine getirmemiz durumunda bu olayların yaşanmasının önüne geçebileceğimizi görmemiz gerekir.

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında bir anlık dikkatsizlik veya duyarsızlık istenmeyen olayların meydana gelmesine zemin hazırlıyor. Özellikle sıcaklardan dolayı kuruyan otlar, evlerimizdeki çatı katında bulunan yanıcı veya parlayıcı maddeler, tarlalardaki hasadın ardından hiçbir faydası olmadığı gibi eko sistemin zarar görmesine yol açan anız yangınları, piknik yaptığımız da yaktığımız ateşin söndürülmesinden emin olmadan ayrılmamız, araçlardan atılan cam şişelerin kırılması, gibi olmaması gereken ancak bilerek veya bilmeyerek yaptığımız eylemler büyük yangınlara neden oluyor.

Elazığ Belediyesi bünyesinde görev yapan ve ülkemizde ilk kurulan itfaiye teşkilatlarından biri olan (1926) Elazığ İtfaiye Müdürlüğü, 13 arazöz, 1 kurtarma aracı, 1 adet 39 metre merdivenli, 1 adet 28 metre merdivenli, 1 adet 24 metre merdivenli itfaiye aracı, 1 adet 13 tonluk su tankı, 1 adet öncü araç ve bir minibüs olmak üzere toplam 20 araç ve 98 personel ile 7 gün 24 saat sistemi ile hizmetini veriyor.

Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ilimizde yaz aylarında günlük 30, diğer mevsimlerde ise 8-10 adet meydana gelen yangına müdahale ediyor. Bu yılın ilk 7 ayında bine yakın yangın olayı meydana gelmiş. Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nün verilerine göre bu yangınlarda can kaybı yaşanmamış. En kısa sürede ve seri bir şekilde olaylara müdahale eden ateş savaşçılarına başarılar diliyorum.

Ancak şunu bir kez daha belirtmek istiyorum. İnsan olarak bizler, sorumluluğumuzu bilerek, duyarlı hareket edersek bu aylarda veya daha sonraki süreç içinde bu olayların azalmasına katkı sağlamış oluruz.

Bunların olmaması adına daha duyarlı olalım. Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya ve çevre bırakalım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ