Advert
ELAZIĞLI KÜLTÜR İNSANLARIMIZ (1)
Nevzat ÜLGER

ELAZIĞLI KÜLTÜR İNSANLARIMIZ (1)

Bu içerik 2127 kez okundu.

         Türkiye’de kültür denince genelde İstanbul akla gelir. Bir parça Ankara ve biraz da İzmir illerimiz anımsansa da, taşranın kültür haritasında yer alması biraz da lokal. Ancak bununla birlikte taşra şehirlerinin de kendi içlerinde yerel meşhurları veya meçhul meşhurları vardır elbette. Bunlar belli mekanlarda toplandıkları gibi münferit olarak kültür taşıyıcılığı yapanları da vardır. Tabi bunlardan bahsederken resmi görev yapanları değil, sivil düşünen ve sivil yaşayanları kastediyorum. Kişinin devlet memuru olması ayrı bir konudur, benim kastettiğim “sıradan vatandaşa yakın olanlar”dır.

         1970 sonrasında Sadi Baba’nın (Sadi Özen) İzzetpaşa Pasajı’ında kitapçılık yapan küçük bir işyeri vardı. Hem İslamcıların, hem Milliyetçilerin hem de sosyal demokratların uğrak yeriydi. Orayı şimdi oğlu Muhammed Özen işletiyor. Sadi Baba daha sonra Aksaray’da (Yığınki) baba evinin yerinde yaptırdığı “Darul Hazen”de yaşadı.. Darul Hazen her fikirden insanın uğrak yeriydi. Zaten cenazesinin defnindeki kalabalık da bunu gösterdi. Sadi Baba bir entelektüeldi, mutasavvıftı. Aşka ve kültüre önem veren bir kadiri şeyhiydi.

         Türk Ocağı da entelektüellerin devam ettiği bir kuruluş. Resmi yönünü görmezsek, her hafta yaptığı “bir konu bir konuk” toplantıları ilgi merkezi olmaya devam ediyor. Ahmet Eren, Lütfi Parlak, Habip Yaşar ve Birol Bulut Türk Ocağı başkanlığı yapan entelektüel insanlarımızdır.

         Manas Yayınevi, kültür faaliyetlerini öne çıkaran önemli bir merkezimizdir. Şener Bulut, Bedrettin Keleştimur, Günerkan Aydoğmuş ve Mithat Yılmaz bu yayınevinde kültür faaliyetlerinin öncülerinden. Ayrıca Zekeriya Bican, Naci Sönmez, Doğan Sever ve Tuncer Sönmez bu mekanın hem işleyişine hem de kültür faaliyetlerine devamlı katılan entelektüeller.

         Bizim Külliye, İzzetpaşa Camii Vakfı’nın patronajlığında önemli bir kültür hizmeti yapan yerlerden. Nazım Payam, Necati Kanter, Ömer Kazazoğlu, Kemal Batmaz, Mahmut Bahar, Gıyasettin Dağ hem “Bizim Külliye” dergisinin hazırlığında görev yapıyorlar hem de kalem erbabı olan şair ve nasirlerimizden.

         Elazığ Musiki Cemiyeti, meşk yapmak isteyen, aynı zamanda kendileri de müzik alanında konuşabilen, söyleyebilen ve sazende konumunda insanlarımızın toplandığı bir yer. M. Kemal Perk’in başkanlığında yürütülen Musiki Cemiyeti faaliyetlerinden olan “Salı Meşk”lerine katılan Faik Tufan, Rüştü Emir, Mithat Coşkun, Nadir Cihangiroğlu, Adnan Tangülü, Adnan Çilesiz, Ahmet Fatih Eren, Abdullah Kıraç, Hafız Mesut ve Selahattin Yıldırım aynı zamanda birer entelektüel.

         Görünür olmaktan özellikle kaçan Cemaleddin Emiroğlu, güvenilir bir müracaat insanı ve yazarlarımızdandır. Özellikle Arapça ve Osmanlıca eserleri latinize ederek toplumun istifadesine sunmuştur. Çokça ziyaret edeni vardır.

         Şükrü Kacar, hem eğitimci hem bürokrat hem de siyasetçi olan bir kültür abidemizdir. Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan tutarlı bir yazar ve şairimizdir. Kendisi aynı zamanda Elazığ Belediye Başkanlığı yapmıştır.

         Celal Aslanoğlu hem bir entelektüel hem de entelektüelleri ofisinde toplayabilen bir işadamımızdır.

         İbrahim Gök, önemli avukatlarımızdan olmanın yanında aynı zamanda kendisi de entelektüel olan bir kültür hamisidir.

         Ulusal basında da görev yapmış olan Hayrettin Ayaz ilimizin önemli bir entelektüelidir. Bilgi bikrimi yüksektir. Sivil düşünebilen önemli bir düşünce adamımızdır.

         Mustafa Tuğ, ticaretle birlikte kültür adamlarını da toplar mekanında. Kendisi hem kültür hem de düşünce adamlarımızdandır.

         Naci Onur, Elazığlı şair, yazar ve müzik adamlarını kitaplarla toplumun huzuruna çıkaran bir yazı erbabı, bir entelektüel.

         Nuri Karababa, kültür yönüyle öne çıkmak istemeyen ciddi bir entelektüelimizdir. Geçmişte önemli görevler yapmıştır.

         Ali Yücel Uygur, siyaset dünyasının bilinen bir şahsiyetidir ama onun kültür adamlığı bana göre daha ileridir. Ofisinde; siyasiler, entelektüeller, şair ve yazarlar her zaman görülebilir.

         Mehmet Cebeci, Hadi Önal, Ömer Serdar, Selim Erdoğan, Nevzat Ülger, Ahmet Aksın, Beşir Aşan, Tarık Özcan, Ahmet Buran, Ahmet Tevfik Ozan, Mustafa Türkgülü, Vedat Tanyıldızı, Kenan Peker, Enver Çakar, Kürşat Çelik, İlhami Bulut, Bilal Civelek, Ekrem Katı, Şükrü Baş, Mahir Gürbüz, Faik Güngör, Muammer Aksoy, İhsan Yaşa, Nejat Yılmaz, Hasan Uzun, Mehmet Topal, Mehmet Kuzu, Mahir Yılmaz, Bünyami Erdem önemli kültür insanlarımızdır.

         Bekir Ali Demirel kitapları olan entelektüel bir bürokratımızdır. Şimdi Didim’de yaşıyor.

         Mehmet Zeren, kırktan fazla eser vermiş bir entelektüelimizdir. Şimdi İstanbul’da yaşıyor. Bir süredir “Ahmetoğlu Rumi” mahlası ile divan şiirleri yazıyor.

         Öğretmen Evi genel olarak her fikir akımı mensubunun rahatlıkla uğradığı önemli bir merkez. İl dışından gelen misafirlerin de rahatlıkla ağırlandığı mekânlarımızdan biri.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X