Advert
HAYAT’TAN NE BEKLİYORUZ?
FIRAT POLAT

HAYAT’TAN NE BEKLİYORUZ?

Bu içerik 558 kez okundu.

Yaptığımız işten zevk almalıyız. İşimize anlam katmak için ne yapmalıyız? Yaptığınız iş, kişiliğinizle uyuşmalı. İşinde mutsuz olan insanlar, becerilerine ve tutkularına uygun olmayan meslekler seçtikleri için mutsuzdurlar. İnsan yaşamında yaptığı işin bir anlamı olmalıdır. Otuz yıl çalışıp emekli olduğunda, geriye dönüp bakıp boşa geçen bir ömür dememeli, insan! Yaptığımız işlerin bir anlamı olmalı. Arkamızda güzel izler bırakmalıyız. Arkamızda kalan insanların, hakkımızda iyi konuşmaları alacağımız en iyi ödüldür.

Bu ömür sizin, nasıl istiyorsanız öyle harcayın. Harcama yaparken suçluluk duygusuna düşmeyin. Bazıları toplumsal baskılarla kendini cenderede hissederler. Kendinize karşı dürüst olun, suçluluk duygusuna kapılmayın. Suçluluk duygusu insanı içten içe kemirir. Sağlığını bozar. Kendinize olan saygınızın ve öz güvenizin azalmasına sebep olur. Yapmak istediklerinizle başkalarının sizden yapmanızı istedikleri arasında seçim yapmalısınız. Başkalarının hakkınızda ne düşündükleri konusunda kaygılanmaktan vazgeçtiğinizde, suçluluk duygusu yok olacak ve kendinizi daha huzurlu hissedeceksiniz. Gerçek benliğiniz ve kendiniz için ne istediğiniz önemli, evet, önemli olan bu.

Hayatı, bazıları “anlamsız” diye yorumlarlar. Bu hayatı anlamlı kılmak elinizde, etrafımızdaki şeyler ne kadar anlamsız da olsa, hayatımızı anlamlı hale getirmek elimizde. Yaşarken yaşam yolculuğunun tadını çıkarmalı. Her insan farklı olduğuna göre herkesin dolu dolu yaşam tanımı da değişebilir. O zaman gerçekten bizi biz yapan şeyler için çaba harcamamız gerekir.

Bazı insanlar şöyle düşünebilir; “Ben neden daha başarılı olamıyorum?” Ben de diyorum ki, hedeflerin belli mi? Neyi, niçin istiyorsun? Kendine bir yol haritası çıkardın mı? Tüm enerjini, hedeflerin doğrultusunda harca. Eğer hedefiniz olmazsa oradan oraya sürüklenir gidersiniz. Hedeflerinizi gerçekleştirirseniz öz güveniniz artar. Gayretle atacağınız her adım sizi hedefinize ulaştırır.

Sanılır ki, en feci olay ölümdür. Aksine; asıl zulüm ölü yaşamaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
3 puan Cenk'in golü ile geldi
3 puan Cenk'in golü ile geldi