Advert
ACİL ÖNLEM
SIRAÇ KOÇ

ACİL ÖNLEM

Bu içerik 2297 kez okundu.

Üniversiteye giriş yapan gençler için sonuçlar tam anlamıyla fiyasko. 
Milyonlarca ailenin dişinden tırnağından arttırarak okutmaya çalıştığı gençliğin eğitim seviyesi tabiri caizse yerlerde.
En iddialı Anadolu ve Fen Liselerinde okuyan gençler bile hayal kırıklığı yaşadı. İçleri boşaltıldığı için artık bir tabela okulu haline geldiler. 
Özel kolejler, aldıkları paranın karşılığını veremedi. 

6 Matematik ve 6 Fen ortalaması ile Makina Mühendisliği okuyacak öğrenciler var. 
MAKFED Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran attığı bir twitte “Ne yapıyorsunuz Allah aşkına , delirdiniz mi ? Peki sen 40 matematik sorusundan 6 sını bilerek makine mühendisliğine giren arkadaş sende mi delirdin?” diyor.
Bu gençler geleceğin bilim adamı olacak ve ülkenin teknolojik ilerlemesine katkı sunacak güya. 
Diğer yandan 500.000 genç barajı aştığı halde tercih yapmadı. Bir çok bölüm kontenjanı, tercihsizlik nedeniyle boş kaldı.
MEB, YÖK ve ÖSYM sessiz.
Sanki sistem tıkır tıkır işliyor her şey yolunda havasındalar. 
Şunu bir kez daha kafamıza sokalım; eğitimi olmayan toplumun geleceği de olmaz. 

*

Memleketin az sorunu varmış gibi şimdi de nur topu gibi “şarbonlu et” problemi ile karşı karşıyayız. 
İstanbul Silivri bölgesinde tespit edilen ve onlarca kişinin tedavi amacıyla hastanelere sevkedildiği hastalık nedeniyle acil aşılama başlatıldı. Tarım bakanlığı hastalığın ithal hayvan ile ilişkisinin olmadığını açıklasa da şüpheler sürüyor.
Tarım ve Hayvancılık konusu zaten kanayan yaramız. Özellikle et ithalatı ile tüketici fiyatlarının düşürülmeye çalışılması karşımıza yeni problemler çıkarıyor. Konu ile ilgili Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin açıklaması çarpıcı. 
İthalatın, yetiştiriciyi haksız rekabet ortamına iteceği ve sürdürülebilir bir hayvancılık ortamını yok edeceği, ülke hayvancılığının üretim kapasitesinin her geçen gün geriye gideceği dile getiriliyor. Öte yandan, diğer ülkelerde görülen ancak ülkemizde görülmeyen birçok hastalığın ülkemize taşınabileceği uyarısında da bulunuyor.

Asıl can alıcı tespit ise şu:
“İthal edilecek hayvanlar, 6 ay öncesine kadar, ihracatçı ülkede Bakanlık çalışanı veteriner hekimlerin kontrolünden geçmekteydi. İthal edilecek hayvan damızlık amaçlı ise bu kontrollerde bir de zooteknist ziraat mühendisi de yer almaktaydı. İthalat aşamasında yapılan kontrol ve denetimler, hiçbir zaman % 100 sağlık garantisi sağlamaz. Hastalıklarda klinik belirtilerin henüz ortaya çıkmadığı inkubasyon evresi vardır, subklinik (klinik belirti göstermeden) seyreden hastalıklar vardır. Laboratuvar sonuçlarında hata payı vardır. Bu nedenle, yapılan kontrol ve denetimlerden %100 emin olunamaz. Veteriner hekim kontrolüne ilave olarak, sınır bölgesinde 21 günlük karantina uygulaması ve yeniden laboratuvar tetkikleri yapılmaktadır.
Yabancı hastalıkların ülkemize taşınmasındaki en önemli etken; Hayvanların laboratuvar sonuçları tamamlanmadan ülkeye sokulması ve 21 günlük karantina işlemlerinin, yurtiçindeki hayvancılık işletmelerinde yapılmış olmasıdır. Bu uygulama ile hayvanlarda şayet hastalık varsa zaten ülkeye sokulmuş olmaktadır. Hayvan seçimlerinde veteriner hekim görevlendirilmemesi ithalat lobisinin talebiydi. İthalat lobisi talebini uygulamaya sokturmuştur ve 6 aydır hayvan seçimlerinde, Bakanlık veteriner hekim görevlendirmemektedir. Hayvan seçimleri ithalatçı firma tarafından yapılmaktadır." 

Durum anladığımız kadarıyla ciddi boyutta. 
Bakanlık hatada ısrar ederse, ülkenin sağlık sorunu haline gelecek bir problemle karşı karşıyayız.
Olaya sadece münferit bir olaymış gibi bakamayız. Aksi halde toplum sağlığını tehlikeye atmış olacağız. 
Önlemlerin ivedilikle alınması ve tüm iddiaların titizlikle incelenmesi hayati önem arz ediyor.
Sağlıcakla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR