Advert
AKIL YOLU ENFEKSİYONU
Mehmet AYAZ

AKIL YOLU ENFEKSİYONU

Bu içerik 762 kez okundu.

Enfeksiyon; hastalığa sebep olabilecek bir mikrobun herhangi bir organda yerleşip çoğalmasıdır.

Aklın yolu dediğimizde bir konu, bir olay hakkında fikir üretmek ortak bir kanıya varmaktır. İdeal manada karar oluşturulması da denilebilir.

Şimdi bunları neden anlattığımıza gelecek olursak, maalesef günümüzde dünyada akıl almaz olaylarla karşılaşıyoruz. Yüzyıllar öncesinde vatanlarında, topraklarında insanlar kendi hallerinde yaşarken, bir gün gemiler dolusu vahşileşmiş insanlar geldiler. Mazlum ve dünyadan bihaber olan bu insanların mallarına, mülklerine, yeraltı ve yerüstü kaynaklarına tasallut etmeye başladılar. Neye uğradıklarına şaşırmışlardı. Gelen bu insanlar ne istiyorlardı? Neden bu kadar saldırgandı anlayamamışlardı.

Ama gelen talancılar neden geldiklerini çok iyi biliyorlardı. Yüzyıllarca bu topraklarda yetişen, oluşan ne varsa her şeyi sömüreceklerdi. En değerli madenleri, en değerli toprak ürünlerine el koydular. Asya, Afrika, Güney ve Kuzey Amerika’nın bir bölümü ele geçirilmiş, bu toprakların asli unsurları olan o masum ve mazlum insanlar köleleştirilmiş, birçoğu öldürülmüştür.

Peki ne uğruna bu kadar acılar yaşandı ve yaşatıldı? Neden bu kadar zulümler yaşatıldı? Amaç neydi, ne hedefleniyordu? Halen daha günümüzde de bunların yaşanmasının sebebi nedir?

Tek amaç mutlu, rahat yaşamak isteyen dünya nüfusu içinde çok az bir kitleyi oluşturan mutlu azınlık için. Bu azınlık dünyanın batı yakasını oluşturan kısım, yani Batılılar. Ne acıdır ki halen batı yakasında değişen hiçbir şey yok. Hatta daha da azgınlaştılar. Şu anda batı ekonomik bir rahatlık içindeyse bunu sömürdüğü o ülkelerin yeraltı, yerüstü ve insan kaynaklarına borçludur.

İngiltere için söylenen 'üzerinde güneş batmayan imparatorluk' sözü halen daha doğudan batıya kadar olan coğrafyalara hükmetmesindendir. O ülkelerin gelir kaynaklarının büyük bölümüne halen el koymaktadır. Fransa halen sömürgeleştirdiği 14 ülkenin milli hasılasının neredeyse tamamına yakınına el koymaktadır. Yıllık 500 milyar Dolar'a yakın bir paradır. Amerika bu işi en profesyonelce yapan ülkedir. Vietnam, Afganistan, Irak bunları bizatihi işgal etmiş. Ama dolaylı yollardan işgal ettiği onlarca ülkeler vardır.

Bu işgaller ve sömürmelerle ilgili olarak çok detaylı istatistiki bilgileri paylaşmak yerine asıl olarak mantığı anlatmak gerekiyor.

Batı şu anki refahından zerre kadar taviz vermek istemez. Zorla elde ettiği ekonomik ve sosyal statüyü bırakmamak için elinden geleni yapacaktır, yapıyor da. Bugün sömürülen, ezilen o toprakların insanı sebep olduğu bu refahtan pay almak için geldiği batıdan kovuluyor. Batı oraları işgal ederken izin istemeden zorla tasallut ederek ele geçirmiştir. Şimdi bu insanlar kendi kaynaklarından elde edilmiş olan bu mutluluğun parçası olmak için geldiği batıda kapılar duvar olmuştur. Batı bu gayri insani tavırdan vazgeçmezse elbet sömürülenler nasıl sömürüldülerse o şekilde haklarını alacaklardır.

Batıya ulaşmak adına yaşamlarını hiçe sayan bu mağdur ve mazlumlar hemen hemen her gün dünya basınında en dramatik halleriyle konu oluyorlar.

Amerika’nın Meksika'ya, İsrail'in Filistin'e karşı fiziki olarak ördüğü duvar Avrupa'nın Afrikalılara karşı göstermiş olduğu duvardan beter. Tavırların hiçbiri insani değildir. Batının günümüzde de halen uyguladığı gayri insani tavır medeniyet ve uygarlık iddiasında olanlar için ciddi bir çelişkidir.

Batının ortak olarak gösterdiği insafsız tutumların neticesi akıl yolu enfeksiyonudur. Bu tutumların ısrarlı devam ettirilmesi insanlığın arasına kin ve nefret tohumlarının ekilmesine sebep olacaktır.

Akıl yolu enfeksiyonuna yakalanmış batı bu rahatsızlığını acilen rehabilite etmezse maalesef sonuç onlar için daha da travmatik olacaktır. Yani beyin ishali.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK KIZILAYI ELAZIĞ ŞUBESİ ‘YANGIN’ YERİNDE!
TÜRK KIZILAYI ELAZIĞ ŞUBESİ ‘YANGIN’ YERİNDE!
PERSONEL ALIMININ FATURASI 2 MÜDÜRE KESİLDİ
PERSONEL ALIMININ FATURASI 2 MÜDÜRE KESİLDİ