Advert
3. HARPUT KÜLTÜR VE SANAT BULUŞMASI
Nevzat ÜLGER

3. HARPUT KÜLTÜR VE SANAT BULUŞMASI

Bu içerik 1947 kez okundu.

      10-12 Ekim 2014 günlerinde öncülüğünü Elazığlı Yazar, Şair ve Güzel sanatlar Derneği (ELAYŞAD)ın yaptığı “3. Harput Kültür ve Sanat Buluşması” bir dizi etkinlikle yapıldı. Etkinliklerin patronajlığında ayrıca Elazığ valiliği, Elazığ Belediyesi, ETSO ve Doğa Koleji de bulundu.

         Etkinlik üç gün boyunca canlı, katılımlı ve verimli geçti. 10 Ekim 2014 günü yapılan açılışta F.Ü.Eğitim fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü başkan Yardımcısı Yaşar Sabri Şanlı’nın moderatörlüğünü yaptığı Elazığlı Sanatçılar Karma Resim Sergisi büyük beğeni topladı.

         Aynı akşam Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İsa Eliri’nin “Sanat ve Şehir” konulu sunumu anekdotlarla süslenmişti ve güzeldi. Özellikle medeniyet kodlarımıza vurgu yaptığı bölüm dikkat çekiciydi.

         11 Ekim 2014 günü Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Sezin Seda Altun “Edebiyat ve Mekân” konulu bir sunumla izleyicileri oldukça bilgilendirdi. Ardından Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Budak’ın “Türk Edebiyatında Batılılaşma” konulu sunumu diyaloglarla zenginleştirildi. Ali Budak’ın; “roman bir nevi günah çıkarmadır ve Batıya aittir” saptamasından sonra “bizde halk hikayeleri birer romandır” cümlesi bir hayli beğeni topladı. Batılılaşma üzerine olan konuşmanın binci bölümünü dinlerken hep “Boğaziçi Aşireti”ni düşündüm. Batılılaşmanın sol cenahını oluşturan Nazım Hikmet, Oktay Rıfat, boşandığı eşinin kızıyla evlenen Refik Erduran, Rasih Nuri İleri, Ekrem Bolayır, Zeki Baştımar, Turgut Sunalp, Sabahattin Ali, Nazım’ın oğulluğu Mehmet Fuat, Numan Menemencioğlu, Abidin Dino, Banker kastelli (Abidin cevher Özden), Nazım’ın annesi Celile Hanım, Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit ve annesi Nazlı Hanım aklıma geldi. Sonra Nazım’ın annesi Celile Hanımla ve Refik Erduran’ın kız kardeşiyle ileri derecede ilgilenen Yahya Kemal sonra Orhan Veli ve Melih Cevdet aklıma geldi. Sonra Nazım’ı hapisten kurtaran Ali Fuat Cebesoy sonra nazım’ın teyzesinin oğlu Mehmet Ali Aybar aklıma geldi. Refik Halid Karay ve Aydın Boysan ile Mehdi Boysan aklıma geldi. Ne kadar ilginç isimler ve bunların yüzde sekseni birbirleriyle akraba. İttihat ve Terakki cemiyetinin, Jön Türklerin ve Cumhuriyet dönemi sol kanatın beyin takımı hep bu ailelerden. Zaten Türkiye’de belli bir tarihe kadar sanat, siyaset, finans ve toplumsal sahanın söz sahipleri toplamda elli aileye ait isimler olmuş. Yerli değerlei “taassup” olarak gören bu ekibe ait halita 1983 yılından sonra değişmeye başladı. Son 12 yılda yeni zenginler üretildi. Ne garip, bu ülkede devlet hep bir zenginleştirme aracı rolünü oynuyor. Bazen Boğaziçi’nde bazen taşrada. Bazen Yakubilere bazen sabataist olmayanlara. Son kitle içinde “kripto” yok diye biliyorum ben. Her neyse Ali Budak Beye bu çağrışımı yaptırdığı için de teşekkür ederim.

         Aynı gün şair Küçük İskender’in yaşanmış anılarla zenginleştirilmiş konuşması oldukça beğeni topladı. İsmet Özel’le ilgili anısı ise epeyce gülüşmelere sebep oldu. Hele okuduğu iki şiir, konuşmaya takılmış birer madalyon oldu adeta.

         Ülkemizde son iki günde meydana gelen ayrılıkçı terör olayları sonucunda şehit olan güvenlik mensubu kardeşlerimizin hatırasına binaen birinci gün Türk Sanat Müziği Konseri iptal edildi. İkinci günün akşamı yapılan “Harput Kürsübaşı Konseri ve Halk Oyunları Gösterisi” kalabalık izleyici kitlesine iyi bir müzik ve folklor ziyafeti oldu. Gösteri öncesi Elazığ belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın konuşması ilgi çekici yeni uygulamalara göndermeler yaptı adeta. Hele “Kültür Belediyeciliği” üzerine söyledikleri sanat ve yazar camiasını memnun etti.

         12 Ekim 2014 günü yapılan ”Medya ve sanat” konulu panel, Star gazetesi Kültür ve Sanat Editörü Bedir Acar ve TRT Kültür ve Sanat Editörü Bünyamin Yılmaz’ın akıcı ve doyurucu anlatımları ile dinleyenleri doyurdu. İki konuşmacı da özellikle sinema konusunda yeni yapılanmaya doğru gidildiği noktasında güzel şeyler ifade ettiler. Panel dinleyicileri arasında Vali Ömer Faruk Koçak da bulundu ve "sanat ve sosyoloji" üzerine nezih bir kapanış konuşması yaptı. Valinin katılması ile panel biraz daha sanatçı-devlet kaynaşmasına güzel bir örnek oldu.

       Bu kadar güzel etkinliğin oluşumunu sağlayan, misafirlerin otel, yeme-içme ve seyahat giderlerini karşılayan ELAYŞAD Başkanı Ömer Elçi’yi, başarılı sunuculuk görevini yerine getiren tiyatro sanatçısı Rıdvan Dağlar’ı, etkinliğin her anını büyük bir dikkatle destekleyen İlhami Bulut ve Fatih Akkağıt’ı cidden tebrik ediyorum. Ayrıca etkinlik boyunca kameralarını kapatmayan televizyon ekiplerine de teşekkür ederim.

     Sonuç itibariyle “3. Harput Kültür ve Sanat Buluşması” başarılı ve verimli geçmiştir. Artık ELAYŞAD Elazığ için bir markadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X