Advert
EKSİK OLAN FUAR  DEĞİL STK'LAR  VE KURUMLAR
RAMAZAN YILDIRIM

EKSİK OLAN FUAR DEĞİL STK'LAR VE KURUMLAR

Bu içerik 910 kez okundu.

Modern dünya ile birlikte gelişen bir özellikte ölçülebilirlik. Her yıl dünyanın çeşitli kurumları tarafından mal varlıkları, zenginlik, gelişmişlik, nüfus, popülasyon, yaşanılabilirlik ve daha bir çok özellik ölçülmektedir. Yine bu meyanda şehir bazlı bir çok çalışma da yapılmaktadır.

2018 Ekim 4/7 tarihleri arasında Elazığ 2. Gıda - Tarım Fuarı düzenlendi. Yine aynı günlerde yani 4 - 7 Ekim 2018' de İstanbul Yenikapı' da Elazığ' ı tanıtım günleri vardı. Şimdi sizlere duyunca şaşıracağınız enteresan bir bilgi vermek istiyorum; 2017 yılında da Elazığ Gıda  - Tarım fuarıyla İstanbul Elazığ tanıtım günleri aynı anda yapılmıştı. Organizasyon firmasına bunu sorduğumda öncelikle Elazığ üreticisine ve esnafına teşekkür edip bu durum için özür dilediler. Kendilerinin planlarının bir yıl önce resmileşmek zorunda olduğunu, dolayısıyla bir değişikliğe gidemediklerini yoksa inanın sırf Elazığ' lıların güzel hatırı için ellerinden geleni yapacaklarını ilettiler. İstanbul Yenikapı için de orda etkinlik için  başka boş günün olmadığını bundan ötürü bu çakışmanın kaçınılmaz olduğunu kabulümüzü istediler.

Atı alanın uzayı fethetmeye çalıştığı, ülke olarak ekonomimizin zorda olduğu bu dönemde kıt kanaat, yarım yamalak fuaar vb organizasyonlarda ücret karşılığı var olmaya çalışan firmaların, yine benzeri duygularla İstanbullar' a gidip hem tanıtımımızı yapmak hem ilimize ekonomik getiri sağlamak isteyenler tarafından tırpanlanmaya çalışılmış gibi olmakta. İkincil olarak da ulusalda bizi temsil eden bu firmalar yerelde kendini gösterme fırsatından mahrum kalmışlar.

Sen sahipsizsin Elazığ, bizde de ahmaklık fazlasıyla var. Bilmem artık hangi iz' an ve insaf sahibi çıkıp verecek bu işlere bir ayar. 

Her ne kadar fuar firması iyi niyetli olsa da düzenlemede de ayrı bir kusur var. Fuar alanında kapalı mekana ilgi daha büyük daha kocaman. Açık alanda zaman zaman kimsesizlik vardı. Giriş - Çıkış' ın aynı kapıdan olması dış alandakilerin spesifik amaçlar için içeriye girenlerden mahrum kalması demektir. Fuar alım-satım dan çok tanınabilirlik demektir. Yerel medya ve televizyonlarda dış mekanı görsellemeyi renklendiremediler. 

Gelelim ziyaretçilere. Halkın bakışı ve ilgisi olumluydu. Yüzlerde istek ve çaresizlik iç içe bir biçimde. Sanki size sessizce ihtiyaç çok ama takat yok, umut yok der gibilerdi. 

Bir de fuar alanı gibi girift bir sorunumuz var. Yoldaki işaretler başka bir alanı ( doğu kenti ) gösterirken fuar başka bir meydanda. Meydan asfaltsız en ufak bir rüzgârda ortam tozlanmakta. Zannımca kurumlar arası anlaşmazlıklar dolayısıyla bu durumu yaşıyoruz. Medyamız da sağolsun hasır altına bakmamaya yeminli ve yeminini bozmamaya çok ısrarlı. Bu işi ne sormakta ne soruşturmakta.

Vel hasıl STK ' larımız ve belediyelerimiz, Ticaret Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız fuardaki etkinlikleriyle bizleri şad ettiler. Fuarımızı ihya ettiler. Katılımcılarla halkımız adına onlara tek tek ve ayrı ayrı teşekkürü bir borç addediyorum. İlk rastlantıda çiçek ve çikolatayla memnuniyetimizi iletmeyi umut ediyorum.

Valimiz tek tek tüm standları gezip hasbihal ettiler. Tarım İl Müdürümüz Turan Bey yine her zaman ki gibi kanlı canlı ve fedakarca koşturup bizim sesimiz olmaya gayret ediyordu. TMO Elazığ İl Müdürümüz Hüseyin bey hem renkli kişiliği hem de fındık fiyatlarını aşağı çekmesiyle olumluluğunu yansuttılar yine. Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahaddin Kaya yanınızdayım demek için kapı kapı stand stand dolaştı. Bu zatlara yürekten teşekkür ediyorum. Rabbim yolunuzu bahtınızı açık etsin. Sizleri onurlandırsın diyorum. Bir başka fuara dileklerimle hoşça kalın diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ