Advert
EN ZENGİN MUTFAĞA SAHİBİZ
FIRAT POLAT

EN ZENGİN MUTFAĞA SAHİBİZ

Bu içerik 730 kez okundu.

Elazığ’ın sahip olduğu zenginliklerin tanıtımı noktasında yapılan çalışmalarda hedef ilin ekonomik gelir elde etmesini sağlamak. Bu çalışmalar kapsamında Elazığ’ın gastronomi alanında ülke genelinde en zengin ikinci il olduğu ortaya konulmuş durumda. Ülke genelinde en zengin mutfak Gaziantep’e ait. Elazığ bu sıralamada 154 çeşit yemek ile ikinci sırada. Bu konuda ilimizde başlatılan bazı çalışmalar ilimizin bu alanda hem tanıtımını yapıp hem de bu zenginliği ekonomik gelire dönüştürmek üzerine. Elazığ Valiliği yaptığı son çalışma ile 'Elazığ Yemekleri' adlı bir kitap hazırladı. Bu kitabın ülke geneline ve ilgili kurumlara dağıtımının yapılması ile inanıyorum ki Elazığ bu alanda önemli geri kazanımlar sağlayacaktır.

Elazığ, bulunduğu coğrafyada önemli bir yerleşim birimi. Tarihsel sürecine baktığımızda Osmanlı İmparatorluğu döneminde Harput olarak bilinen yerleşim birimi yaklaşık 100 bin nüfusun yaşadığı bir merkez. Daha sonraları bu günkü yerleşim alanına taşınmış.

Bölgedeki yerleşim alanı olarak önce Harput sonra Elazığ’a, Orta Asya'dan taşınan derin ve egzotik izlerinden tutun da Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı'nın hoşgörüsü altındaki çok kültürlü ve farklı medeniyetlerin mecz olarak bir zenginliğe dönüştüğü ve Anadolu topraklarında 4 bin yılı aşkın kadim medeniyetlerden bahş olan bereket ve eşsiz zenginlik Elazığ mutfağının özünü ve özgünlüğünü teşkil etmiştir. İlin kendine has yemekleri damak tadını oluşturmuş ve bu yemekleri tadanların alışkanlığı haline gelmiştir.

Bundan dolayıdır ki Elazığ mutfağı kendine has çeşitliliği ve dünyada eşine az rastlanır lezzetleri içinde barındıran özgün bir mutfak türünü ortaya koymaktadır.

Buradan kaynaklanan bir çalışma Elazığ Valiliği tarafından, Türkiye’nin ikinci en zengin ama dünyanın en leziz mutfağı olan Elazığ yemeklerini ve mutfak zenginliğini ortaya çıkaran envanter niteliğindeki bu kıymetli eser bir kültür hazinesi olarak bütün yemek severlerin ve gastronomi dünyasının beğenisine sunulmuş bulunuyor. Elazığ bu ve benzeri çalışmalarla dünyanın en önemli gastronomi şehirlerinden birisi olma yolunda attığı adımları sıklaştırmalı. Bugün İstanbul’da başlayacak olan Elazığ Günleri de bu alanda önemli bir gelişmeyi sağlayacaktır. Burada tek beklentim, Yenikapı'daki fuar alanında açılacak olan yemek stantlarında gerçekten bu işi bilen Elazığlı ustaların kazanların başında olması. Aksi olursa, bu alanda verilecek emeklere darbe vurulacağını bilmemiz gerekir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ