Advert
MENFAAT DOSTLUKLARI BİTİRİR
FIRAT POLAT

MENFAAT DOSTLUKLARI BİTİRİR

Bu içerik 736 kez okundu.

Yaşadığımız dünyada ve idame ettirdiğimiz hayatımıza şöyle bir bakalım. Attığımız her adımda aldığımız ve uyguladığımız her kararda menfaatlerimizi kollar, çıkarlarımızı gözetiriz. Eğer bu adımlarımız ve kararlarımızın uygulamasında kimseye bir zarar gelmiyorsa herkes senin yanındadır ve yaptığını destekler. Ancak yaptığın işler birilerinin sıkıntı yaşamasına neden oluyor ise işte burada yaşadığınız dostluklar biter ve bunun yerini başka şeyler alır.

Bugün ABD ile geldiğimiz nokta işte tam budur. Ülkemizde bulunan ve burada bulunuşunu sağlayan papazlığının dışında çok farklı çalışmalar yaptığı bilinen Brunson için iki ülke karşılıklı restleşmeye başladı. Bu ortam ne kadar devam edecek bilinmiyor. Ancak alınan son bir kararla ülkemizden bir heyet bugün ABD’ye gidecek. Burada bazı görüşmeler yapılacak ve bunun ardından da bazı gelişmelerin yaşanması muhtemelen olacak.

Soğuk savaşın bitiminden sonra Türkiye eski jeostratejik önemini kaybetti. ABD yeni bir politikaya, Türk ve İslam coğrafyasını yeniden tanzim etmeye yöneldi. PKK'ya verilen desteğin arkasında bu yeni strateji yatıyor. Lakin son dönem uç veren krizin bu proje ile alakası yok. ABD PKK/YPG'ye destek verdiğinde bile Türkiye'den bu oranda tepki görmedi. Krizin asıl sebebi Zarrabdosyası. Çünkü bu dosyanın uzantısında Halkbank Genel Müdür yardımcısının ülkemize verilmesi planlanıyor. Ancak burada özellikle Cumhurbaşkanımızın söylediği bir cümleyi de hatırlatmak istiyorum.

“Al papazı ver papazı”

Bu cümle aslında başka bir gerçeği de gündeme getirdi. Böyle bir beyan din adamlığı ile alakası olmayan ve birçok şeye karışmış olduğu belli olan Brunson'un suçlu olduğu için değil, takas amacıyla tutuklandığı izlenimini doğurur ve siyaset kurumuna yönelik dış baskıları artırır. Üstelik yabancı iş adamları nezdinde de yarın takas için bizi de alırlar gibi çok olumsuz düşüncelere neden olur.

Şimdi son bir haftada ekonomide yaşanan olumsuzluklara bakalım. Dolar 4.8 TL’den 5.2’ye yükseldi. Bu tablo ülkemizin Dolar bazlı borcunun artması demek. Ekonomik krizin gittikçe derinleştiği bir süreci yaşadığımız da bir gerçek. Bu süreç içinde hamasetten arınmış, daha akıllı, mutedil bir politikanın izlemesi gerekirdi. Yazık ki buna dikkat edilmedi. Önümüzdeki günler neleri beraberinde getirecek, bunu da yaşayıp göreceğiz.

Hani ABD ile dost ve müttefik bir ülkeyiz ya. Ancak son yıllarda nedense bu dostluğumuz ve müttefikliğimiz hep bıçak sırtında. Neden mi?

Menfaatler dostluklardan önce gelir de işte ondan.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ