Advert
BU NASIL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER!
Habib KARAÇORLU

BU NASIL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER!

Bu içerik 328 kez okundu.

            Her yıl Eylül ayında olağan şekilde toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geçen hafta 73. toplantısını yapmış oldu. Yüz kırk civarında devlet başkanının katıldığı toplantıda her zaman olduğu insanlığın derdine çare olacak doğru dürüst bir karar da alınmadı. Peki, 192 ülkenin üyesi olduğu bu Birleşmiş Milletler neye yarar, ne iş yapar?

            Birleşmiş Milletler (BM), İngilizcesi Unıted Nations (UN) olmak üzere tüm dünyada varlık gösteren küresel bir kuruluştur ki, ismine ve logosuna gazetelerde ve televizyon ekranlarında çok sık rastlamaktayız.  BM 24 Ekim 1945’te kurulmuş,  dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslar arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak amacıyla varlık gösteren uluslararası bir örgüttür. Birleşmiş Milletler kendini "adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği uluslararasında tüm ülkelere sağlamayı amaç edinmiş küresel bir kuruluş" olarak tanımlamaktadır. Uluslararası İlişkilerde, kuvvet kullanılmasını ilk olarak evrensel düzeyde yasaklayan ilk antlaşma BM Sözleşmesi'dir. 

I.Dünya savaşı sonrasında 20 Ocak 1920 tarihinde İsviçre’de yine günümüzdeki küresel egemen devletler tarafından kurulmuş olan Milletler Cemiyeti BM’nin ilk nüvesini teşkil etmektedir. Dünya ülkeleri arasında barış ve işbirliğini sağlamak amacıyla kurulan örgüt iki savaş arası dönemde bu amaca yönelik faaliyet yürütmüştür Milletler Cemiyeti gerek Türkiye ile İngiltere arasındaki Musul meselesinde, gerekse Filistin’in Siyonist Yahudiler tarafından işgali sırasında hep Müslüman halklar aleyhine kararlar alarak kime hizmet ettiğini göstermiştir.

Beş yıl süren ve milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanan II.Dünya savaşının galip devletleri ABD, İngiltere ve Rusya’nın liderleri Kırım’ın Yalta kentinde bir araya gelerek yaptıkları görüşmelerde dünya ülkeleri üzerinde hakimiyet kurma konusunda aralarında anlaşmışlar ve hazırladıkları tüm plan ve projeleri de  BM üzerinden yürütmüşlerdir. İlk önce "Birleşmiş Milletler" terimi, ABD Başkanı F.D. Roosevelt tarafından ortaya atılmış ve 1 Ocak 1942’de 26 ülkenin Mihver Devletleri'ne karşı birleşme ve savaşı sürdürme kararlarını içeren Birleşmiş Milletler Bildirisi’nde (Declaration by United Nations) ilk kez resmen kullanılmıştır. 1944 yılının Ağustos- Ekim ayları içinde ÇinSovyetler Birliğiİngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri delegeleri ABD’nin Dumbarton Oaks kentinde bir araya gelerek Birleşmiş Milletler Ana Sözleşmesi’nin temel ilkelerini belirlemişlerdir. 

                Geçen yetmiş üç yıllık dönemde yeryüzündeki hiçbir savaşı ve zulmü durdurma konusunda asla başarılı olamayan Birleşmiş Milletler, tam aksi yönde savaşların ve zulmün meşrulaştırılmasına neden olmuştur. Şu ana kadar BM genel sekreterliğine seçilen ve bu görevi yürütmeye çalışan Norveç’den Trygve Halvdan Lie (1946 - 1952) İsrail’in Filistin topraklarında illegal şekilde kurulması, İsveç’den Dag Hammarskjöld  (1953 - 1961) yine İsrail’in genişlemesi, Myanmar’dan U Thant  (1961 - 1971) Kudüs’ün işgali, Avusturya’dan Kurt Waldheim (1972 - 1981)İsrail’in Arap topraklarını istilası, Peru’dan Javier Pérez de Cuéllar (1982 - 1991) Lübnan kamplarındaki Filistinlilere ait Sabra ve Şatila kamplarındaki katliam, Mısır’dan Boutros Boutros-Ghali  (1992 - 1996)Bosna-Hersek’te Müslüman katliamı,  Gana’dan Kofi Annan (1997 - 2006) Afganistan ve Irak’ın Amerika tarafından işgali,  Güney Kore’den Ban Ki-moon (2006 - 2016) Arap baharı sonucunda Suriye, Yemen ve Libya’da çıkan iç savaşlar ve son olarak seçilen Portekiz’den Antonio Guterres (2016-….)Suriye, Yemen ve Libya’daki iç savaşlar konusunda hep sessiz kalmışlar, zalimlerden yana tavır koymuşlardır.

            Güvenlik Konseyi adı altında oluşturulan birimde ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın oluşturduğu beşli çete her alınan kararda veto hakkına sahip olup, kendileri dışında yüz doksan ülkenin aldığı kararı geçersiz kılmaktadırlar. Böylesine adalet ve hukuktan uzak bir teşkilattan ne hayır beklenebilir, ne fayda umulabilir? Son genel kurulda kürsüye gelerek bir konuşma yapan ABD Başkanı Trump kendilerinin ne kadar güçlü olduğundan bahsederek adeta dünya ülkelerine aba altından sopa göstermiştir.

            Elliden fazla devlete sahip Müslümanlar bugün BM’nin yeryüzündeki zulmün hamisi olduğunu anlayıp biran önce buradan ayrılıp kendi birliklerini kurmalarının vakti gelmiştir, geçmektedir. Müslüman’ın dostu, hamisi ve velisi yine Müslümanlardır. Yüce Rabbimiz Kerim Kitabında: “Kâfir olanlar da birbirlerinin yardımcılarıdır. Eğer siz onu (Allah'ın emirlerini) yerine getirmezseniz yeryüzünde bir fitne ve büyük bir fesat olur.(Enfal Suresi,73.Ayet) buyurmaktadır. Bugün yeryüzündeki fitne fesatın ve zulmün nedeni Müslümanların Allah’ın emrine uyup birlik olmamalarıdır. Rabbim Müslümanlara ümmet olma ve birlik kurma şuuru nasip etsi. Âmin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ