Advert
“TAVUK YİYEMEYECEKSİNİZ!”
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

“TAVUK YİYEMEYECEKSİNİZ!”

Bu içerik 2572 kez okundu.

Elazığ’da tavuk yetiştiren 220’si aktif olmak üzere 270 civarında kümes var ve bunlardan 130’a yakını, TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarafından yüzde 50 civarındaki hibe destekleriyle yapıldı. Ortalama bir kümesin inşaat ve arsa ile birlikte maliyeti 300.000 Euro (2.1 milyon TL) civarında ve bu kümeslerde 1 yılda 6 dönem tavuk yetiştiriliyor. İlimizde kuluçkahane, yem ve kesimhane tesisleri olduğu için ağırlıklı olarak entegre tesis sahibi Banvit firması ile çalışılıyor. Yani dönem başında civcivler (20 bin ila 30 bin adet) kümeslere geliyor ve bu kümeslerde 40-45 gün süre ile bakılarak tavuk olarak Banvit firmasına iade ediliyor. Firma da bu tavukları tesislerinde işleyerek hem iç pazara hem de ihracat yaparak dış pazarlarına sevk ediyor.

Sektörde en büyük gider kalemi yakıt. 1 yılda 6 dönem yapılan üretimin 3 döneminde, kümesi ısıtma işlemlerinde ağırlıklı olarak kömür kullanılmakta ve bugün doların yüzde 35’ler civarında aniden artmasıyla birlikte kömür fiyatı tonu 1800 TL’lere kadar çıkmış oldu. Bir dönemde yaklaşık 15 ton kömür kullanıldığını göz önüne alırsak 27000 TL tutuyor. Elektrik, su, talaş, ilaç, işçi maaşları, dönem sonu temizlik ve nakliye gibi birçok giderleri olan kümeste gelire bakıldığında 2 aylık bir dönemde kesilen fatura 40000 TL (tavukların yemin ete dönüşüm oranı iyi bir netice verirse tabi).

Türkiye’de de 13 bini aktif olmak üzere 15 bin civarında üretici (kümes sahibi) var. Yani 90 bin kişiye yakın istihdam ve dolaylı olarak birçok sektörle bağlantılı olduğu için de milyonları bulan kişiye ekmek kapısı olmuş durumda. Üreticilerin yani kümes sahiplerinin maliyet girdileri yüksek, kilogram başına aldıkları birim fiyatı da düşük olduğu için kazançları da minimum seviyede. Bu yüzden de inşaat aşamasında kredi çeken bazı kümes sahipleri halen borç batağından kurtulamamış durumda. Böyle giderse birçok kümes üretimi durdurmak zorunda kalacak.

Hatırlarsanız bu sene başında Türkiye genelindeki tavuk üreticileri bu sıkıntıları yüzünden üretim birim fiyatlarında artış yapılmazsa şayet üretimlerini durdurma kararı alacaklarını bildirmişlerdi. Ve küçük bir kriz yaşanmıştı. Ardından bakanlık yetkilileri; üretici birlikleri (kümes sahipleri) ile entegre tesisi firmaların birliklerini bir araya getirerek sorunları çözeceklerini, üretici birim fiyatlarında iyileştirme yapacaklarını vaat etmişlerdi. Hatta bu sorunlarla alakalı olarak kümes sahipleri lehine yeni yönetmelik hazırlandı ve yürürlüğe koyuldu.

Bundan 4 ay önce de Malatya’daki bir toplantıda Tarım Bakanı Sayın Eşref Fakıbaba, konuyla ilgili üreticilerin bu sorunlarını çözeceklerini ve çıkarılan yönetmeliği uygulamaya geçireceklerini söz vermişti.

Sorun tam da burada. Yönetmelik şu anda uygulanmıyor ve bakanlık konuyla alakalı yaptırımları da uygulamıyor. İlimizde kurulmuş olan tavuk üreticileri birliği de bu hususta hemşerimiz Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı M. Hadi Tunç Bey’den destek istemiş lakin Sayın Bakanımız da bu olaya sessiz kalmıştır. Bulundukları makamda ne iş ve icraat yapıyorlarsa biz bilmiyor ve göremiyoruz artık.

Türkiye’de her türlü damızlık balığa, ete ve süte prim (işletme primi, m2 primi vb.) ve destek verilirken; Tarımdaki tek ihracat kalemimiz olan beyaz ete bu destek ve primler her ne hikmetse verilmiyor ve toplamda 18 adet entegre tesisine karşı 15.000 adet üretici kümes sahibinin de hakları korunmuyorsa bu iş de bir terslik var demektir.

Yerli tavuklarını millete kendi elleriyle itlaf ettirdiniz ve ardından Avrupa standartlarında kümesler açtırdınız. Bari sahip çıkın da kapanmasın bu işletmeler… Güçlü olanın yanında yer almayı bırakalım beyler! Sayın Bakanlar!...

Selametle kalınız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ