Advert
YARATILIŞ AMACIMIZ NE?
FIRAT POLAT

YARATILIŞ AMACIMIZ NE?

Bu içerik 800 kez okundu.

 “İnsan ne için yaratıldı” sualinin cevabını Kur’ân-ı Kerim’de aradığımızda; Allahû Tealâ’nın sonsuz sevgisinin bir tezahürü olan insan mahlûkunu bir tek hedefe, Allah’a kul olmak hedefine dayalı olarak yarattığını görürüz. Bütün insanlar dalâlet standartlarında dünya hayatına gelirler ve akıl baliğ oldukları noktada serbest iradeleri ile bir seçim yapmak durumundadırlar. Allahû Tealâ insanları sever, onlara ruhundan üfürmüştür. Allah’ın üfürdüğü ruh, sevginin temel işaretini taşır. Ya Allah’ın tarafındasınız, sevgi dolu bir dünyada yaşarsınız, huzur içinde olursunuz, gerçek anlamda dostlarınız olur seversiniz ve sevilirsiniz. Ya da şeytanın hakîm olduğu bir dünyada yaşarsınız, sevmezsiniz, nefreti, öfkeyi, kızgınlığı, yalancılığı, ikiyüzlülüğü, iftira ve dedikoduyu had safhada yaşarsınız. Nefsinizin bütün afetleri ayaktadır. Şeytanlar, devamlı onları tesir altında tutmaya çalışır. Onlar birbirlerini sevemeyen insanlar olarak yaşarlar.Allah’a ulaşmayı gerçek anlamda dileyen bir kişinin bu noktadan itibaren mutlu olmaması mümkün değildir. Kişi kalben,“Yarabbi! Ben de ruhumu Sana ulaştırmak istiyorum” derse, dil ile tarifi mümkün olan bir şey çıkar ortaya. Allah kalbinize bakar, o kalp var ya, Allah ile ilişkileri dizayn eden her şeyin bütününü ifade eder. Allah için olursanız, Allah için yaşarsınız. Allah için herkese kucağınızı açarsınız. Başkaları sizin düşmanınız olabilir, ama siz onlara düşman olamazsınız. Size en büyük kötülükleri edenleri de Allahû Tealâ’nın affetmesi için Allah’a duada bulunursunuz.

Allah’ı bilmeyen bir insan, mutluluğu hiçbir zaman bilemez. Kalplerini Allah’a döndürmeyen insanlar bir ömür boyunca bu güzelliği hiç yaşayamayacak olan zavallılardır. O zaman o kişi Allah’ın dostlarına karşı işlediği yanlış davranışları, affettirmek için Allahû Tealâ’ya karşı hemen harekete geçer, sabahlara kadar Allahû Tealâ’ya dua ederler.

O, Allah’a ulaşmayı dilediği için Allah da onun kalbine sevgiyi koymuştur. Allah sevgisi demek, Allah dostlarını da sevmek demektir. Kişi etrafındaki eskiden nefret ettiği insanları sevmeye başlar. Ama ona düşman olanlar çok olur. Bütün Allah’ın dostları şeytanın dostları tarafından sevilmeyecektir.

İşte Allah’ın güzelliklerini yaşayan bir kişi bunları düşünürse her geçen gün Allah ile olan ilişkisi biraz daha artar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ