Advert
MÜSRİFLİKTİR BU!
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

MÜSRİFLİKTİR BU!

Bu içerik 1319 kez okundu.

Son günlerde yaşadığımız ekonomik kriz dolayısıyla ‘’iktisatlı ve tutumlu davranma’’ ve ‘’israftan kaçınma’’ gibi sözleri daha çok duyar olduk. İktisat da kısa tabiriyle: Kıt olan kaynakların, yerinde ve yeterli derecede kullanılması demek, yani müsriflik etmemek değil midir?

Yeterince üretemeyen ve sürekli tüketen toplumlarda kalkınmadan söz etmek de haliyle oldukça zordur. Hele ki biz Türkiye olarak doğalgaz ve petrol gibi doğal kaynaklara da sahip değiliz. Kırılgan olan ekonomik yapımızdan kurtulmak ve gelişmiş ülkeler arasına girebilmemiz için bizlerin toplum olarak bu konuda daha çok duyarlı olması gerekiyor. Avrupa’da gelişmiş ülkelerdeki üretim-tüketim dengelerine baktığımız zaman bu ülkeler boşuna gelişmiş ülkeler arasına girmemişler.

Bu türden gelişmiş ekonomileri anlamak için, tarihi, siyasi, kültürel, ekonomik, teknik ve sosyal şartlarını da iyi analiz etmemiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili, yani gelişmiş ülkeler arasına girmemiz için gerekli politikalar ve atılması gereken adımlarla ilgili araştırdığım ve öne çıkan birkaç başlığı sizlerle paylaşayım istedim:

1- Enternasyonellik düşüncesi: (Bizim anlayacağımız manada ülke çıkarlarımız için elbirliği yaparak üretim)

2- İnovasyon gücü: (Yenilikçi yaklaşımlarla ile birlikte patent sayımızın çoğaltılması)

3- Geleneksel becerilerimizi ön plana çıkartmak: (Özellikle yöresel gıdalarımızın işlenmesi ve üç tarafı suyla çevrili ülkemizdeki 600 yıllık geçmişe sahip olduğumuz tersanecilik ve gemiciliğin değerlendirilmesi gibi…)

4-Made in Turkey: (markamız da markamız…)

5- Sanayi bölgeleri: Belli sektörlerin ön plana çıktığı bölgeler oluşturmak ve destek vermek. (İnşaat, tarım, savunma sanayi vb.)

6- Teorik ve pratik temelli eğitim: Maalesef hep dilde kalan üniversite-sanayi işbirliklerinin artık iki taraflı fedakârane artırılması ve daha ilköğretimden başlayarak yeteneğe dayalı eğitim sistemine önem verilmesi.

7- Jeostratejik konumumuz: Coğrafi olarak dünyanın ortası sayılabilecek bir yerde bulunuyoruz. Normal çalışma saatlerimiz esnasında New York ve Japonya ile telefon görüşmesi yapmak mümkün. Türkiye’den diğer ülkelere yapılan uçuşlarda da çok yüksek mesafeler kat etmek gerekmiyor. Bu durum önemli bir fayda sağlayabiliyor.

8-İsraftan kaçınma ve iktisatlı davranma. Her kuruma ayrı ayrı binalar, tatil beldeleri ve lojmanlar yapmaktan vazgeçmeliyiz. Ayrıca bu kurumlardaki makam araçlarını da mümkün olduğunca azaltmalıyız. Mesela şu makam araçlarına yapışan başkanlar veya müdürlere seslenelim! Ya hu neden bu yönde küçük birer adım atmıyorsunuz? Ya, aracınızın modelini küçültün. Yahut arada bir bisiklete binin. Veya bazen toplu taşıma aracı filan kullanın. Halkımız bu türden davranışlara inanılmaz sempati ile bakıyor.

Araf suresi 31. ayette geçen; ‘’yiyiniz, içiniz, fakat isrâf etmeyiniz; çünkü Allah israf edenleri sevmez.’’ İlahi mesajını da her daim akıllardan çıkarmamalıyız tabi ki. Çünkü ülke olarak birçok nimetlerin içerisinde yaşıyor iken bu nimetlere karşı şükür, en başta israf etmemektir.

Selametle kalınız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ