Advert
BÜNYAMİ ERDEM VE “DAĞLARIN İKLİMİ”
Nevzat ÜLGER

BÜNYAMİ ERDEM VE “DAĞLARIN İKLİMİ”

Bu içerik 2186 kez okundu.

         Bünyami Erdem, Elazığlı edipler içerisinde en çok eser veren yazarlardan biridir. Romanları kadar, irfani eserleriyle de bilinen bir yazarımızdır. Kendisi “Miyadınlı Mehmet Efendi”nin torunu olmasının yanında, irfani eserlere hem vukufiyeti hem de tecessüsü vardır. Bu alanda yazılmış iki elin parmakları sayısınca tarikat şeyhlerine ait eseri vardır.

         Bünyami Erdem’in son romanı “Dağların İklimi”. Kitap Kitsan yayınları arasında, 2018 yılında 240 sayfa olarak çıktı. Gerçek bir hayat öyküsü.

         Romanı okuyunca, yazarımızın kadirşinaslığına hayran kaldım doğrusu. Kitap rahmetli Abdullah Ataman’ı anlatıyor. Elbette roman olması nedeniyle işin bir kurgu tarafı var. Ama anlatımı güzel ve kurgusu yerli yerine oturmuş doğrusu.

        Romana konu olan Abdullah Ataman 1944 Kemaliye doğumlu. Çeşitli dergilerde yazılar yazdı. Halk bilimi üzerine geniş araştırmalar yaptı. Fotoğraf sanatı ve gazetecilik dalında ödüller aldı, sergiler açtı. Yerel televizyonlarda yöneticilik ve programcılık yaptı. DSP Elazığ İl başkalığı yaptı. Kültür-Sanat derneklerinde kurucu ve yönetici olarak görev aldı. Toplumun büyük kesimi tarafından takdir edilir ve sevilirdi. Valilik fotoğrafçılığında bir semboldü adeta. Ataman 71 yaşında vefat etti. Allah rahmet etsin.

         Bünyami Erdem büyük bir vefa örneği göstererek hem Abdullah Ataman’ı kitaplaştırmış, hem de edebiyat iklimine “Dağların İklimi”ni kazandırmıştır. Okunmayı fazlasıyla hak ediyor. Yerelden ulusala önemli bir katkı. Yazarı Tebrik ediyorum.

                                           *

                           HACI ALİ ÖZTURAN

         Hacı Ali Özturan, Maraşlı mühendis kökenli yazarlarımızdan. Yazarımızın yedinci kitabının ismi “Kanla Gelen Madalya”. Kitap; adına Türkiye dediğimiz bu ülkenin, 1920 yılının kutlu direnişi içinde önemli bir yere sahip olan Maraş’ın TBMM tarafından tescillenmiş kahramanlığını anlatan hikayesidir.

         Kitap 438 sayfa ve 2018 yılı basımlı. Kitabı kendisi için bir şeref levhası olacak basiretle Maraş/ Onikişubat Belediyesi bastırmış. Gönlüne sağlık Onikişubat Belediye Başkanı Sayın Hanefi Mahçiçek.  

         Yazarımız, kurtuluşunu anlattığı bu abide şehrin yalnız hikayesini anlatmakla yetinmeyip, yeni kentleşme çalışmalarında da rol alan bir isim.

         Romanı okuyan, konunun çok iyi araştırıldığını ve gergef gibi işlendiğine şahit olacaktır.

         Hacı Ali Özturan “Kanla Gelen Madalya” romanında hem kurtuluş savaşına ilişkin şartları ve varılan sonucu hem de Türk Milleti’nin var olma mücadelesinde Maraş özelinde, zamanın bütün karakterlerini okuyucuyla tanıştırma inceliğini gösteriyor.

         Kitap Hacı Ali Özturan’ın; “Bu çalışmamı; “Maraş bize mezar olmadan düşmana gülzar olamaz” inancıyla göğsünü kurşunlara siper, bu toprakları bize yurt eden şehit ve gazilerimize ithaf ediyor, rahmet ve minnetle anıyorum” cümlelerine kalben katıldığımı belirtirken, yazarı büyük bir zevkle tebrik ediyorum.

         Ellerine ve yüreğine sağlık Hacı Ali Özturan.

         Not: Herkesin bayramını tebrik ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı