Advert
YEREL KALKINMA DİNAMİKLERİ
Nevzat ÜLGER

YEREL KALKINMA DİNAMİKLERİ

Bu içerik 1943 kez okundu.

       Malum Kasım 2014’te, 19-20 Eylül 2014 tarihinde yapılan Kalkınma Kurultayı’nın ete kemiğe büründürülmesi, yatırım bazında belki isimlendirilmesi ve somutlaştırılması yapılacak. Önemli bir kurultay. Önemine uygun gerçekleşir inşallah. Yapılacak kurultay için ben de birkaç hatırlatma yapmak isterim doğrusu. İşte o hatırlatma sorularından bazıları:

         1-Mevcut kaynaklar etkin ve verimli kullanılıyor mu?

            a-Swot analizler güncelleştirildi mi?

            b-Yerel imkanların olumlu yönleri iyi tespit edildi mi?

 

         2-Koordinasyon ve güç birliği yeterince sağlanıyor mu?

 

         3-Kalkınma ve yatırım hedefleri iyi tespit edildi mi?

            a-Nitelikli büyüme mi isteniyor yoksa sayısal bir kalkınma mı?

            b-Hangi hedefler bireysel ya da genel olacak?

            c-İnovasyon çalışmaları nasıl ve kimlerle yapılıyor?

 

         4 İzleme stratejisi etkin olarak yapılıyor mu?

 

         5-Neler hedefleniyor?

             a-Bir yatırımın nasıl yapılacağına ilişkin bilgilendirme yapılıyor mu?

             b-Tarihi kent (Harput) için neler yapılıyor?

             c-Yalnız tüketici bir sınıfla kalkınmak mümkün mü?

 

         6-Yerel medyanın rolü nedir?

              a-İzleme yapabiliyor mu?

              b-Hesap sorabiliyor mu?

              c-Hedef ilkeler mi, benden olsun anlayışı mı?

 

         7-Şehrin insanları yerel ve geleneksel ürünlerini haftada bir gün doğrudan tüketici ile buluşturma, sergileme ve satma imkanına (bir satış yerine) sahip mi? Böyle bir yer sağlanamaz mı? Ev hanımlarının üretimleri yok mu? “Ev’de çalışma” için projeler oluşturulamaz mı? (Yani yapılabilinir.)

         8-Yerli üretimin ve “evde çalışmanın” yolları araştırılıyor mu? Konu artık evrensel.

 

         9-Kentleşme sürecinde her mahalleye bir okuma salonu ve çay salonu yapılıyor mu? Spor salonu sayısı artırılamaz mı?

 

       10-Parasının olduğu bilinen veya tahmin edilen insanlarla toplantı yapılıp yatırımın niteliği ve niceliği anlatılıyor mu? Esnaflarla yapılan toplantıdan yatırım kararı çıkmayacağı artık kabul edilmelidir.

 

        11-Kültür Belediyeciliği konusunda adımlar atılmaya başlandı mı? Belediye, memur ve küçük esnaf anlayışının dışına çıkmalıdır artık. Eylem görmek istiyor insanlar. Belediye görevlileri her şeyi biliyorum anlayışından kurtulmalıdırlar. Öyle olsaydı şikayetler olmazdı en azından.

        12-Bazı müdürlükler hem personel bazında hem de anlayış bazında yenilenecek mi? Yenilenmesi gerektiğini kabul etmek için mutlaka hukuksuzluk gerekmez. Yetersiz hizmet bir değiştirme nedenidir. Yeterli olsalardı şimdiye kadar bir şeyler ortaya konabilirdi.

 

        13-Bu güne kadar Elazığ’ın kalkınmasını yeterince sağlayamayan mevcut kadrolarla yola devam edilecekse, şimdiye kadar neden başarılı olunmadı? Değişiklik şarttır.

 

        14-Siyaset yaptığı imajını yayarak yerlerini korumak isteyen daire müdürlerinin yerlerine yeni atamalar gerekmez mi? Çarpıcı bir hatırlatma yaparsam konu daha netleşir kanaatimce; bu güne kadar aday adayı olan veya aday olan daire müdürlerinden hiç mebus olan olmamıştır ama onlar müdürlüğe devam etmişlerdir toplumun aleyhine olarak. Öyleyse oyun bozulmalıdır. Çünkü bu şehre yazık oluyor.

 

        16-Kalkınma insan için ve insanlar tarafından yapıldığına göre, kalkınmanın insan yüzlüsü üzerine hazırlıklar yapılmalıdır. Bunun için de siyasetçinin adamı değil, işin adamı yetkili hale getirilmeli değil midir acaba? (Son on yılda Elazığ gelişmişlik sıralamasında on basamak gerilerken, Erzincan ve Bingöl ilerleme kaydetti. Acaba neden?)

 

         Yukarıda yazdıklarım yalnız indi kanaatlerim değildir. Bu düşünceler geniş bir düşünce topluluğunun ortak kanaatleridir.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X