Advert
BİR TAVSİYE
Mehmet AYAZ

BİR TAVSİYE

Bu içerik 711 kez okundu.

     Türkiye de son zamanlarda yaşanan ekonomik kriz neticesinde hükümet tarafından alınan bir kararla Amerika merkezli finans kuruluşuyla anlaşma yapıldı.

McKinsey adlı bu finans kuruluşu türk ekonomisinin a dan z ye her şeyini kontrol edip olumlu ve olumsuz yönleri tespit edip yapılması gerekenler ile ilgili rapor hazırlayacak. Anlaşıldığı kadarıyla iktidar bu kuruluşa çok fazla güveniyor. Muhtemelen türk ekonomisinin içine düştüğü bu vahim durumdan kurtaracak can simidi gözüyle bakılıyor. Aynı zaman da bu alınan karar bir şeyin itirafın niteliğinde, ekonomi o kadar ciddi bir dar boğazda ki buradan ancak profesyonel bir şirket kurtarabilir. Yoksa söylendiği gibi olmuş olsaydı (Türkiye de kriz mriz yok ) o zaman mevcut ekonomi aktörleriyle bu iş düzeltilebilirdi. Demek ki yerel de bulunanları aşan olağanüstü bir durumun mevcut olduğunu anlaşılıyor. Yoksa ekonomiyle ilgili kripto ve kozmik kurumlarınızı deşifre etmek zorunda kalmazdınız.

     Yine şu da bir gerçek ki sadece ekonomi değil, bir çök kurumda benzeri kriz ve kaosları yaşıyoruz. Tarım, hayvancılık, eğitim, sağlık, spor, aile, adalet,  enerji, şehircilik, bilim, teknoloji gibi birçok konuda sıkıntılar var.

     Tarım; ana gıda maddeleri başta olmak üzere neredeyse tükettiğimiz her şeyi ithal eder duruma geldik. Tarım la ilgili üretim her geçen gün daha azalır hale geldi.

     Hayvancılık; nüfus artışına ters orantılı bir şekilde her yıl hayvancılık geriye gidiyor.Türkiye Singapur gibi şehir devletinden et ithal eder duruma geldi. Yerli üretimin artırılması için atılması gereken adımlar atılmıyor. Mesela brezilya yem fiyatlarını ucuzlatarak üretimini artırıyor.

     Eğitim; Türkiye nin belki de en başarısız olduğu alan. Dünya ekonomik forumu 2018 yılı eğitim raporuna göre türkiye 137 ülke içinde 99. Sırada yer aldı Endonezya, iran, Pakistan bizden daha iyi. Yine uluslararası bir araştırmada bilim, matematik ve okumada OECD sıralamasında 75 ülke içinde 50. Sıradayız.

     Sağlık; İngiltere merkezli bir kuruluş tarafından yapılan araştırmaya göre türkiye sağlıkta dünyada 81. Ülke.AB ve OECD ülkeleri içinde kişi başına düşen doktor sayısı itibarıyle 34 ülke içinde sonuncu.

Aile;En huzurlu insanların bulunduğu ülkeler sıralamasında 165 ülke içinde 145. Sıradayız.

Spor; Avrupa da ortalama her beş kişiden biri sporcu iken Türkiye de yüz on beş kişiden biri sporcu olarak yetişiyor.

Adalet; Adaletin uygulanmasına göre (hukukun üstünlüğü endeksi) 113 ülke içerisinde 101. Sıradayız.

Enerji; Türkiye net enerji ithalatın da 11. Sırada

Şehircilik; Dünyanın yaşanabilir ilk 100 şehir içinde türkiyeden sadece bir şehir var.

      Teknoloji; gelişmiş teknoloji araştırmalarında 81 ülke içinde 49. Sıradayız.

       Bilim; dünyanın en iyi 500 üniversitesi içinde tüekiyeden sadece 2 üniversite var.

Bu tabloyu gördükten sonra insanın şunu diyesi geliyor,sadece ekonomi için değil bütün kurumlar için birer tane McKinsey lazım. Neredeyse her alanda geride kalmışız. Bu kurumları belliki biz bir türlü ilerletemiyoruz.

           Tavsiyemiz bu kurumları ayağa kaldıracak kuruluşları ithal etmek.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ