Advert
KIZLARIMIZ
İRFAN ARSLAN

KIZLARIMIZ

Bu içerik 419 kez okundu.

Dünya üzerinde insan neslinin devamı için oluşturulan aile birliklerinin en önemli meyvesi çocuklarımızdır. Evlilikle kurulan aile, zaman içinde çoğalmakta ve bu çoğalmada erkek ve kız çocukları oluşmaktadır. Ebeveynlerin ayrım yapmasa da çocuklar arasında sevgi bölünmesi mutlaka yaşanmaktadır. Burada ebeveynlerin tutumuna bağlı olarak erkek ve kız arasında sevgi bir nebze farklı oluyor.

11 Ekim, Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor. 2012 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edilerek kutlanmaya başlanan Dünya Kız Çocukları Günü ülkemizde de farklı boyutlarda kutlanmaya başladı. Amaç, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak. Cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımı, UNICEF’in yayınladığı rapora göre oldukça küçük yaşlarda başlıyor. Başka bir yardım kuruluşuna göre dünya genelinde her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor.

Türkiye’de ise nüfusun yüzde 29’u kız çocuklardan oluşuyor. Son 6 yılda evlenmek zorunda bırakılan kız çocuğu sayısı ‘tespit edilebilen resmi’ rakamlara göre 232 bin. Son 6 yılda 142 bin çocuk anne oldu. Ayrıca ilköğretim çağında olup okula gitmeyen kız çocuklarının sayısı, aynı durumdaki erkek çocukları sayısından 600 bin fazla.

Ülkemizde eğitim seviyeleri itibarıyla okullaşma oranlarına bakıldığında MEB eğitim istatistikleri özellikle 2013 yılından itibaren okul öncesinde okullaşma oranlarının belirgin bir şekilde artış gösterdiği görülüyor. 2012-13 eğitim ve öğretim yılında yüzde 26 seviyesinde olan okullaşma oranı 2015-16 eğitim öğretim yılında önemli bir artış göstermiş ve yüzde 33 seviyesine yükselmiştir.

2000’lerin ortasında yüzde 23 olan bu oran bugün geldiği yüzde 33 oranı ile yaklaşık yüzde 50 oranında bir artış yaşanmıştır. Buna rağmen kız çocuklarının eğitim seviyesinin halen erkek çocuklarının gerisinde olduğu görülmektedir.

Kız çocuklarımız eğitime katıldıkça, istihdama da daha çok katılacak; yönetim kademelerinde söz sahibi olma fırsatları daha çok artacak. Onların olan eğitim hakkından yararlanabilmeleri için üzerimize düşen görevleri layıkıyla yapalım!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ