Advert
ELAZIĞ KABUĞUNU KIRACAK MI?
FIRAT POLAT

ELAZIĞ KABUĞUNU KIRACAK MI?

Bu içerik 1035 kez okundu.

Ülkemizin kalkınma hamlesi içinde Elazığ'da başlatılan çalışmalar malesef arzulanan hedeflere ulaşamamış bir tablo gösteriyor. Yapılan çalışmalar ile bir noktaya gelen Elazığ belirlenen hedeflerin uzağında kalmanın hüznünü yaşarken, bu hüznü aşmak için ülkemizin değişim yaşadığı bir süreçte yeni hedefler ile silkinip ayağa kalkmanın hedeflerini ortaya koyuyor. Yetkililer kendi alanlarında hedeflerini reel olarak belirleyip bunların gerçekleşmesi adına adımlarını atmaya başladılar.

Elazığ'ın kalkınma yolunda en önemli lokomotifi olan Organize Sanayi Bölgesi önümüzdeki yılların hedefini açıkladı. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi gittikçe büyüyor. Bundan 8 yıl evvel 62 tane işletmesi olan bir Organize Sanayi’nin bugün 237 tane işletmesi var. 150 hektar olan Organize Sanayi bugün 630 hektar. Organize Sanayimizin 2023 hedefleri var. 2019’un ortalarında Elazığ’da çalışan sayısının yeni yatırımcılarla beraber 10 ila 12 bin olacağı planlanıyor. Tabii ki bununla birlikte yapacağı ihracatın da 1 milyar Dolar'a ulaşması hedefleniyor.

Bunun yanında Elazığ'da 2. OSB yapılıyor. Hayvan OSB projesi hayata geçiyor. Sulama suyu projelerinin de tamamlanması ve toprağın su ile buluşmasının sağlanmasının ardından verimli Kuzova ve Uluova ile birlikte diğer tarımsal alanlarda başta sanayi ürünleri olmak üzere verim artacak. Tabii ki verimin ve üretimin artması Elazığ çiftçisinin ekonomik olarak kalkınmasının yanında ilimiz ve ülkemiz ekonomisine de katkısı olacak.

Yabancı yatırımcıların ilimize olan ilgisi biliniyor. İlimizdeki yatırım alanlarına bu yatırımcıları çekebilmenin çalışmaları yapılıyor. Bu alanda gelecek yatırımcıların reel yatırım yapmalarına imkan sağlanmalı.

Eğitim ve sağlık alanlarında ildeki imkânların verimli kullanılması Elazığ'ı bu alanda ön plana çıkaracaktır. Tabii ki Elazığ'ın yaşanabilir iller sıralamasındaki yerini geliştirmesi de büyük önem taşıyor. Yapılan ve yapılacak çalışmalarla Elazığ'ın ülke sıralamasında son 10 il arasında yer aldığı mutlu şehirler sıralamasındaki yerini de yukarılara çekmemiz mümkün olacaktır.

Ülkemiz sistem olarak bir değişim süreci yaşıyor. Elazığ da bu süreç içinde bir değişim yaşamak zorunda. Burada en önemli değişimi ilimizi yönetenlerin göstermesi gerekiyor. Bir kere eleştirilere tepki göstermeyecek ve yapılan eleştirilerin doğruluk payını görerek bu eleştirilere dikkatle yaklaşmaları gerekecek. Siyasilerimiz de belden aşağı olmamak şartıyla yapılacak eleştirileri dikkate alacaklar.

Şehrin gelişmesi ve kabuğunu kırma noktasında atacağı adımlarda hepimizin üzerine düşen görevler var. Bizler de ilimiz ve insanlarımız için problem oluşturan konularda üzerimize düşeni yapacağız.

Elazığ’ın hem sanayide hem de tarımda kalkınmasını sağlayacak projeleri kazanması adına yapılan çalışmaların hız kesmeden tamamlanması sağlanmalı. Ülke olarak yaşadığımız ekonomik sıkıntının getireceği olumsuzlukların belki ilimizde yapılması planlanan projelerin gecikmesine yol açması söz konusu olacaktır. Ancak bu gecikme iştahımızı kaçırmamalı.

Elazığ’ın kabuğunu kırması için önümüzdeki üç yıl çok önemli. Bu yıllar içinde yapılması planlanan ve yatırımları devam eden çalışmaların önemli bir bölümü tamamlanacak ve hizmete açılacak. Bunlarla yetinmemeliyiz. Yeni hedefleri belirleyip bunların projelendirilmesini yaparak Elazığ'a yeni yatırımları kazandırma adına adımlarımızı atlamalıyız.

Bekleyip göreceğiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ