Advert
KİMLİĞİMİZDEN VE KÜLTÜRÜMÜZDEN UZAKLAŞTIRIYORLAR
İRFAN ARSLAN

KİMLİĞİMİZDEN VE KÜLTÜRÜMÜZDEN UZAKLAŞTIRIYORLAR

Bu içerik 495 kez okundu.

Türk milletinin kendini, atası, kültürünü ve geçmişini unutturmak ve kimliğimizden ve kültürümüzden uzaklaştırma adına Batılılar ellerinden geleni yapmaktan hiçbir zaman vazgeçmediler ve bu gidişle de vazgeçmeyecekler.

Kültür, toplumların geçmişinden gelen ve bu toplumların dününü bugünü ile buluşturan, toplumun birlik ve beraberliğini sağlayan önemli bir değerdir. Kültür görelidir. Yani her toplumun kendine özgü kültürü vardır. Kültür tarihseldir. Yani geçmişten günümüze süregelmektedir. Kültür öğrenilir. Kültür, her bireyin doğduktan sonra yaşantısı yoluyla içinde yaşadığı toplumdan kazandığı davranışlarıyla ilgilidir. Kültür durağan değildir. Zaman içinde değişir. Maddi öğeler daha hızlı değişir. Ayrıca her toplumda kültürel değişim hızı birbirinden farklıdır. Kültür toplumsaldır. Kültürel özellikler bir araya gelmiş, örgütlenmiş birliklerde, toplumlarda yaşayan insanlar tarafından oluşturulur ve ortaklaşa paylaşılır.

Kültür, bir toplumu kendi tarihi içinde meydana getirdiği değer hükümlerinin bütünüdür. Bunlar ilim, sanat, ahlak ve dine ait değerlerdir. Her toplumun kendi kültürü vardır ve kültürün yükselmesi, ilerlemesi ve gelişmesi medeniyetin doğuşunu sağlar. Sosyolojik çerçevede en geniş sınırlarına ulaşan kültür kavramı ‘bir yaşama biçimidir.’ Bu anlamda kültür, insan olarak belli bir toplumda öğrendiklerimizle, davranış, düşünce sistemimizin toplamı sayılabilir.

İşte bizim kültürümüz milli olma özelliğimizin en önemli temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Ancak bizim bu sarsılmaz değerimizi Batılılar yok etmek adına tüm güçlerini kullanıyorlar. Bunun için de türlü yollar deniyorlar ve elemanları kullanıyorlar. Amaç bizim kendi değerlerimizi unutturmak ve kendi hayal dünyasının kahramanlarını onların yerine koyarak hem kültür tahribatı yapmak hem de kültürel değerlerimizi unutturmanın çabasını gösteriyorlar.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılı başladı. Çocuklarımız okullarına koştular. Öğretmenleri ve arkadaşları ile buluştular. İşte burada da bu alandaki yıkımı, tahribatı görmek ve göstermek istedim. Çocuklarımızın okul çantalarının üzerinde Batman, Örümcek Adam, Şeker Kız Candy, Heidi, Demir Adam gibi Batılı ülkelerin hayal dünyasındaki kahramanlar çok şirin ve masumane bir şekilde çocuklarımızın kullanımına sunuluyor. Bilerek mi yoksa bilmeyerek mi bu çantaların üreticileri de buna alet oluyorlar. Oysa tarihimizi incelediğimizde onlarca gerçek kahramanımızın varlığını görüyoruz. Üç kıtaya hükmedecek Osmanlı İmparatorluğu'nu kuran Osman Bey'den, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’e, Yunus Emre’den Pir Sultan Abdal'a, Itri’den İbni Sina’ya ve diğer önemli şahsiyetlerden ülkemizi gururlandıran başarılar elde eden bilim, sanat ve spor alanında ki isimler pekâlâ bu çantaların üzerindeki resimler olarak kullanılabilir. Böylece bu alandaki kültürümüzü yozlaştırmak isteyenlere karşı hamlemizi yapmış ve çocuklarımızı kendi kültürünün kahramanları ile tanıştırmış oluruz.

Bunun sonucunda kendi kültürünü ve kimliğini kazanacak olan çocuklarımız daha bilinçli ve bilgili bir şekilde geleceğe doğru yürüyeceklerdir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ