Advert
PANTOLON İNTİHARI!
İzzet TUMAY

PANTOLON İNTİHARI!

Bu içerik 759 kez okundu.

Sırf; mevcut hükumeti yıpratmak, insanların moralini bozmak için ülkede çocuğuna pantolon alamayacak ailelerin olduğu algısı yaratmak için bir babanın çocuğuna okul elbisesi alamaması nedeniyle intihar ettiği yönünde haber yapıldı. İntihar eden babanın eşi konuya açıklık getirdi ve; eşinin intiharının psikolojik nedenlerden olduğunu, haber yapmak için evine gelen gazetecinin ses kaydı aldığını, ses kaydını da izinsiz ve rıza dışında alınıp çarpıtılarak haber yapıldığını, intihar sebebinin pantolon değil psikolojik sorunlardan meydana geldiğini söyledi.

Bu memlekette sırf algı yaratmak, insanların huzurunu kaçırmak, mevcut hükümete zarar vermek ve ülkede ‘kriz’ tavan yapmış gibi bir algı yaratıp, bu algı ile insanların çocuğuna pantolan alamadığı için intihar edecek duruma geldiği izlenimi yaratılmak istendi. Lakin bu kirli plan tutmadı.  Kocaeli'de oğluna pantolon alamadığı için intihar ettiği ‘iddia’ edilen kişinin eşi yaptığı açıklamada, 'Haberlerde konu çok farklı anlatılıyor' dedi, ses kaydının da rızası dışında alındığını söyledi. Eşinin Kurban Bayramı'nda motosiklet kazası nedeniyle yaralandığını ve raporlu olduğunu ifade eden merhumun eşi; intihar eden eşinin işten çıkarılması veya maaşının ödenmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, omzundaki kırık sebebiyle kolunda güç kaybı meydana geldiğini, çalışamayabileceği, evini geçindiremeyeceği düşüncesine kapıldığını ve bunu çok fazla kafasına taktığını söylüyor. Eşinin tedavisinin o dönem iyi gittiğini, evde oturunca çalışmaya alışkın olduğu için iyice bunaldığını,  kolundaki güç kaybının da canını sıktığı için psikolojisinin bozulduğunu söylüyor. Eşinin kaybeden kadının iddiasına göre; bu haberi yapan kişi; ihtihar eden adamın evine muhtarla birlikte gidiyor. Haberi yapan kişi kadının rızası ve bilgisi dışında ses kaydı alıyor, bu ses kaydını çarpıtarak haber yapıyor. Eşinin ölümünün suistimal edildiğini belirten kadın, konuşmasını kayda alan ve yayınlayan gazeteciden ve ona yardımcı olan kişiler hakkında şikâyette bunulduğunu da sözlerine ekliyor.

Habere konu olan pantolon alma meselesine gelelim;  ihtihar eden kişinin eşi çocuklar okula başlamadan önce okula göre bir pantolon almadıklarını, daha sonra ‘Gebze'ye gittiğimizde alırız' diye düşündüklerini, o gün Y. (oğlu) okula gittiğini, ancak pantolonunun farklı olması sebebiyle okuldan gönderilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, çocuğunun kendisine derslere girdiğini söylediğini, okul çıkışı eve geldiğini, siyah pantolon alması gerektiğini söyleyince eşi ile birlikte gidip pantolonu aldıklarını, haberlerde konunun çok farklı anlatıldığını söylüyor.

 Şimdi; ‘çocuğuna pantolon alamadığı için intihar etti’ algısı yaratmanın ne anlamı var? Sırf mevcut iktidarı karalamak, muhalefetin en kirli yolunu seçerek bir pantolan alamama yüzünden kişinin intihar ettiği yönünde haber yapıp bu haberi kamuoyuna sunmak ne kadar etik? Ülkemizin karşı karşıya olduğu güçlükleri el birliği ile çözmek varken, sırf bu memleketin düşmanlarının ekmeğine yağ sürmek için kamuoyunu yanlış bilgilendirmenin, insanların huzurunu kaçırmanın ne anlamı var? Görüldüğü üzere; gerçekler bir bir ortaya çıkıyor. Lakin; insanların moralini bozmaya yönelik bu tür konuların çarpıtılarak kamuoyuna sunulması hiçkimseye bir şey kazandırmak. Aksine moral bozar, can sıkar. O yüzden; kamu görevi yapan gazetecilerin gazetecilik maskesi altında edindiği bilgileri çarpıtarak haber yapması bu mesleği layıkıyla yapan insanlara bir hakarettir. Gün çamur atma, karalama, insanların çarpıtılmış haberlerle kafasını bulandırma günü değil, birlik, beraberlik günüdür.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ