Advert
FIRSATSEVERLİK
Mehmet AYAZ

FIRSATSEVERLİK

Bu içerik 2448 kez okundu.

Türkiye gibi bir ülkede yaşamanın zorluğu her an ortaya çıkan olaylarla bir kez daha kendini gösteriyor.

Her on yılda bir darbe, her on yılda bir siyasi kaoslar, her on yılda bir ekonomik krizler sanki bu ülkenin, bu toplumun kaderi haline geldi. Belki bu kadar simetrik olmasa da gerçekten çok sık yaşanır oldu.

İdareciler topu taca atarak bu kaos ve krizlerden kendilerini suçsuz gösteremezler. Gelişmiş batı toplumları bizim bir haftada yaşadığımız sıkıntıları bir yılda yaşamıyorlar. Bu yaşananların sorgulanması gerekmez mi?

Peki şu an yaşanan ekonomik krizden konunun paydaşları olan kesimler ne yapıyor? Kimler üzerine düşen görevi yerine getiriyor, ya da getirmiyor? Öncelikle halka örnek olması gereken yöneticiler bu konuda gereken hassasiyeti gösteriyorlar mı? Yani başında bulundukları kurumların israf ve harcamalarını kısıyorlar mı? Takip ettiğimiz kadarıyla bunu yapmaktan ziyade anlamsız, elzem olmayan harcamalara devam edildiği görülüyor. Fedakârlık tabandan yani halktan bekleniyor. Medyayı takip etmişseniz bu harcamaların neler olduğunu bilirsiniz.

Devlet imkânlarından nemalanan ister iş ister bürokratik kesim de bu konuda yapmaları gerekeni yapmadıkları gibi, bilakis daha fazla nemalanma peşinde olduğu görülmektedir. Halk tabanında da bu krizden fırsat çıkarma arayışları olmaktadır.

Havaalanları, köprüler, otoyollar başta olmak üzere işletme hakkını elinde bulunduran şirketler halen daha devletten döviz üzerinden paralarını almaktadırlar. Çok yüksek rakamlara ulaşan dövizin yerine Türk Lirası'nın kullanılması gerekmez miydi?

Yiyecek ve giyecek firmalarının yapmış oldukları zamlar ne kadar makul? Kullanmış oldukları ham maddelerin fiyat artışıyla ürettikleri ürünlere yaptıkları zamların çok abartılı olduğu görülmektedir. Bir fırsat bekçiliği yapıldığı anlaşılmaktadır.

Allah korusun, bir savaş durumunda veya bir kıtlık durumu yaşarsak acaba daha nelerle karşılaşacağız?

Hani bizim bizden başka dostumuz yoktu, hani bir duvarın tuğlaları gibiydik! Mensubu olduğumuz dininin kitabında 'sizler iyiliği emreder, kötülükten men edersiniz' emrini daha ne zaman uygulayacağız? Hz. Peygamber'in buyurduğu gibi 'doğru sözlü, dürüst ve güvenilir tacir, nebiler, sadıklar ve şehitlerle beraberdir.' Günümüzde yaşanılanlarla bize tavsiye ve emredilen arasında ciddi çelişki olduğu görülüyor. Geleneklerimizde de 'dost kara günde belli olur' şeklinde ikazda bulunulmuştur.

Ülkesini düşünen, milletini seven, vatanseverliğin yerini maalesef fırsatseverlik almıştır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X