Advert
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

"SIKINTI YOK!"

Bu içerik 1048 kez okundu.

Türkiye’nin; popülist siyaset anlayışı, plansız, programsız, hesapsız ve kitapsız vaatler, gündelik politikalar, gelecek vizyonundan ve kaygısından uzak uygulamalar nedeniyle çok ağır faturalar ödediği bir dönemde; Recep Tayyip Erdoğan isminde Milli Görüş kökenli bir siyasetçi halkın büyük teveccühü ile ülkenin gündemine oturmuştu. Halkın içinde ve halkın duygularına tercüman olan diliyle yaptığı siyaset yüzündendir ki, halk onu kendinden biri olarak gördü. Halkın her kesimi Erdoğan’da kendinden bir şeyler buluyordu. Siyasetle genç yaşlarda tanışmış, önce gençlik kolları başkanlığı, ardından il başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış. 1999’da okuduğu bir şiir yüzünden 10 ay hapis yatıp çıkmıştı.

"Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır" düsturunun tezahürü neticesidir ki 2001’de AK Parti'yi kurarak Kasım 2002’deki ilk seçimlerinde yüzde 34’le iktidar olup tek başına hükümeti kurdu.

Çalışmalarına hızlı başlayan Erdoğan, öncelikle Türkiye’nin yıllardır başına bela olan enflasyonu düşürmek için kolları sıvadı. (Düz mantıkla yazacağım) AK Parti'nin ekonomi kurmayları; TOKİ’ler aracılığıyla ve dahi bankalardaki kredi oranlarını düşürerek halkın konuta yönelmesini sağladı, piyasadaki sıcak parayı çektirdi. Paralar her ay bankalara akınca enflasyon, yıllar içerisinde tek haneleri bile görmeye başladı.

Bu arada “Medeniyet yollarla gelir” diyerek ülkenin dört bir yanına duble yollar yaptırdı ve halkın ulaşımdaki sıkıntılarını giderdi. Yollarla birlikte köprüler, tüneller ve barajlar yapıldı. Her bir ile üniversite ve havaalanı projelerini hayata geçirdi. Halkın sağlık problemlerine çözüm arayışları ile birlikte eczanelerde ve hastanelerde kuyruklara girme dönemlerini sona erdirdi. İsteyen istediği hastanede (özel hastaneler dahil) muayene ve tedavi olabilir hale geldi. Sosyal devlet olma yolundaki başarılı adımları, Erdoğan’a her girdiği seçimleri kazandırmaya yetiyordu.

Bu arada muhalefetteki çalkantılar ve beceriksiz politikalar AK Parti iktidarının uzun yıllar iktidarda kalmasına da destek oluyordu. 2011 yılına kadar kalkınma hamleleri ve sosyal devlet olma yolundaki birçok projeleri başarılı olmuş ve sıra üretime gelmişti.

Erdoğan, 2011 seçim beyannamelerini ve politikalarını açıklarken, “8,5 yıldır olduğu gibi, bugün de, bu beyannameyle, milletimizle samimi bir iletişim dili kuruyoruz. Milletimize, Türkiye'nin gerçek fotoğrafını sunuyor, verdiği sözleri yerine getirmiş olmanın güveniyle, sadece ve sadece yapabileceklerimizi vaat ediyoruz" diyordu...

Erdoğan, AK Parti'nin 12 Haziran 2011 seçimleri için hazırladığı seçim beyannamesinin ''TÜRKİYE HAZIR... HEDEF 2023...'' adını taşıdığını belirterek, bu seçim beyannamesinin sandıklar açıldığında unutulacak bir beyanname olmadığını söylemişti.

2023 yılını hedefledikleri ve 2023'e kadar Türkiye'nin her meselesini ele aldıkları beyannamenin 5 ana başlıktan oluştuğunu belirten Erdoğan, bu başlıkların ''ileri demokrasi'' , ''büyük ekonomi'', ''güçlü toplum'', ''yaşanabilir çevre ve marka şehirler'' ile ''lider ülke'' olduğunu bildirmişti…  ve bunu Dünya kamuoyu önünde dile getiriyordu…

Devamı önümüzdeki yazıda…

Selametle kalınız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ