Advert
SENTETİK DİNİN SPESİFİK TARİKATI
Mehmet AYAZ

SENTETİK DİNİN SPESİFİK TARİKATI

Bu içerik 952 kez okundu.

Din; adalet, iyilik, fedakarlık, doğruluk, fazilet gibi duyguların hayata tatbik edilmesini sağlayan inanış sistemidir.

Genel itibariyle din ikiye ayrılır. İlahi dinler, beşeri dinler.

Beşeri dinler, bir insanın ortaya koymuş olduğu genelde ahlaki temeller üzerine oturtulmuş düşünce sistemi.

İlahi dinler, sonsuz güç ve kudret sahibi olan kainattaki her şeyin sahibi olan varlığa inanma sistemi.

Tarikat ise din içerisinde tanrıya ulaşmak ve onu tanıma yolları.

Bu tanımlardan sonra yazımızın asıl nedeni olan FETÖ'yü tanıyalım. Nasıl bir din anlayışına sahip olduklarına ve bu dini yaşarken nasıl bir yol izlediklerine bakalım.

Feto tarafından kontrol ve koordine edilen ilahi metinlerle süslenmiş bir din anlayışı. Önceden tasarlanmış bir yaşam tarzına dini kılıf oluşturulması yani insanlara sunulan hayat tarzını dini olarak nitelendirilmesi. Kendisini kutsal saydırmak için ayet ve hadisleri kendi yaşam tarzına uydurarak farklı din algısı yaratmak. Bir konuşmasında yapılan hizmetleri kendilerinin yapmadığını, aslında Allah'ın yaptığını çünkü cemaattekileri Allah'ın özellikle seçtiğini söylüyor.

Yine bir konuşmasında "hasılı, herkes Kelime-i Şehadet'i esas alarak etrafındaki insanlara bakış açısını yenden ayarlamalı hatta onun birini söyleyip diğerini, yani Muhammed un Resulullah'ı söylemeyen insanlara bile rahmet merhamet nazarıyla bakmalı". Başka bir konuşmada Ali İmran süresi 64. ayetin mealini verirken "dikkat edin bu mesajda Muhammed un Resululah yok yani Muhammed SAV'a inanın demiyor" bunları söyleyerek müntesiplerine farklı bir din anlayışı yerleştiriyor.

Örgüt mensubu bir müftünün vaazında 'bütün peygamberler evlenerek şehvetlerini giderdiğini ama Fethullah'ın evlenmeden ibadet ederek şehvetini giderdiğini' söyleyerek başta bizim peygamberimiz olmak üzere bütün peygamberleri şehvet düşkünü göstererek Fethullah'ın peygamberlerden üstün olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Ya da kendilerine bağlı bütün evlerde her gece peygamberi rüyalarında görmeleri. Bu rüyalarda sürekli olarak peygamberin kendilerinden kurtuluşa eren tek cemaat olduğunu söylemesi. 'Haşir meydanında sizi almadan cennete girmeyeceğim' diyerek bunları kastettiği yalanını neredeyse her sabah evlerde kalanlara anlatarak onları kandırıyorlardı ve kandırmaya halen devam ediyorlar.

Bu ve buna benzer örnekler yüzlerce hatta hatta binlerce sayılabilir. Ki bunların çoğunu hepimiz duymuşuzdur. Kendilerine inanmayanları veya eleştirenleri haksız bir şekilde her türlü mağduriyeti yaşatarak dinin en temel dinamiklerinden adalet duygusunu yerle bir ettiler. Kendilerinden olmayanları dışlayarak dinin iyilikle ilgili emirlerini yok saydılar. Cemaatin maslahatı için devlet kaynaklarını heba ederek Müslüman'ın olmazsa olmazlarından olan doğruluk erdemini hiçe saydılar.

İnandıkları din İslam ama evlerinde Kur'an-ı Kerim yerine Feto'nun kitaplarını okurlar. İnandıkları din İslam ama insanlara İslam yerine Fetöizmi anlatırlar.

Bu anlattıklarımız İslam'la, Hıristiyanlıkla, Yahudilikle bağdaşmadığı gibi beşeri dinlerle de alakası yoktur. Çünkü beşeri dinlerin dahi kırmızı çizgileri varken bunlar kendi menfaatleri için dinle oynamaktan alay etmekten hicap duymazlar.

Bunların anlayışının adı sentetik din anlayışından neşet etmiş spesifik bir tarikat.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ