Advert
SİYASET ÜZERİNE
Nevzat ÜLGER

SİYASET ÜZERİNE

Bu içerik 1954 kez okundu.

         Siyaset ısınmaya başlayacak. Yerel seçimde aday olmak isteyenler ile partilerin söylem ve eylemleri artık hep ilgi merkezlerini oluşturacak.

         Elazığ’ın merkez ve ilçelerinde belediye başkanı olmak isteyen çok sayıda insan var. Mevcut başkanlardan aday olmak istemeyen var mıdır bilmiyorum ama aday adayı olan çok sayıda kişi mevcut. Bir kısım aday adayları artık partilerde söz söyleyecek insanları aramaya başladılar.

         Eğer AK Parti ile MHP’nin oyları yetseydi, 2018’in Ekim ya da Kasım aylarından birinde seçim olma ihtimali çok yüksekti. Şimdi HDP’nin bu tarihlere evet deme olasılığı çok yüksek ama onlar da HDP ile yan yana görünmek istemiyor.

         Deniyor ki; partiler eski partiler değil artık. Söylenenlerden çok yapılanlara bakmak gerekir.

         Bir vatandaşımız, kendisiyle beraber bir cenaze namazına katılan bir siyasinin makam arabalarının, dolayısıyla klimalarının namaz boyunca boşu boşuna çalıştırıldığını sosyal medyada yazmış. Amaç, siyasetçi kişinin dönüşte serin arabada oturmasıymış. Birkaç araba için, vatandaşımız bunun hesabını yapmış, yüksek bir israf çıkmış.

         Bizimle aşağı yukarı aynı nüfusa sahip Almanya’da yaklaşık 10 bin makam aracı bulunurken bizde yaklaşık 197 bin makam aracı varmış. Demek ki biz devleti yönetmek için sayısal olarak 19 kat fazla araç istihdam ediyoruz.

         Milletvekillerinin maaşları ve sosyal hakları basında sık sık konu edilmektedir. Alınan maaşların ülkemizin refah seviyesiyle orantılı olmadığı kanaati yaygındır. Ortaya konan iş yükü, diğer ülkelerdeki vekillerin maaşları, vatandaşlarımızın ortalama geliri ve geçim endeksleri dikkate alındığında bizdeki milletvekillerin bir hayli yüksek maaş aldıkları yüksek sesle dile getirilmektedir.

         “Kılıçdaroğlu’nun genel başkanı olduğu CHP’si ile Atatürk’ün CHP’si, İnönü’nün CHP’si ile Atatürk’ün CHP’si aynı değildi diyorlar. CHP’de sarsıntılar sürüyor, dışarıya da vuruyor dalgalar; ancak orada da tarafların birbirlerini dinledikleri, parti-içi iktidarın muhaliflerin eleştirilerine kulak verdiği pek görülmüyor.

         Türkiye’de öyle ilçeler var ki Anadolu’daki birçok şehrin toplamı kadar etkiye sahiptir. Bunlardan biri de İstanbul’da Şişli’dir. CHP’li Mustafa Sarıgül, yerel seçimde Şişli Belediye başkanlığı için kampanyasını başlattı bile.

         “MHP Alparslan Türkeş‘in çerçevesini çizdiği ideolojik boyutla bugün ne kadar uyumlu? MHP lideri Devlet Bahçeli kendisinin çizgisini sorgulayan, liderliğine karşı çıkan partililere kapıyı göstermişti. Aynı kişilerin kurduğu partiye de ‘ihanet yuvası’ gözüyle bakıyor. MHP’de siyasete devam edenler ve Devlet Bahçeli İYİ Parti’ye geçmişte HDP’ye gösterdiği müsamahayı esirgiyor. MHP’nin Elazığ belediye başkanlığı için düşündüğü isim Bilal Çoban deniyor.

         AK Parti de 2001 yılında kurulduğu günkü partiden farklıdır.  AK Parti’nin Elazığ belediye başkanlığı için mevcut belediye başkanı ile il başkanının isimlerinin yanı sıra bir avukatla bir başka mühendisin de ismi geçiyor. Sayı yükselecek gibi görünüyor.

         Ne yapsın insanlar, kendileri değiştiğinde veya içinde yer aldıkları oluşum artık kendilerini tatmin etmez hale geldiğinde ya aday oluyorlar veya güvendikleri bir adayı destekliyorlar elbette. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X