Advert
100 GÜNLÜK HEDEFLER
Nevzat ÜLGER

100 GÜNLÜK HEDEFLER

Bu içerik 1866 kez okundu.

         2002 yılından önce oldukça itibar görüyordu 100 günlük programlar. Özellikle Demirel hükümetlerinin seçimler öncesi kullandığı önemli enstrümanlarıydı 100 günlük programlar. Ülkede yaşayan insanların yapacaklarına ve düşüncelerine, yatırımların zamanlamasına tesir ediyordu.

         Yeni bir sisteme geçmiş olmamız nedeniyle Cumhurbaşkanı da 100 günlük bir program yayınladı. Toplam tutarı ilk etapta 46 milyar liralık 400 projeyi açıkladı. Pakette ekonomi başlıkları oldukça fazla yer tutuyor. Cumhurbaşkanı “Türkiye’nin ekonomik bir savaşta olduğunu” söyledi ve 15 Temmuz ve diğer terör olaylarının hedefinin Türkiye’yi geri bıraktırmak olduğunu ekledi. Tabi yeni hükümetin önceliğinin ekonomi olması piyasalara güven verir elbette. Listeye alınan 400 projenin 48 tanesi savunma sanayi projesi. İHA, SİHA, Altay Tank, Lazer Silahlı Sistemi bunlardan bazıları.

         “Bilim insanlarının yurda dönüş seferberliğinin başlatılacağı” önemli bir madde. Buna tersine beyin göçü de diyebiliriz. Elbette bunun en önemli alt yapısı düşünce alan ve imkanlarının genişletilmesidir herhalde.

         Bu kararlar içerisinde hemen dikkat çeken birkaç maddeyi sıralayalım:

         -1926 yılında kurulan ve 2001 yılında bankacılık işlemleri durdurulan Emlak Bankası tekrar faaliyete geçecek. Tabi bütün bankacılık hizmetlerini yapacak ama ağırlıklı olarak “konut, arsa ve gayrimenkul” alanlarında yoğunlaşacaktır.

         -Yatırımcılarımız açısından en önemli başlıklardan biri de; cari açığın düşürülmesine katkı yapacak yüksek teknolojik yatırımların önünü açacak olan Kalkınma Bankacılığı’nın işlerliğe kavuşturulmasıdır. Bu banka anlayışı yoluyla kalkınmış ülkelerdeki gibi ekonomi yeniden yapılandırılarak faiz yükünün kaldırılması hedeflenmektedir.

         -Kamuya yeni eleman alınması eğitim ve güvenlikle sınırlı kalmalıdır. Çünkü şişirilmiş devlet kadroları aslında hantallaşmanın en önemli nedenidir.

         -En düşük maaş 1000 lira olacak denildi ama seçim öncesi seslendirilen 3600 ek göstergeye ilişkin bir cümleyi belki de ben göremedim.

         -Şehit ve gazi yakınlarının SGK borçlarının terkin edileceği cümlesini önemli bir vefa ve sosyal devlet olmanın bir icabı olarak görmek gerekir.

         -Yargı da hedef süre uygulaması maddesi hukukun işleyişi açısından bir ilerleme olarak görülmesi gerekir. Yani soruşturma ve yargılamaların ilan edilecek sürede tamamlanması sağlanacaktır. Mesnetsiz olarak ihbar sistemi yeniden tanzim edilecektir.

         Başarıyı bakanlar yakalamaya çalışacaklardır. Başarabilirlerse, 100 günde yüzlerin gülmesi önemli bir hedeftir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X